Спеціальні потреби

Актуально

Чи рухатися Українi до НАТО? – думки експертiв

Звернення української влади про приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО активно обговорюють в експертному середовищі. Приєднання України до ПДЧ суперечить волі народу, -- кажуть одні експерти. План дій – ще не членство, і питати на це дозвіл в народу – абсурд, -- кажуть інші. Проте й одні, і другі заявляють про неспроможність аргументів Партії регіонів, яка опротестувала звернення Ющенка, Тимошенко і Яценюка до керівництва НАТО.

Так, відомий політолог, категоричний противник євроатлантичної інтеграції, Михайло Погребинський називає дурницею тезу регіоналів про те, буцімто лист “владної трійки” суперечить Конституції: «Ні, я не згоден, він не суперечить Конституції. Це такі “грамотні” консультанти в Партії регіонів, всякі дурниці пишуть.

Погребинський також визнає: План дій щодо членства в НАТО, бажання приєднатись до якого висловила влада, корисний для України:

«Там дуже багато речей, які, на мою думку, не тільки бажані, але просто конче потрібні українському суспільству, українській державі. Насамперед вони пов`язані з розбудовою правової держави – незалежного суду, вільних засобів масової інформації і так далi».

В той-таки час, експерта не влаштовує процедура подання звернення: за його словами, спікер Яценюк не отримував на те повноважень від парламенту, а прем`єра Тимошенко не уповноважував уряд. Погребинський обурений також способом, у який народу сповістили про наміри влади:

«Це, звичайно, принизливо для України як для незалежної держави. Ви, мабуть, знаєте, що українська громадськість дізналася це спершу з вуст пана Луґара, і лише потім з`явилась інформація на сайті президента».

Проте головне заперечення політолога полягає у тому, що на його думку, приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО нехтує волею народу та підриває добросусідські відносини з Росією:

«Там є ще один нюанс, який слухачам Голосу Америки було б важливо розуміти. Справа в тому, що в самому листі є посилання на те, що автори листа діють згідно з українським законодавством, яке нібито передбачає членство України в НАТО. Йдеться про закон про безпеку (точну назву не можу пригадати, він досить давно був прийнятий). Там дійсно є фраза, що Україна розглядає як мету членство в НАТО. А далі через кому сказано: при збереженні добросусідських відносин з Росією. Абсолютно очевидно, що досягти обох цілей – і стати членом НАТО, і зберегти добросусідські дружні стратегічні стосунки з Росією неможливо. Тому підписуючи такого листа, вони, фактично порушують закон, а не діють згідно з законом. І діють всупереч інтересам українського суспільства, які чітко демонструють всі дослідження громадської думки, що від 70 до 80% українських громадян не підтримують ідею членства України в НАТО».

Прихильники євроатлантичної інтеграції наводять свої резони. Директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко критикує позицію, яку зайняла стосовно приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО Партія регіонів:

«Вражає демонстративна недбалість і некомпетентність укладачів цієї заяви, які послалися на ті речі, яких не існує в природі. Мабуть, брак аргументів призвів до того, що в цій заяві міститься два аргументи проти цього кроку, і обидва з них не відповідають дійсності. Один із них щодо Конституції, другий щодо того, що ПДЧ треба виносити на референдум, що само по собі є абсурдом, оскільки це не є питання членства, а є питання розвитку співпраці.... Що стосується трактовки волі народу – ми так можемо дуже далеко зайти. По-перше, мені невідомо жодне опитування громадської думки, де б громадськість питали щодо такого явища, як ПДЧ. Більше того, я впевнений, що 90% громадян України не знають, що таке ПДЧ. Так, нам відомо ставлення громадської думки до членства України в НАТО, але кожен експерт знає, що приєднання до ПДЧ зовсім не тотожне набуттю членства, між цими двома явищами величезна може бути відстань».

А чи справді посвариться Україна з Росією, якщо приєднається до Плану дій щодо членства в НАТО? Сушко радить не драматизувати відмінності в поглядах двох країн-сусідів і дбати передусім про власні національні інтереси:

«Ні для кого не є секретом, що співпраця України з НАТО активна дратує Росію. Виходячи з цього, чи потрібно Україні відмовитися від активної співпраці з НАТО? На мою думку, відповідь негативна», -- вважає Олександр Сушко.

Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG