Спеціальні потреби

Актуально

Лист Ющенка, Тимошенко i Яценюка до НАТО

Сьогодні міністр закордонних справ України Володимир Огризко офіційно вручив генеральному секретарю НАТО Яапу Де Хооп Схефферу “лист трьох”. У зверненні, підписаному керівниками держави, Україна просить розглянути можливість її приєднання до Плану дій щодо членства в НАТО на Бухарестському саміті Альянсу у квітні цього року. Заява була вручена під час зустрічі в Брюсселі, і генсек НАТО пообіцяв очільнику української дипломатії обговорити документ з Альянсом.

Сьогодні ж посол Російської Федерації в Україні Віктор Чорномирдін пригрозив, що Москва може переглянути свої відносини з Україною у разі її вступу в НАТО. А тим часом українськi експерти вітають рішення влади.

“Довгоочікуване звернення” – так називають “заяву трьох” представники української експертної громади. Консолідоване рішення влади дасть змогу нарешті розпочати інформаційну кампанію. На це сподівається заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий. За його словами, українцям необхідно пояснити, для чого їм потрібен НАТО і чому в країнах НАТО живуть краще, ніж в країнах поза Альянсом:

«Коли кажуть, що в нас чомусь таке ставлення населення – ну так населення не знає ситуації. За даними Центру Разумкова, тільки 7% громадян України відповідають, що мають достатньо інформації про НАТО. Хіба можна приймати рішення, коли люди не залучені до відвертої інформації в цій сфері. Таким чином, робота по суті тільки розпочнеться. І я сподіваюсь, що за політичною волею послідують дії, кадрові та матеріальні ресурси».

На соціологію посилаються завжди, коли треба довести, що НАТО народу не потрібно. Справді, підтримка ідеї вступу в Україні низька. Проте якщо людям пропонують висловитися з питань, у яких вони не поінформовані, то це маніпуляція, -- застерігають експерти. Під час останнього грудневого опитування, проведеного Фондом “Демократичні ініціативи”, українцям поставили просте запитання: чи НАТО розв`язало війну в Іраку? Абсолютна більшість відповіла “так”, хоча це не відповідає дійсності, -- каже науковий керівник Фонду Ірина Бекешкіна:

«Абсолютна більшість вважає, що саме НАТО розв`язало нинішню війну в Іраку. І є пряма залежність ставлення до членства в НАТО від відповіді на це питання. Ті, хто вважають, що НАТО не розпочинало нинішньої війни в Іраку, за членство в НАТО; ті, хто вважають, що НАТО розв`язала війну в Іраку – проти. Тобто очевидно, що дуже часто ставлення людей до членства України в НАТО зумовлює їхня необізнаність, просто-на-просто, в цих питаннях».

Спекуляції тривають і довкола того, як приєднання України до Плану дій щодо членства вплине на її стосунки з Росією. Добре вплине, -- переконує, всупереч усім похмурим прогнозам, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко:

«Тому що поки країна не визначилась, поки існують різні варіанти її еволюції, існує спокуса з боку різних країн, які мають інтерес до України: давайте ми використаємо цю невизначеність заради своїх стратегічних чи тактичних цілей. Якщо ж країна проходить ту межу визначеності і всім зовнішньополітичним партнерам стає зрозуміло, куди вона рухається, то вони й самі переглядають і коригують свої стосунки. І до речі, посол Чорномирдін, коли він каже, що Росія може переглянути свої стосунки з Україною... то цю фразу не треба сприймати як загрозу – переглянемо, тобто погіршимо. Я би радив сприймати цю фразу як перспективу конструктивного впорядкування відносин з Російською Федерацією вже на засадах нормальних відносин дружніх незалежних держав, кожна з яких має свої національні інтереси і намагається їх реалізувати у визначений спосіб».

Вступ до НАТО – для України гарантія національної безпеки. Не скориставшись цим шансом, Україна у разі серйозних загроз залишиться беззахисною, -- каже директор Інститутут зовнішньої політики при МЗС України Григорій Перепелиця:

«Ми переходимо на професійну армію – а чи може вона забезпечити нашу оборону країни у разі війни? Очевидно, що не може. Тому що такі маленькі професійні армії на контрактній основі можуть реалізовувати тільки завдання мирного часу. А на воєнний час вони можуть діяти тільки як частина більш масштабної системи колективної оборони. Тому коли ми заявляєм, що з 2010 року ми переходимо на професійну армію без принципу колективної безпеки, вибачте, це авантюра. Може, це різка заява, але реально це так. Якщо ми думаємо, чи вступати, чи не вступати в НАТО, тоді треба повернутися до загальновійськового призову і всім іти в армію».

Експерти наголошують: “заява трьох” це крок до реалізації мети, до якої Україна іде вже багато років. При цьому як вони застерігають, довіра між НАТО і Україною підірвана заявою Януковича про “неготовність”, зробленою у вересні 2006-го. Тепер Брюссель ставитиметься до України з осторогою, і отримати ПДЧ на квітневому саміті в Бухаресті буде важко. Проте як наголошують політологи, до цього треба прагнути, бо цього вимагають національні інтереси України.

Всі новини дня

Радбез ООН обговорить підрив Каховської ГЕС у вівторок ввечері

Архівне фото: прапор ООН перед штаб-квартирою організації в Нью-Йорку

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Антоніу Гутерріш, генеральний секретар ООН, у своєму зверненні у вівторок назвав підрив дамби "колосальною гуманітарною, економічною та екологічною катастрофою."

"ООН не має доступу до незалежної інформації про обставини, що призвели до руйнування греблі Каховської ГЕС. Але ясно одне: це ще один руйнівний наслідок російського вторгнення в Україну. Ми бачимо наслідки в Херсоні, Новій Каховці та ще 80 містах і селах вздовж річки Дніпро. Велике затоплення. Масштабні евакуації. Спустошення навколишнього середовища. Знищення щойно посаджених культур", - зазначив посадовець.

Раніше Кислиця в інтерв'ю Голосу Америки назвав підрив дамби "державним тероризмом".

“Каховська станція знаходилась на окупованій території, і РФ мала вживати всіх необхідних заходів, щоб підтримувати її в належному стані й не допускати будь-яких інцидентів. На сьогоднішні можна говорити про те, що мав місце акт державного тероризму, це свідомо було зроблено, на мою думку", - заявив український дипломат в ООН.

Кислиця додав, що повна відповідальність за підрив лежить на окупантах. За його словами, одразу після деокупації постане питання відбудови дамби.

"Сталась велика трагедія. Питання відбудови дамби буде стояти невідкладно відразу після деокупації. Можливо, ще під час того, як вона тимчасово знаходиться окупованою, вже потрібно вживати заходи для відновлення інженерних споруд. Крім того, є питання гуманітарної допомоги, люди потерпають, домогосподарства знищені вщент, потерпають і цивільні, потерпають і свійські тварини, і зоопарки, це величезна трагедія", - наголосив представник України.

Вранці 6 червня Оперативне командування ЗСУ "Південь" повідомило про руйнування Каховської ГЕС "внаслідок ймовірного підриву"."Через це у зоні підтоплення близько 80 населених пунктів", - йдеться в повідомленні.

Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.

Президент України Володимир Зеленський провів екстрене засідання РНБО, на якому погодили низку безпекових і дипломатичних заходів, зокрема, рішення скликати засідання Ради Безпеки ООН з цього приводу.

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

Представник Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі відповів на питання щодо підриву Каховської ГЕС. Послухайте, що він сказав.

Збитки будуть значними - Білий дім про руйнування Каховської дамби

Координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі

Сполучені штати вивчають ситуацію навколо руйнування дамби на Каховській ГЕС, щоб визначити відповідальних за інцидент та оцінити збитки скоєного. Про це заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі під час брифінгу 6 червня.

“Ми уважно стежимо за наслідками цього руйнування, яке спричинило масштабні повені в Україні та призвело до евакуації щонайменше тисячі українців. … Ми бачили повідомлення про те, що Росія несе відповідальність за вибух на дамбі, яку, я нагадаю, російські війська незаконно захопили минулого року і відтоді окуповували. Ми робимо все можливе, щоб оцінити ці повідомлення, і працюємо з українцями, щоб зібрати більше інформації. Але не можемо наразі остаточно сказати, що сталося”, - заявив Кірбі.

На питання, чи Білий дім вважає руйнування дамби воєнним злочином, Джон Кірбі нагадав, що цивільна інфраструктура захищена Женевськими конвенціями, а її руйнування заборонене законами війни.

“Росіяни нелегально захопили цю дамбу, це водосховище, багато місяців тому. Ця територія на час вибуху була окупована ними. І це зрозуміло, що навмисне руйнування цивільної інфраструктури заборонено законами війни. І в додатковому протоколі до Женевських конвенцій, який росіяни самі ж підписали, руйнування цивільної інфраструктури, як от дамби, і дамби там чітко зазначені, - є порушенням цього кодексу. Але знову ж, ми досі не ухвалили рішення. Ми досі говоримо з українцями про це”, - заявив координатор стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Представник Білого дому додав, що вже зараз можна передбачити, що “збитки для українського народу та регіону будуть значними”.

“Окрім втрати людей і засобів до існування, знищення дамби цілком може мати руйнівний вплив на енергетичну безпеку України, і це, безперечно, вплине на систему українських каналів”, - сказав він.

Речник Державного департаменту США Ведант Пател, коментуючи відповідальність за скоєне, наголосив, що дамба на момент руйнування була під контролем росіян: “Важливо пам’ятати, що насправді Росія почала цю роботу, оскільки Росія окупувала цю територію, і саме Росія контролювала дамбу. Тож ми продовжуємо підтримувати зв’язок з українською владою та намагаємось надати допомогу багатьом українцям, які були переміщені та змушені”.

Водночас американське видання NBC News з посиланням на двох офіційних осіб у США та одного посадовця з країн Заходу, повідомляє, що уряд США має розвідувальні дані, які вказують на те, за підривом дамби в Новій Каховці стоїть Росія. В Адміністрації президента США поки не коментували цієї інформації.

У Білому домі заявили, що “з полегшенням побачили заяву директора МАГАТЕ, що немає безпосереднього ризику для безпеки” Запорізької атомної станції внаслідок руйнування Каховської дамби.

Джон Кірбі запевнив, що США продовжуватимуть підтримувати Україну в її боротьбі проти російської агресії: “Неспровокована війна Росії проти України має руйнівний вплив на український народ і принесла йому жахливі страждання. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну всіма можливостями, включно з військовою гуманітарною та економічною підтримкою”.

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

“Каховська ГЕС знаходилась на окупованій території і РФ мала вживати всіх заходів, щоб підтримувати її в належному стані і не допускати будь-які інциденти. Можна говорити, що мав місце акт державного тероризму. На мою думку, це було зроблено свідомо”, - заявив посол України в ООН Сергій Кислиця.

Фінляндія вислала дев'ятьох російських дипломатів

Архівне фото: прапор Фінляндії в Гельсінкі

Фінляндія видворила дев'ятьох російських дипломатів, звинувативши їх в роботі на російську розвідку.

"Їхні дії суперечать Віденській конвенції з дипломатичних відносин", - йдеться в заяві Офісу президента Фінляндії, виданій у вівторок.

Як повідомляв Голос Америки, протягом останніх місяців Норвегія та Швеція також вислали російських дипломатів звинувативши їх у тому, що вони були офіцерами розвідки, які працювали під дипломатичним прикриттям. У відповідь Москва вислала норвезьких і шведських дипломатів. Росія відкидає звинувачення проти своїх дипломатів.

У квітні Фінляндія приєдналася до НАТО, що викликало незадоволення у Росії.

Фінляндія також у вівторок засудила вибух дамби у Новій Каховці, назвавши його «гуманітарною та екологічною катастрофою». Про це йдеться у повідомленні офісу президента Фінляндії у вівторок.

«Вибух знаменує нове розширення війни, що спричиняє масштабні руйнування в Україні як для мирного населення, так і для довкілля», – мовиться у повідомленні від імені президента Фінляндії Саулі Ніїністе.

У повідомленні сказано, що ця заява була ухвалена після зустрічі президента з міністерським комітетом уряду з питань зовнішньої та безпекової політики, на якому також обговорили напад Росії на Україну та безпекову ситуацію в Європі.

Україна звинуватила Росію у підриві дамби у навмисному воєнному злочині, тоді як Кремль заявив, що це був саботаж з боку самої України.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

Більше

Відео - найголовніше

Джон Кірбі про підрив Каховської ГЕС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00
XS
SM
MD
LG