Спеціальні потреби

В День соборності знову заговорили про єднiсть


Сьогодні в Україні відзначили День Соборності. Саме в цей день, двадцять другого січня 1919 року, на Софійському майдані у Києві відбулось об`єднання українських земель. Акт злуки проголосив злиття Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки в єдину державу. Проте національна єдність і сьогодні залишається викликом для українців.

Через 89 років після проголошення Акта злуки Україні все ще бракує національної єдності, а День Соборності так і не став повноцінним державним святом. Про це заявив президент України Віктор Ющенко під час урочистого засідання з нагоди Дня Соборності. Глава держави планує добитися змін з допомогою законодавчої ініціативи:

«Це наш великий день, день територіальної цілісності, день історичної і національної єдності, день об`єднання всіх людей нашої землі. Наступного року ми відзначатимемо 90-ліття Дня соборності. Він повинен нарешті стати повноцінним державним святом. Таку ініціативу я вношу на розгляд Верховної Ради України і впевнено вірю в її підтримку».

Президент наголосив на необхідності консолідувати сили, аби як вiн сказав, “перевести енергію протистоянь в енергію творення нормального, достойного життя України”. А перераховуючи основи національної єдності, назвав серед них єдиний і непорушний державний статус української мови, духовну соборність нації, відновлення істини в царині української історії. Задля національної єдності глава держави закликав також інтелектуальний провід “нести людям правду про європейську мету країни, набуття членства в Європейському Союзі і Північноатлантичному блоці”.

З нагоди Дня Соборності до українців звернувся і лідер опозиції. Віктор Янукович заявив: українське суспільство залишається поділеним. І вину за це склав на політиків, які, за його словами, “продовжують ігнорувати наявність відмінностей в ментальності мешканців різних регіонів”. Як висловився Янукович, “це вони, а не народ, ділять наших громадян на “свідомих українців” і “хохлів”. Це вони не бажають справедливо вирішити так звану мовну проблему, ігноруючи право мешканців східних та південних регіонів послуговуватися російською не лише на побутовому рівні. Це вони втягують нашу державу у НАТО, що аж ніяк не сприяє об`єднанню двох частин України”, -- наголосив лідер Партії регіонів, слова якого цитує партійний сайт.

А тим часом вітаючи співвітчизників з Днем Соборності, Віктор Янукович трохи поплутав дати. 89-а річниця Акта злуки в його привітанні перетворилася на 84-у. Помилку у повідомленні, розiсланому 21 січня, помітив сайт Острів, і згодом невірна дата була виправлена.

Закликові до єдності, що його проголошує Янукович, суперечить нова ініціатива Партії регіонів. Найближчим часом регіонали готуються організувати повторний з`їзд у Сєвєродонецьку, де буде порушено мовне питання. “Сепаратистські ігри, що заперечують встановлену історією єдність нашої держави”, -- так назвав цю ініціативу один з чільників “Нашої України-Народної самооборони”, голова парламентського Комітету з питань європейської інтеграції Борис Тарасюк. “Організатори з`їздів у Сєвєродонецьку повинні бути покарані, згідно з Конституцією та законом про національну безпеку України”, -- заявив Тарасюк, слова якого цитує сайт блоку НУНС. Як він додав, “Нинішнє відзначення Дня Соборності повинно звернути увагу суспільства на небезпечні тенденції, спрямовані на розкол України”.

Вишиванки захоплюють світ. Інтерактивна мапа

XS
SM
MD
LG