Спеціальні потреби

Актуально

МЗС Росії обіцяє Україні ускладнення відносин

Росія прогнозує погіршення відносин з Україною у разі вступу останньої до НАТО. Про це заявив у середу на прес-конференції в Москві міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров:

“Ми, звичайно ж, знаємо про звернення Президента України, прем’єр-міністра і спікера Верховної Ради в Брюссель з проханням розпочати процес оформлення Плану дій для членства України в НАТО. Це серйозна, дуже серйозна тема. І, звісно ж, від того, як вона далі розвиватиметься, багато в чому залежатиме й подальше співробітництво між Росією та Україною і у військовій галузі, і у сфері військово-промислового комплексу”.

Напередодні, 22 січня, російське МЗС пригрозило Україні адекватними заходами, не поточнивши, що саме має на увазі. Зовнішньополітичне відомство Федерації зауважило, що в принципі не оспорює право України самостійно обирати шляхи гарантування власної безпеки. І все ж пообіцяло “ускладнення стосунків”, якщо Україна інтегрується у НАТО.

“Втручанням у суверенні права України” назвав сьогодні заяви російського МЗС голова Верховної Ради України Арсеній Яценюк. А Прем’єр Юлія Тимошенко, коментуючи останні заяви Москви, закликала “припинити створювати скандали там, де їх нема”. Очільниця українського уряду нагадала: наразі йдеться не про вступ, а лише про приєднання до Плану дій щодо членства. План передбачає розширення співпраці з НАТО. А розгорнуту співпрацю з Альянсом – наголосила Тимошенко – ведуть як Росія, так і Україна.

“Співпраця з НАТО – так, а вступ – тільки за результатами референдуму”, – пообіцяла прем’єр-міністр.

А тим часом експерти називають погрози Москви ритуальною риторикою, наслідків якої для України не варто перебільшувати. Директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко, коментуючи прогнози щодо можливого скорочення військово-промислової співпраці, визнає: те, що російсько-українське співробітництво в цій сфері скорочується, це факт. Однак скорочення відбувається – наголошує експерт – неухильно, починаючи з перших років незалежності, байдуже, чи Україна в якийсь конкретний момент прагнула до членства в НАТО, чи ні. Більше того, підкреслює політолог, у 90-ті роки, коли Україна навіть не намагалася говорити про можливість членства в Альянсі, це скорочення відбувалося найшвидшими темпами. Тому Сушко радить відрізняти риторику від реальної політики:

“Я думаю, що вся історія взаємин Росії з країнами Центральної, Східної Європи, які намагаються вступити в НАТО, доводить той факт, що ці претензії завжди мають місце на етапі вступу, підготовки до вступу, однак коли країна реально доводить серйозність своїх намірів і вступає таки в Альянс, то відносини з Росією, як правило, нормалізуються. Більше того, ці країни часто виходять на якісно новий рівень співпраці з Росією, який навіть не був характерний для попередніх років. І я можу навести дуже свіжий приклад Болгарії, куди Президент Росії наніс візит кілька днів тому”.

Як нагадує експерт, під час цього візиту Путін підписав з Болгарією стратегічні угоди про співпрацю у газотранспортній сфері, попри те що свого часу Росія активно виступала проти членства Болгарії в НАТО і теж грозилася негативними наслідками:

“Але, як бачимо, наслідки тільки позитивні. І після того як країна остаточно визначається із своїм місцем у системі колективної безпеки з нею, зокрема, легше мати серйозний бізнес. І росіяни лише доводять своїми рішеннями в галузі, зокрема в енергетичній сфері, що їм краще співпрацювати у сфері нових газопроводів з новими членами НАТО (навіть тими, яким вони раніше погрожували погіршенням стосунків), аніж із своїми союзними Білоруссю, позаблоковою Україною чи нейтральною Молдовою. Тобто є риторика, а є реальна політика, яка свідчить, що вступ до НАТО може позитивно позначатися на відносинах цих країн з Росією”.

Всі новини дня

Снаряди для Patriot, ракети Zuni можуть увійти в новий пакет допомоги США Україні

Установки Patriot, придбані у США минулого року, розміщено у Варшаві в Польщі, 6 лютого 2023 року.

Сполучені Штати нададуть Україні ще 300 мільйонів доларів нової військової допомоги в пакеті, який, як очікується, включатиме боєприпаси для української системи протиракетної оборони Patriot, повідомили Голосу Америки представники оборонного відомства.

Посадовці, які говорили з Голосом Америки на умовах анонімності напередодні очікуваної публікації пакету в середу, сказали, що остання допомога також включає ракети для високомобільної артилерійської ракетної системи (HIMARS) і більше танкових боєприпасів і бронебійних снарядів перед очікуваним контрнаступом України.

За словами офіційних осіб, для підтримки з повітря надаються некеровані авіаційні ракети Zuni та ракети класу «повітря-повітря» з радіолокаційним наведенням AIM-7, а також системи протиповітряної оборони Avenger і зенітно-ракетні системи Stinger.

Це 39-тий пакет допомоги, згідно до якого США передають Україні військову техніку зі сховищ Міністерства оборони в рамках повноважень президента США, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.

США виділяють понад 37 мільярдів доларів на безпекову допомогу Україні з моменту вторгнення Росії. Пентагон також визнав, що зробив помилку в бухгалтерському обліку, яка завищила суму вартості обладнання, що надходить до Києва. Розраховуючи кошториси пакету допомоги, Міністерство оборони враховувало витрати на заміну озброєння, наданого Україні, тоді як мало враховувати фактичну вартість надісланих систем, повідомили Голосу Америки чиновники.

За словами чиновників, ця помилка, як очікується, вивільнить приблизно 3 мільярди доларів, доступних для додаткової допомоги Україні. Раніше цього року Москва почала відновлений наступ на Україну, який зупинився, а Київ готується до масштабного контрнаступу, який, як очікується, розпочнеться найближчими днями чи тижнями.

Високопоставлений військовий чиновник, який на умовах анонімності розмовляв з Голосом Америки сказав, що український контрнаступ, ймовірно, не буде "таким драматичним", як очікують деякі люди, але все одно його буде проведено "продумано та ефективно", щоб обмежити можливості Росії захищати свої сили на території України.

Історія порятунку хлопця з Бахмута. Відео

Історія порятунку хлопця з Бахмута. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

“Коли поранило – воно не страшно. Боляче, але не страшно. Страшно – це коли біля тебе вбивають людину, а ти нічим допомогти не можеш”, – каже 16-річний юнак з Бахмута Микита Брозгаль.

"Країни НАТО підтвердять і посилять свою підтримку України", – Єнс Столтенберґ. Відео

"Усі слідкують, чи є ознаки втоми в наших демократіях у країнах НАТО та партнерах щодо надання підтримки, але поки що ми цього не бачимо. Ми бачимо постійну сильну підтримку з різного політичного спектра в Європі та США", – генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ

"Не бачимо втоми від України" - генсек НАТО Столтенберг

Генеральний секретар НАТО на зустрічі з прем'єр-міністром Норвегії в Осло 

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що на Заході не бачить ознак втоми від підтримки України.

"Усі стежать, чи є ознаки втоми в наших демократіях, у країнах НАТО та в партнерів щодо надання підтримки, але поки що ми цього не бачимо. Ми бачимо постійну сильну підтримку з різного політичного спектру в Європі та Сполучених Штатах", — сказав Столтенберг у своїй промові у вівторок, 30 травня, на пресконференції з прем'єр-міністром Норвегії.

За його словами, міністри закордонних справ НАТО під час зустрічі в Осло цими днями мають визначити порядок денний Вільнюського саміту альянсу, що запланований на липень цього року. Столтенберг додав, що на саміті в Литві країни НАТО посилять підтримку України.

“Я очікую, що коли ми зустрінемося у Вільнюсі... країни НАТО підтвердять і посилять свою підтримку України — політичну, економічну і, не в останню чергу, військову», — сказав він.

На своїй твіттер-сторінці генеральний секретар НАТО додав, що на саміті НАТО країни альянсу “продемонструють довгострокову відданість Україні та зміцнять свою оборону”.

Напередодні в інтерв'ю Голосу Америки голова офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що НАТО потребує України для того, щоб мати нову структуру безпеки в Європі та світі, й без України не може бути реальною нова безпекова система в Європі.

В Білому домі кажуть, що не підтримують напади всередині Росії

Будівля, що за повідомленнями, постраждала від атаки дрона в Москві

В Білому домі заявили у вівторок, що Сполучені Штати все ще збирають інформацію про повідомлення про удари безпілотників по Москві, підтвердивши, що Вашингтон не підтримує напади всередині Росії та зосереджений на допомозі Україні повернути свою територію.

"Ми бачили новини і все ще збираємо інформацію про те, що сталося. Загалом ми не підтримуємо атаки всередині Росії", — йдеться в заяві речника Білого дому.

Представник Білого дому сказав, що Вашингтон "зосереджений на забезпеченні України обладнанням і навчанням, необхідним для повернення власної суверенної території", і вказав на російські атаки на Київ, який у травні 17 разів завдавали ударів з безпілотників або ракет.

Росія заявила, що українські безпілотники завдали ударів по багатих районах Москви у вівторок, націлившись на райони резиденцій президента Володимира Путіна та іншої російської еліти.

За словами мера Москви, в результаті інцидентів постраждали дві людини. Путін заявив, що напад у вівторок був спробою налякати і спровокувати Росію, і що протиповітряна оборона навколо столиці буде посилена.

Більше

Відео - найголовніше

Історія порятунку хлопця з Бахмута. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00
XS
SM
MD
LG