Спеціальні потреби

Приєднання України до ПДЧ загострило дискусії


Країни-члени НАТО готові підтримати надання Україні Плану дій щодо членства. Таке припущення висловив посол США в Україні Вільям Тейлор. Як він нагадав, для приєднання до ПДЧ потрібне одноголосне рішення усіх країн-членів Альянсу, і будь-яка з цих країн має право вето. “Проте, не думаю, що знайдеться держава, яка накладе вето на це прохання”, – зазначив пан Тейлор, слова якого цитує у своєму сьогоднішньому номері газета “КоммерсантЪ-Украина”.

Протилежну думку на сторінках газети висловив представник Партії регіонів, заступник голови парламентського комітету закордонних справ Леонід Кожара. За його словами, серед країн-членів є заперечення щодо надання Україні плану. “Тому все залежатиме від того, як сприймається питання приєднання до ПДЧ всередині самої України”, – заявив Кожара кореспондентові видання.

А тим часом в Україні запроваджують державну цільову програму, яка займатиметься постійним моніторингом громадської думки щодо НАТО. Про це на прес-конференції в Києві повідомив заступник директора Департамененту НАТО Міністерства закордонних справ України Віктор Недопас. Представник МЗС підкреслив важливість поінформованості населення про те, що являє собою План дій щодо членства, до якого прагне приєднатися Україна. План дій не гарантує вступу, – наголосив дипломат, нагадавши, що, скажімо, Хорватія вже дев’ятий рік перебуває в стані виконання ПДЧ:

“Перехід до етапу ПДЧ це не є якоюсь радикальною зміною, яка очікує українське суспільство, а є лише логічним переходом від одних рамок співробітництва до трохи інших. Більше ніяких радикальних змін, про які зараз багато кажуть, не відбудеться. Єдиною, з нашої точки зору, суттєвою зміною, яка відбудеться після переходу до ПДЧ, буде те, що Україна сама собі ставить більш амбітні завдання”.

Ще один варіант пояснення, що таке ПДЧ, пропонує директор Фонду “Демократичні ініціативи” Ілько Кучерів:

“Всі розуміють зараз що таке євроремонт, це вже модне слово. І приєднання до ПДЧ це є шанс провести євроремонт у всій державі”.

Водночас половина населення України поки що євроремонту не хоче. Як засвідчили останні дослідження, проведені фондом у грудні минулого року, 49% опитаних налаштовані категорично проти приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО. Лише 16% повністю підтримують це рішення, і ще 16% можуть підтримати, якщо влада спершу проведе всенародний референдум.

При цьому, як засвідчують дані цього ж опитування, населення вкрай погано поінформоване про НАТО. За власною самооцінкою, добре поінформованими вважають себе 18%. Ще менша цифра тих, хто дає правильні відповіді про Альянс. Лише 14% знає, що всі рішення в НАТО ухвалюють консенсусом і кожна країна має право вето; лише 16% дали правильну відповідь, що НАТО не розпочинало нинішньої війни в Іраку. І вже зовсім низька – на рівні 2-3% опитаних – обізнаність з тим, скільки країн і які саме входять до організації.

XS
SM
MD
LG