Спеціальні потреби

Сенат США сказав ‘так’ участі України в ПДЧ


Сенат США одноголосно ухвалив резолюцію на підтримку приєднання України та Грузії до Плану дій щодо членства в НАТО. Документ на розгляд своїх колег наприкінці минулого місяця подав впливовий сенатор Ричард Луґар. Тоді він наголошував, що ухваленням документу законодавці продемонстрували б, що вони рішуче підтримують ініціативу адміністрації Буша якнайскоріше включити Україну та Грузію до ПДЧ.

У заяві, виданій в день оприлюднення резолюції минулого місяця, Луґар підкреслював що лідери України та Грузії висловили чітке бажання вступити в НАТО та що обидвоє зробили значний поступ на шляху наближення [своїх країн] до стандартів НАТО.

Водночас американський сенатор висловлював упевненість в тому, що президенти Ющенко і Саакашвілі свідомі того, що членство їх країн в НАТО неможливе без підтримки електоратів обох країн. У Грузії, писав він, 76.22% виборців підтримало членство їх країни в НАТО на референдумі раніше цього місяця. Українські лідери вказали на необхідність проведення у майбутньому всенаціонального плебісциту з приводу цього питання, зазначив у своїй заяві Луґар. Він додав, що членство в НАТО вимагає відданості та принесення пожертв, які неможливі без підтримки населення.

Луґар у своїй заяві також процитував слова колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера в газеті International Herald Tribune, де останній, серед іншого, писав: «Запросити Україну до участі в ПДЧ на саміті в Бухаресті.... посприяло б зміцненню безпеки та стабільності в Європі... Жодні аргументи «проти» не витримують критики... Україна зробила стільки ж поступу у сфері демократичних, економічних та військових реформ, скільки зробили Румунія, Болгарія, Словаччина та Албанія, коли їх було включено до ПДЧ 1999 року.... Київ продемонстрував, що у нього значні військові спроможності та що у нього політична воля, необхідна для їх застосування.... Україна була б важливим контрибутором у справу євро-атлантичної безпеки».

Луґар підкреслив, що резолюція здатна послужити потужним сигналом для адміністрації Буша, союзників Сполучених Штатів в НАТО і народів України та Грузії для підтвердження того, що США готові тісно співпрацювати з обома країнами заради зміцнення миру і безпеки в Європі та Євразії.

Рішення щодо запрошення України і Грузії до ПДЧ НАТО може прийняти на своєму саміті в Бухаресті у квітні.

XS
SM
MD
LG