Актуально
На сході України проти українізації кінопрокату
Кіна не буде. Сьогодні свої двері перед глядачами зачинили 36 кінотеатрів у 18 містах на Сході України. Одноденний страйк оголошений на знак протесту проти рішення Міністерства культури і туризму заборонити демонстрацію закордонних фільмів з російським перекладом. Як заявив ініціатор акції, директор мережі кінотеатрів “Мультиплекс” Антон Пугач, страйкарі в принципі не проти українізації. Однак замість дублювання закордонних фільмів українською вважають достатнім додавати українські субтитри до фільмів, дубльованих російською.
Водночас акції протесту кінопрокатників Дніпропетровська, Харкова, Донецька, Запоріжжя і Кривого Рогу не підтримала Одеса. Відбій страйку, оголошеного напередодні, одесити дали у зв’язку з готовністю Президента України іти на компроміси.
У вівторок 26 лютого в Секретаріаті президента відбулася нарада з питань дублювання кінофільмів українською. Віктор Ющенко доручив Мінкультури і туризму та Держслужбі кінематографії, у співпраці з представниками прокатних компаній, впродовж тижня розробити компромісний варіант дублювання, який би враховував інтереси мешканців Сходу і Півдня України. При цьому глава держави підкреслив, що рішення Конституційного Суду, прийняте 24 грудня минулого року про обов’язковість перекладу усіх закордонних фільмів українською обговоренню та оскарженню не підлягає. Як заявив Ющенко, “рішення Конституційного Суду... лише оголило проблему десятирічного невиконання... національного законодавства у сфері кінематографії... щодо застосування державної мови”. Як головне завдання президент поставив “повернути українське кіно на екрани кінотеатрів”.
А тимчасом поки тривають протести дистриб’юторських фірм, прибутки від кінопрокату в Україні ростуть. За перші три тижні лютого надходження від прокату фільмів зросли на 22%, порівняно з тим же періодом минулого року. Про це повідомив сайт з кінопрокатного бізнесу Box Office Mojo. Відтак скарги власників деяких кінопрокатних компаній про “збитки у зв’язку з українізацією” виглядають перебільшеними.
Соціологічні опитування свідчать про сприйняття у суспільстві ідеї збільшення в прокаті кількості фільмів, дубльованих українською. Як свідчить дослідження, проведене в грудні минулого року компанією First Movies International, проти українського дубляжу виступає лише 11% населення.
Що ж до експертів, то більшість заявляє про штучний характер скандалу навколо українізації кінопрокату. Страйки кінотеатрів та можливість компромісного вирішення проблеми ми попросили прокоментувати доктора фізико-математичних наук, відомого письменника Максима Стріху:
“Насамперед, акція протесту виявилася далеко не такою масовою, як, очевидно, очікували її організатори. Більшість кінотеатрів центральних областей України її не підтримали. Та й на Сході і Півдні страйкували далеко не всі. Відтак можна погодитися з тезою, що значна кількість наших співгромадян розуміє необхідність дублювання фільмів українською мовою і готова ходити на цей дубляж. Зрозуміло, що стоїть питання про якість дубляжу, але воно стоїть не лише в Україні. На жаль, якість російського дубляжу так само часто буває не надто високою.
Щодо можливих компромісів. Власне, через що точиться суперечка? На український ринок намагаються запустити західні фільми, дубльовані російською, але з українськими субтитрами. Мені здається, що розумним компромісом тут могло б бути розширення саме показу фільмів в оригіналі, щоб звучав оригінальний англійський, французький чи німецький текст з українськими субтитрами. Я думаю, що якщо комусь український текст є нав’язливим, що ж, він може залучатися до європейських мов і таким чином споживати продукт в оригіналі. І це буде та практика, яка широко застосовується практично скрізь у Європі”.
Як твердять експерти, для скасування урядового рішення зараз немає жодних підстав. Адже тільки рішучі дії української влади дозволили українській мові нарешті здобути права громадянства у сфері кінопрокату, де впродовж 15 років українська мова не звучала зовсім. Як прогнозують оглядачі, до української мови на екрані кінотеатрів глядачі звикнуть так само швидко як звикли до українських серіалів на телебаченні.
Всі новини дня
Ізраїльський «майдан» - США закликають шукати компроміс

Уряд прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу в Ізраїлі опинився під ще більшим політичним тиском на тлі тривалих протестів проти реформи судочинства, яку опоненти Нетаньягу називають намаганням підпорядкувати урядові призначення суддів.
Заклики до уряду зупинити процес пролунали також від представників урядової коаліції і профспілок, які погрожують загальним страйком.
«Задля єдності народу Ізраїлю і задля відповідальності я закликаю вас негайно зупинити законодавчий процес», - закликав ізраїльський президент Ісаак Герцоґ у дописі в Twitter 27 березня.
Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства...
Президент Герцоґ заявив, що під загрозою опинилися «безпека, економіка, суспільство» після того, як поліція і військові в ніч з 26 на 27 березня застосували водомети, щоб розганяти демонстрантів.
Демонстранти були особливо обуренні усуненням з посади міністра оборони Йоава Ґаллата, який висловився проти судової реформи.
Беньямін Нетаньянгу заявляв, що реформа потрібна для того, щоб судді не зловживали своїми повноваженнями.
Але опоненти прем'єр-міністра кажуть, що він намагається захиститися від процесу за звинуваченнями в корупції.
Адміністрація президента Байдена оприлюднила заклик, щоб ізраїльські політики якомога швидше дійшли компромісу.
«Ми глибоко стурбовані сьогоднішніми подіями в Ізраїлі, які ще більше підкреслюють негайну потребу компромісу. Як сказав нещодавно президент прем'єр-міністрові Нетаньягу, демократичні цінності завжди були і повинні залишатися ознакою американсько-ізраїльських відносин. Система стримувань і противаг зміцнює демократичні суспільства і засадничі зміни демократичної системи необхідно проводити за умови якнайширшої народної підтримки. І далі активно закликаємо ізраїльських лідерів якомога швидше досягти компромісу. Ми вважаємо, що це найкращий шлях для Ізраїлю та всіх громадян. Підтримка ізраїльської безпеки й демократії з боку США залишається залізною», - сказано в заяві від імені речниці Ради національної безпеки США.
Дивіться також:
«Митці у війні». Відео
Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.
"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".
Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.
Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.
Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.
Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".
"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.
Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".
У статті використано матеріали AFP, Reuters
Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.
- Голос Америки
У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».
«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.
Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.
«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».
Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.
За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.
Форум