Актуально
Західні експерти оприлюднили звіт щодо України (ВІДЕО)
У Вашингтоні відбулася презентація звіту "Україна – оцінка 16-ти років незалежності", складеного групою аналітиків центру стратегічних та міжнародних досліджень. Автори звіту впевнені, що це найбільш комплексний аналіз розвитку України, зроблений західними експертами за весь час української незалежності.
Авторами звіту серед інших стали впливові в західному світі експерти Збігнєв Бжезинський, колишній міністр оборони Німеччини Фолькер Рюе, колишні міністри закордонних справ Польщі та Норвегії Броніслав Геремек і Жан Петерсен і це свідчить про незаурядність цього документа. Головним досягненням України за 16
років вашингтонські експерти вважають збереження її незалежності і послідовне впровадження демократичних принципів.
Співголова партнерського комітету США-ЄС з питань України Фолькер Рюе зазначив:
“Головна особливість демократії це те, що правлячий уряд може програти вибори. Саме це відбулося в Україні – уряд програв і прийняв цей результат. Цим, звичайно, Україна значно відрізняється від свого великого східного сусіда”.
Найбільшим викликом для України а даному етапі, аналітики вважають – енергетичну сферу. Україна – найгірша в Європі за рівнем ефективності споживання енергетичних ресурсів.
Збігнев Бжезинський вважає, що за 16 років практично не змінила радянський підхід до вирішення енергетичних питань:
“Одна з найбільших проблем – непрозорість відносин в енергетичній сфері і велика кількість посередників, що створює нестабільність та сприяє корупції. А корупція – це ворог для економіки. Вона збільшує кінцеву ціну продукції і вигідна лише посередникам”.
Серед інших важливих питань, щодо яких повинні якнайшвидше визначитись українські лідери, є питання інтеграції у євроатлантичні структури зокрема у НАТО. Експерти, зокрема Фолькер Рюе, закликають відкинути політику і зважити всі за і проти:
“Досить просто інтегрувати українську армію у НАТО, вона практично готова до цього, але членство в НАТО – це в першу чергу інтеграція суспільства, а для цього потрібна згода народу, якої поки що немає в Україні”.
В четвер автори звіту представили свої висновки в Україні. Вони планували зустрітися з усіма лідерами влади і опозиції, а також оприлюднять звіт для громадськості.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум