Спеціальні потреби

Проводити референдум щодо НАТО Україні зарано


Референдум щодо НАТО в Україні передчасний. Про це заявили учасники міжнародного форуму “Європа-Україна”, який відкрився у Києві. На форумі, присвяченому європейським перспективам України, проблема майбутнього членства в Альянсі була однією з чільних тем для обговорення.

Референдум щодо НАТО в Україні сьогодні позбавлений сенсу. Таку думку висловив на прес-конференції в Києві старший радник Центру стратегічних та міжнародних досліджень США, колишній посол Сполучених Штатів в Україні Стівен Пайфер:

“Я вважаю, що проведення референдуму має сенс на далеко пізнішому етапі”.

За його словами, час запитати згоди в суспільства настане тоді, коли Україна вирішить подавати офіційну заявку про вступ. Що ж до нинішнього наміру приєднатися до Плану дій щодо членства, то це не робить України кандидатом, а до реальних запросин можуть минути роки.

Проти референдуму щодо НАТО, негайного проведення якого вимагає парламентська опозиція, висловився також, відкриваючи форум, Президент України Віктор Ющенко:

“Вибачте, нас ніхто не запрошує ще в НАТО. Чому проводити в Україні референдум щодо питання, якого не існує. Мій запит в Конституційному суді якраз і є з цього приводу – чи коректно тратити державі півмільярда на запит певної політичної сили щодо питання, якого не існує”.

Як наголошували учасники форуму, наразі завчасно говорити не тільки про віддалену перспективу – офіційне запрошення України до НАТО, але й про можливість надання їй Плану дій щодо членства. Відповідаючи на запитання – чи отримає Україна ПДЧ на квітневому саміті в Бухаресті, один з учасників форуму, директор Проекту нових європейських демократій США Януш Бугайскі не сказав ані так, ані ні:

“Чи Україна отримає ПДЧ – гадаю, зараз трохи зарано казати. Дискусія досі триває у Вашингтоні”.

Нагадаємо, у січні цього року українські президент, прем’єр і спікер написали “листа трьох” до керівництва НАТО. Вони висловили надію, що на квітневому саміті Альянсу в Бухаресті Україна приєднається до Плану дій щодо членства. Відтоді парламентська опозиція блокує роботу Верховної Ради, вимагаючи проведення в Україні референдуму.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG