Спеціальні потреби

Актуально

Тимошенко не згодна з газовими домовленостями

Юлія Тимошенко не згодна з домовленостями у газовій сфері, досягнутими Президентами Росії і України. Про це український прем’єр заявила в листі, адресованому Віктору Ющенку. Лист став відповіддю на численні листи президента з критикою уряду та засвідчив поглиблення суперечностей у помаранчевій команді.

Слідом за президентом, прем’єр узяла на озброєння епістолярний жанр. Вона написала главі держави листа, розмістивши його на офіційному сайті Кабміну. Щойно залагодивши ситуацію в газовій сфері, Юлія Тимошенко звернулася до Віктора Ющенка з позиції переможця. Як підкреслюється в листі, “завдяки зусиллям уряду, постачання газу в Україну повністю відновлено. При цьому ми не відступили ані на крок від національних інтересів України”, – пише Тимошенко.

Після констатації перемоги – шпилька у бік президента. Як сказано в листі, Кабінет Міністрів не погоджується з деякими пунктами домовленостей, досягнутих 12 лютого між Ющенком і Путіним. Зокрема, уряд протестує проти ціни в 315 доларів, за якою український президент погодився купувати російський природний газ у першому кварталі цього року. Кабмін виступає також проти заміни одного посередника іншим для реалізації газу на внутрішньому ринку України. Як сказано в листі, “реалізація цих умов... призведе до збереження корупційних схем та зловживань”.

А відтак, повідомляє Тимошенко, уряд доручив “Нафтогазу” провести переговори про укладення прямих договорів про постачання газу без створення будь-яких додаткових спільних підприємств.

Водночас очільниця уряду запевнила главу держави, що підтримує і буде виконувати решту домовленостей президентів двох країн, які стосуються необхідності негайної нормалізації відносин України і Росії у газовій сфері. “Я як прем’єр цілком погоджуюся з Вами і підтримую Вас у Вашому прагненні нормалізувати ситуацію на газовому ринку України та виключити будь-які непорозуміння”, – пише Юлія Тимошенко в листі, адресованому Віктору Ющенку.

Новий епістолярний етап у взаєминах українських президента і прем’єра прокоментував професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань. За його словами, лист Тимошенко – це свого роду “попереджувальний контрнаступ”:

“Я думаю, що оця відповідь-лист Тимошенко це відповідь на той спосіб спілкування, який президент обрав протягом останнього часу, коли через пресу, через сайти друкувалися листи до прем’єра з гострою критикою дій уряду. Тому що в принципі ми розуміємо, що це ненормальний спосіб спілкування, який було обрано. І я думаю, те, що зараз зробила Тимошенко, це відповідь, яка показує – ми теж можемо так спілкуватися. Тобто зробила такий своєрідний попереджувальний контрнаступ.

Ті стосунки, які були – президент-уряд – не могли далі тривати. Коли секретаріат, коли будь-який клерк “строїв” уряд. І в якийсь момент було прийнято рішення – давайте покажемо, що так не можна діяти. І я думаю, що нинішній лист це і засвідчив.

Тимошенко чітко сказала, що ті домовленості, які були між президентами, є непрозорими, вони зберігають посередника, вони дають цьому посереднику доступ до внутрішнього ринку України. І, оскільки, вона заявила про це публічно, вона виносить цю дискусію в публічну сферу, тобто вона апелює безпосередньо до суспільства”.

Як зазначають експерти, попри декларовану єдність, суперечності між Ющенком і Тимошенко дедалі частіше виходять назовні, часом набираючи комічних форм. Абсурдним, зокрема, називають оглядачі останнє розпорядження президента, який своїм Указом зобов’язав прем’єрку зустрічати й проводжати його, при здійсненні поїздок, біля трапа літака. При цьому, як наголошують спостерігачі, протистояння у помаранчевій команді, здебільшого, ініціює президентська сторона, тоді як додаткові очки набирає прем’єр.

А тим часом на лист Тимошенко негайно зреагував президентський Секретаріат. Як заявив глава канцелярції Віктор Балога, прем’єр-міністр спотворила зміст домовленостей, досягнутих у Москві двома президентами.

Балога порівняв лист з “рекламним буклетом Кабміну” та “жестом на публіку”, що “дезінформує громадськість”. Як він наголосив, вирішення газового конфлікту – заслуга президента. Що ж до листа Тимошенко, то він “лише підтвердив давнє спостереження: у перемоги одразу знаходиться кілька авторів”, – пише Балога.

Всі новини дня

США та ЄС узгодили заходи в сфері торгівлі, щоб долати кризи, спричинені війною Росії проти України

 Держсекретар США Ентоні Блінкен, міністр торгівлі США Джина Раймондо, віце-президент Єврокомісії Маргарет Вестагер, Представник ЄС з питань торгівлі Валдіс Домбровскіс, міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан, 15 травня 2022 року. (Kevin Lamarque/Pool Photo via AP)

Сполучені Штати та Європейський Союз домовились про тісну співпрацю з подолання економічних наслідків, до яких призвела війна Росії проти України. В заяві виданій в понеділок, за результатами перемовин посадовців США та ЄС, що відбулись в паризькому університеті Париж-Сакле, йдеться, зокрема про необхідність подолати збої в постачанні продовольства, які виникли через російську агресію в Україні.

Війна Росії проти України призвела до блокування поставок зерна та інших сільськогосподарських товарів, що спричинило різке зростання цін на аграрні товари в світі.

Головний представник ЄС з питань торгівлі Вадіс Домбровскіс заявив, що союзники також домовились використовувати такі міжнародні майданчики як заплановане на червні засідання Світової організації торгівлі, щоб протистояти таким обмеженням, пише Reuters.

Серед інших оголошених ініціатив - співпраця з налагодження роботи каналів постачання, експортних обмежень, безпеки нових технологій, цифрової інфраструктури, тощо, йдеться в заяві лідерів США та ЄС щодо засідання.

"Путін брехав навіть гірше, ніж Лукашенко". На Заході реагують на зустріч союзників Кремля

Саміт ОДКБ в Москві, Кремль 16 травня 2022 року (Alexander Nemenov/Pool Photo via AP)

В понеділок в Москві відбувся саміт "Організації договору про колективну безпеку" (ОДКБ), що об'єднує Росію, Білорусь, Вірменію, Казахстан, Киргизстан та Таджикистан.

Засідання, яке мало бути святковим, адже відбувалось у 300-річчя організації "швидко стало демонстрацією ізоляції Путіна навіть серед сусідів Росії", пише New York Times. Єдиним із союзників Путіна, який на саміті прямо підтримав війну Росії в Україні, став білоруський керівник Олександр Лукашенко, йдеться у статті. Він повторив свої звинувачення проти Заходу у продовженні війни в Україні, щоб послабити Росію.

Хоча Казахстан і Киргизстан можуть мати розбіжності з Росією щодо війни в Україні, обидві ці країни хочуть посилити ОДКБ, зауважує у Twitter аналітик Оксфордського університету Самуель Рамані. Казахстан виступив з більшу участь організації в миротворчих зусиллях ООН, а Киргизстан закликав до координації зусиль проти західних санкцій, відзначає експерт.

На невдоволений вигляд Путіна під час події звернув увагу дослідник Джорджтаунського університету Андерс Аслунд. "Путін брехав більше, ніж Лукашенко", - зауважив Аслунд в соцмережевому дописі. Він перерахував озвучені тези російської пропаганди, що прозвучали під час засіданні, і які раніше спростовували в Україні та на Заході, зокрема щодо українських біолабораторій, буцімто знайдених Росією, та буцімто того, що Путін "воює з нацизмом в Україні".

Також під час саміту Путін заявив, що вступ Фінляндії те Швеції до НАТО не становить загрозу для Росії, на відміну від розміщення в тих країнах військової інфраструктури. Він також оголосив про проведення масштабних військових навчань організації восени 2022 року, повідомляють ЗМІ.

Пентагон: Російські удари в районі Львова спричинили незначні пошкодження в Яворівському центрі

Росія з Чорного моря запустила біля шести ракет по регіону Львова, повідомив посадовець Пентагону США під час брифінгу в понеділок, пише журналіст Голосу Америки Джефф Селдін.

Найімовірніше запуск вівся з підводного човна. Одна з ракет влучила по навчальному оборонному центру в Яворові, однак завдані пошкодження є незначними, додав посадовець і зауважив, що відомостей про постраждалих немає.

"Я не маю повної видимості з цих ударів, - заявив посадовець, пишуть ЗМІ. - Видається, що вони були спрямовані на навчальний об'єкт і з цього ракурсу ми можемо бачити незначні пошкодження декількох споруд".

Посадовець Пентагону наголосив на ролі, яку американські гаубиці грають в українському контрнаступі. Українські сили, за словами посадовця Пентагону, які наводить Селдін, повернули контроль над декількома містами.

"За нашими даними, на основі наших розмов з українцями, 74 (з 90 [переданих США гаубиць] задіяно в бою" поблизу Харкова та на Донбасі, зауважив посадовець.

В понеділок відбулась розмова між міністром оборони України Олексієм Резніковим та очільником Пентагону Ллойдом Остіном. Резніков написав у соцмережах, що повідомив Остіну "як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред)".

Під час спілкування з пресою представник Пентагону, за словами Селдіна, також озвучив дані з оборонних поставок для України за минулу добу. Він зауважив, що до регіону було проведено 10 авіапоставок з 7 країн.

Резніков розповів голові Пентагону про успішне використання проти Росії гаубиць M777

Як розповів український міністр оборони, однією з тем розмови з його американським колегою став дзвінок голови Пентагону міністру оборони Росії

Міністр оборони України Олексій Резніков 16 травня провів телефонну розмову з міністром оборони США Ллойдом Остіном.

«Обговорив ситуацію на полі бою та військові потреби України. Розповів йому, як ЗСУ успішно використовує M777 (американські 155-міліметрові гаубиці – ред.). Ми також обговорили його дзвінок міністру оборони Росії. Вдячний Ллойду Остіну за непохитну дипломатичну та військову підтримку України», – розповів про деталі дзвінка Олексій Резніков.

13 травня – вперше після початку війни РФ в Україні, – міністр оборони США Ллойд Остін провів телефонну розмову з міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Як повідомили у Пентагоні, очільник американського Міноборони закликав російського міністра «до негайного припинення вогню в Україні і наголосив на важливості підтримки ліній зв’язку».

Водночас російські медіа повідомили, що сторони обговорили «актуальні питання міжнародної безпеки, зокрема ситуацію в Україні».

У Росії також заявили, що розмова відбулася з ініціативи американської сторони.

McDonald's, Renault виходять з Росії

Архівне фото: ресторан McDonald's в російському місті Дімітров, 6 грудня 2014 року

Після більш ніж 30-річної присутності в Росії, популярна американська мережа швидкого харчування оголосила про продаж активів і зупинку бізнесу в Росії.

Компанія, прихід якої до СРСР пов'язували з поширенням "перебудови" та "гласності", тепер заявила, що подальше перебування в Росії не відповідає цінностям компанії.

"Гуманітарна криза, спричинена війною в Україні та непередбачувані умови діяльності спонукали McDonald's до висновку, що продовжувати власність бізнесу в Росії не є доцільним і не співпадає з цінностями McDonald's", - йдеться в заяві компанії. До мережі McDonald's в Росії належить більше 850 ресторанів, де працюють більше 62 000 людей, заявили в компанії. Там підтвердили віддансть захисту працівників у період продажу активів.

Французький автовиробник Renault також оголоси про продаж активів в Росії, вартістю більше 2 мільярдів доларів.

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України, близько тисячі компаній оголосили про добровільне скорочення бізнесу в Росії, йдеться в дослідженні Єльського університету.

Так, напрвклад, британська нафтова компанія ВР заявила про перегляд своїх акціонерних відносин з російською нафтовою компанією "Роснєфть", компанія-виробник газованих напоїв PepsiCo оголосила зупинку продажів Pepsi-Cola в Росії через "жахливі події, що відбуваються в Україні". Багато компаній все ж вирішили продовжити ведення бізнесу в Росії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG