Спеціальні потреби

Актуально

Натівські перспективи України обговорюють в Брюсселі

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО не прийняли остаточного рішення щодо перспективи приєднання України та Грузії до плану дій щодо членства у НАТО на квітневому саміті у Бухаресті.

У четвер у Брюсcелі окрім антитерористичних операцій в Афганістані та узгодження дій Альянсу щодо Косово обговорювалось також питання розширення НАТО. У той час як членство у Альянсі трьох балканських країн – Македонії, Хорватії та Албанії вважається майже вирішеною справою, питання приєднання Україні та Грузії до Плану дій щодо набуття членства у НАТО поки залишається відкритим.

На думку експертів одна з головних перепон на цьому шляху – позиція Росії. Кремль різко виступає проти майбутнього членства України та Грузії в Альянсі. Старший аналітик Центру Стратегічних та міжнародних досліджень США Стівен Пайфер каже, що якщо Альянс піде на поступки Росії і не прийме рішення щодо майбутнього приєднання Грузії та України, це буде помилкою:

“У той час, як члени Альянсу не повинні ігнорувати застереження Росії, буде помилкою надати Росії пряме чи опосередковане право ветувати рішення про приєднання Грузії та України до Плану дій щодо набуття членства у НАТО. Це створить нову роздільну смугу між колишнім Радянським Союзом та Європою і надасть можливість Росії посилити свої позиції на пострадянському просторі”.

Але, виглядає на те, що останні події, як то вибори в Росії, парламентська криза в Україні та можливо найвагоміше – криза в Косово, де Росія зайняла різку позицію, не визнаючи незалежності краю, вплинули на позицію членів Альянсу. Косовське питання було серед головних у Брюсселі. Генеральний секретар НАТО Яап Де Гооп Схефер:

“НАТО не є організацією, яка може визнавати країну. Наше завдання – це підтримування безпеки і ми всі повинні бути задоволені тим, чого ми не бачили в Косово – етнічних чисток, великої кількості біженців, серйозних атак. Миротворці відіграватимуть важливу роль у Косово відповідно до резолюції ООН”.

Про зміну позиції членів Альянсу може також свідчити заява Державного секретаря США Кондолізи Райс у Брюсселі, яка сказала, США і далі вважають, що двері НАТО повинні бути відкритими для нових членів, проте теперішня ситуація вимагає нових обговорень.

Експерти вважають, що Україна та Грузія повинні отримати від НАТО чітку відповідь стосовно перспектив членства в Альянсі. Експерт Центру трансатлантичного співробітництва Університету Джонса Гопкінса Майкл Геліцел зазначає:

“Якщо через опозицію у деяких західноєвропейських столицях, НАТО у Бухаресті вирішить не погодитись на приєднання України та Грузії до ПДЧ, то союзники повинні голосно задекларувати, що двері відкриті для обидвох країн і повинні висловити готовність проведення термінових консультацій у напрямку необхідних кроків. Вони мусять наголосити, що Київ та Тбілісі отримають право приєднання до плану дій напередодні 60-го ювілейного засідання НАТО у 2009-му році, після виконання ними усіх вимог”.

У Брюсселі у вівторок Генеральний секретар НАТО заявив – двері НАТО залишаються відкритими для нових членів і лише країни члени Альянсу вирішать “хто у ці двері увійде”.

Всі новини дня

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

За умовами обміну полонених, п’ятеро звільнених командирів “Азовсталі” до кінця війни перебуватимуть в Туреччині. Один із них - Сергій Волинський. "Голос Америки" поспілкувався з його дружиною Русланою.

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG