Спеціальні потреби

Прийнято схему постачання газу без посередників


Україна і Росія залагодили конфліктну ситуацію навколо газу. Сторони підписали в Москві документи, які встановлюють нову схему постачання палива. Вона не передбачає посередницьких структур.

Угоду про перехід до нової схеми постачання газу в Україну уклали ще напередодні у Москві. Домовленості підписами скріпили керівники “Газпрому” і “Нафтогазу”. Але деталі документів вирішили оприлюднити лише сьогодні. Російська монополія взяла на себе зобовязання поставити Україні весь необхідний для балансу газ. Причому за раніше погодженою ціною - 179,5 доларів за тисячу кубометрів. Покупцем палива буде національна компанія НАК “Нафтогаз”. Саме вона й продаватиме газ на внутрішньому ринку. Таким чином з 1 березня без роботи залишилися “УкрГазЕнерго” – одна з компаній посередників.

Водночас Україні довелося також зробити певні поступки. По-перше, погодитися оплатити частину спожитого в січні-лютому газу за європейською ціною. Також дозволити “Газпрому” напряму продавати паливо українським споживачам. Президент Ющенко, який сьогодні перебував у Брюсселі, позитивно оцінив домовленості, однак каже, що в укладених угодах є моменти, які потребують додаткового вивчення:

“Мене вцілому задовольняє зміс домовленостей, які були прийняті, оскільки він є в тому політичному контексті, про який йшла мова раніше. Є декілька нюансів, які треба сприйняти і оцінити. Тут дуже важлива думка правників. Друга позиція це перспективи постачанна середньо-азійського газу із січня 2009-го року. Треба якнайшвидше завершити розрахунки і вийти з цього газового надуманого протистояння”.

Підтримав українського президента і комісар ЄС з питань безпеки Гав'єр Солана:

“Ми вже говорили з Президентом Ющенком про те, що дуже важливо, що це питання було вирішено з Росією. Важливо, щоб договір був не тільки підписаний, але й впроваджений. Питання безпеки і постачання енергоносіїв дуже важливе для нас”.

Тим часом українські урядовці повідомляють, що країни ЄС за певних умов можуть вкласти майже 2,5 мільярди доларів у модернізацію української газотранспортної системи. Нею до Євросоюзу транспортують майже 80% російського експортного палива.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG