Спеціальні потреби

Актуально

Ющенко: Закордонні ЗМІ – загроза для нацбезпеки

Проти України ведуть інформаційну війну. Так вважає Президент Віктор Ющенко, який назвав інформаційну експансію іноземних держав найбільшою загрозою для національної безпеки України. Відкриваючи у п’ятницю засідання Ради з нацбезпеки і оборони, глава держави заявив, що деякі закордонні ЗМІ проводять в Україні інформаційно-психологічні кампанії, щоб дезінформувати суспільство. Як зазначив Ющенко, це стосується передусім тем національної єдності, територіальної цілісності, а також таких чутливих проблем, як мова, релігія та культура, європейська та євроатлантична інтеграція.

“Є кілька центрів, є колосальна система телерадіостанцій, інших видань, які працюють не на інтереси України, проводячи політику інших держав”, – наголосив український президент. Як він підкреслив, від відповіді на цей виклик залежить ідентифікація України як держави:

“Від відповіді на це запитання залежить – чи буде Україна Україною, чи ми будемо скочуватися тою дорогою, якою скочувались декілька останніх десяток-півтора років. Зараз, переконаний, у нас є унікальна можливість – прийшла нова команда в уряд, прийшла нова команда в парламент, змінився серйозно склад РНБО, ми можемо цей білий аркуш паперу заповнити тими цілями, за які не соромно буде”.

Ющенко запропонував, зокрема, створити державний орган, який би проводив державну політику у сфері друкованих ЗМІ.

Сьогоднішня заява президента викликала неоднозначну реакцію експертів. Як каже шеф-редактор видань проектів “Телекритика” Наталя Лігачова, тональність виступу глави держави насторожує:

“Мені здається, що це дещо перебільшена проблема. Дійсно, ми знаємо, що Росія веде інформаційні війни проти України. І дійсно є ситуація на Сході та в Криму, коли більшість мешканців цих регіонів отримують інформацію, в тому числі й про свою країну, від російських мовників, які не завжди цю інформацію подають адекватно. Але мені здається, що перш за все треба було говорити про ті преференції, які держава може надавати українським виробникам продукту... Тобто потрібні преференції для українського продукту, а не заборони щодо продукту інших країн. Заборона – це шлях в нікуди”.

Лігачова проти створення спеціального органу, який би провадив державну політику у сфері друкованих ЗМІ. За її словами, тоді як теле- та радіоканали використовують державні засоби зв’язку (ефірні частоти), то газети і журнали є приватною власністю, а відтак наміри їх контролю з боку держави є неадекватними. Іншої думки – голова Всеукраїнського товариства Просвіта Павло Мовчан:

“Чому ми говоримо про заборони, чому всі європейські держави думають про свій інформаційний простір і захищають його, а в нас це називається заборона, це називається утиски свободи, це наступ на демократію. Це захист своїх національних інтересів. І виключно. Ми не можемо бути в полоні виключно чужої інформації. Ми віддали багато телевізійних каналів, медійних засобів чужій державі. І тому президент мав рацію.

Погляньте, що говорять про Україну. Що говориться в самій Україні про Україну! Це не демократія, це антиукраїнські позиції певних сил, в тому числі і того відомого каналу “Інтер”, на якому ми нібито чуємо свободу слова. Ми насправді чуємо свободу поливання України брудом, знецінення українських цінностей. Якщо в нас є “Московский комсомолец”, якщо є “Комсомольска правда”, в самих назвах яких є ознаки тоталітаризму і присутності чужої ідеології, то я питаю, чому в нас немає якоїсь газети часів Гітлера в Україні. А ми кажемо заборонити. Це не йдеться про заборону йдеться про врегулювання”.

Усім зрозуміло, яка держава є найреальнішим носієм інформаційних загроз Україні, – каже Мовчан. Експерт вітає послідовність президента в обстоюванні національних інтересів і висловлює переконаність: корекції в інформаційній сфері будуть зроблені.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG