Спеціальні потреби

Україна вимагатиме підтвердження погроз Путіна


Чи справді Путін погрожував розколоти Україну? З’ясувати це достеменно хоче парламентська фракція “Наша Україна – Народна самооборона”.

“Ми не віримо у неперевірену інформацію, але її треба перевірити,” – заявив, виступаючи у вівторок у Верховній Раді, лідер НУ-НС В’ячеслав Кириленко. Він запропонував Міністерству закордонних справ України надіслати офіційний запит до Російської Федерації, аби мати точну відповідь, чи говорив російський президент такі слова. “Бо якщо говорив, то прихильників системи колективної безпеки НАТО в Україні побільшає удвічі,” – зазначив Кириленко.

А тим часом, хоч би яку відповідь на свій запит отримала Україна, експерти не сумніваються: слова, приписані Путіну, справді могли прозвучати. Як сказав “Голосу Америки” директор Міжнародного інституту демократії Сергій Таран, підтвердженням служить риторика інших російських політиків на кшталт Жириновського, яких вважають екстремістами, але які загалом висловлюють позицію Кремля.

Те саме говорять і придворні кремлівські політтехнологи, які категорично проти вступу України до НАТО, вважаючи це загрозою для Росії. Зрештою – нагадує експерт – і сам Путін не раз заявляв, що Росія готова вжити будь-яких адекватних, як він казав, заходів, включно із діями військового характеру, щоб Україна не вступила до НАТО.

“І от таке бачення Росією України як суб’єкта російської політики, як таку країну, долю якої повинна визначати не Україна, не її влада, а насамперед Кремль, це і є підтвердженням того, що такі слова цілком могли прозвучати,” – каже Таран. При цьому політолог не вважає озвучену російським президентом погрозу реальною:

“Навряд чи це дуже серйозно. Я думаю, що Росія може спробувати вжити, як вони кажуть, “адекватних” заходів щодо України у випадку вступу до НАТО, але це абсолютно не матиме сенсу, тому що у Росії нема таких засобів, щоб розколоти Україну. Тим більше, якби Росія спробувала розколоти Україну, а Україна стала членом НАТО, то в цьому разі вони мали б справу з усіма країнами-членами НАТО. І ніколи б Росія не пішла на якийсь серйозний конфлікту з усім цивілізованим світом у випадку українського членства в цій організації”.

Нагадаємо, що за даними газети “Коммерсант”, Президент Росії Володимир Путін під час закритої зустрічі Ради “Росія – НАТО” в Бухаресті 4 квітня пригрозив розколом України в разі її вступу до Північноатлантичного альянсу. Як розповідає джерело, на яке посилається видання, при згадці про Україну “...Путін розлютився. Звертаючись до Буша, він сказав: “Ти ж розумієш, Джордж, що Україна це навіть не держава! Частина її територій – це Східна Європа, а частина, і значна, подарована нами!” Як пише газета, “він дуже прозоро натякнув, що якщо Україну все-таки приймуть до НАТО, ця держава просто припинить існування. Тобто фактично він пригрозив, що Росія може почати відторгнення Криму і Східної України”, – цитує свого співрозмовника “Коммерсант”.

І як стало відомо, факт подібної розмови Володимира Путіна з Джорджем Бушем підтвердився. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив у вівторок в інтерв’ю радіо “Ехо Москви”, що розмова про територію України була і що російський президент, як було сказано, “нагадав, як формувалася нинішня Україна в її сьогоднішніх кордонах”.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG