Спеціальні потреби

Актуально

Витрати на війну в Іраку перевищили трильйон доларів

Війна в Іраку триває вже понад п’ять років. У конфлікті загинуло тисячі американських солдатів та іракців, багато тисяч зазнали поранень. Окрім цього матеріальні витрати на ведення війни обходяться Сполученим Штатам в понад трильйон доларів.

Іракська війна сьогодні привертає увагу і через ще один нюанс – економісти і політики дедалі більше висловлюють стурбованість з приводу скільки вона коштує американським платникам податків. Економісти кажуть, що визначити точні кошти – справа не з легких.

Джозеф Стіґліц – лауреат Нобелівської премії з економіки – каже, що кошти на іракську війну вже перевищили трильйон доларів і остаточно досягнуть трьох трильйонів а то й більше:

“Це наша консервативна оцінка загальних витрат на цю війну. Це включає те, що вже витрачено, і що буде витрачено, наприклад на медичну опіку для ветеранів, що повернуться з війни. 40% з них повернуться з медичними або психологічними проблемами, і багато з них потребуватимуть лікування до кінця життя”.

Інші оцінки, наприклад від Конгресового бюджетного бюро, дещо нижчі, хоч і ті перевищують трильйон доларів. Ці цифри різко відрізняються від прогнозів, що їх висловлювала Адміністрація Буша перед початком війни у 2003-му році. Виступаючи по телебаченні тодішній міністр оборони Дональд Рамсфелд запевняв:

“Бюро менеджменту і бюджету передбачає, що кошти війни не перебільшать п’ятдесят мільярдів доларів”.

Чому початкові прогнози настільки відхилялися від дійсності? Стіґліц та інші аналітики кажуть, що головна причини полягає в тому, що Адміністрація Буша ніколи не думала, що війна в Іраку триватиме так довго:

“На мою думку, вони так собі уявляли війну. А найбільшою проблемою для них уявлялося, як позмітати трояндові пелюстки з букетів, якими будуть обсипані наші переможні солдати”.

Білий дім сьогодні не оспорює нових даних від Стіґліца, а каже лише, що важко передбачити майбутні витрати. Пітер Оршад є директором позапартійного Конгресового бюджетного бюро, яке готує бюджетні оцінки для Конгресу. Він каже, що прогнози Стіґліца високі, тому що вони включають більше, ніж самі безпосередні виплати з федерального бюджету:

“Справа у тому, що тут діє інша концепція. Вони намагаються визначити набагато ширшу концепцію коштів. І я повинен сказати, що Джо Стіґліц мій друг і співавтор нашої книги, але деякі з його даних, дуже суперечливі”.

Оршад каже, що в першу чергу Стіґліц перебільшує передбачені кошти медичної опіки, що буде надана ветеранам воєн в Іраку та Афганістані.

Стів Козяк, аналітик позапартійного Центру стратегічного і бюджетного аналізу, вказує на те, що процентні плати за воєнні борги також призвели до підвищення прогнозів витрат:

“Ми в основному платимо за цю війну нашою національною кредитною карткою, позичаючи, щоб покрити кошти операцій. Це відрізняється від військових операцій в минулому, коли ми часто підвищували податки, принаймні до якоїсь міри, і скорочували витрати на інші програми. А ті процентні виплати можуть бути значними. Протягом наступного десятиріччя, це сотні мільярдів доларів”.

Найбільшу ціну за війну вже заплатили військові сім’ї, які пожертвували життям або здоров’ям своїх синів і дочок. Однак аналітики кажуть, що відповідальність за економічний тягар іракської війни, схоже буде передано майбутнім поколінням американців.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG