Спеціальні потреби

Членство України в СОТ – коментар експерта США


16 травня Україна офіційно стала повноцінним членом Світової організації торгівлі. На шляху до членства представники кількох урядів України протягом близько десяти років брали участь у переговорах. Багато з них знайомі з Сісілією Кляйн, яка брала участь в переговорному процесі з американського боку і є старшим директором з питань вступу до СОТ та ліцензій на імпорт Офісу торговельного представника США. Пані Кляйн привітала українську сторону з закінченням довгого та важкого процесу вступу до СОТ:

“Я дуже вражена, наскільки організовано та з’єднано працювали учасники переговорів. Уряд відповів на сотні та тисячі питань, підготував сотні та тисячі сторінок документів, був залучений до переговорів із п’ятдесятьма країнами світу щодо ввізних мит, прийняв сотні законів та постанов”.

Кляйн вважає, що представники України відстояли вигідні для себе умови. Той факт, що на відміну від Китаю, Україна не має перехідного періоду, вона вважає позитивним показником:

“Китай – країна, яка розвивається. Вона не була повністю готова до виконання багатьох власних зобов’язань одразу після вступу. Через це і був запроваджений перехідний період, а також моніторинговий та інші механізми, які жодна з країн, що вступає до СОТ, не хоче мати. Україна одразу займає місце повноцінного члена організації”.

Якщо Україні й довелося піти на деякі поступки, то це, на думку Кляйн, робилося із стратегічних міркувань:

“Інтереси України включають міцніші відносини з Європою, поворот в напрямку до Європейського Союзу. Саме з цією метою Україна і взяла на себе багато зобов’язань та зробила деякі поступки”.

Кляйн каже, що Україні не слід очікувати вражаючих змін одразу після вступу до СОТ. На шляху до членства в цій організації Україна вже внесла значні зміни у свою торгову політику:

“Україна знижувала свої митні тарифи протягом майже десятиліття, розуміючи, що мито – податок на споживання. Уряди хотіли, щоб поступово Україна прилаштувалася до європейського шляху ведення бізнесу, тобто без надмірного захисту митними тарифами. Змін у тарифах буде дуже мало. Також в рамках СОТ існують механізми надання тимчасового захисту у випадку виникнення критичної ситуації”.

Першими зміни відчують споживачі, які матимуть змогу придбати кращі та дешевші товари. Кляйн погодилася, що деякі галузі сільського господарства зазнають труднощів на початковому етапі. Втім, уряд матиме в рамках СОТ механізми захисту своїх виробників.

Що стосується впливу на українсько-американські торгові відносини, то вони, на думку Кляйн, стануть більш рівноправними:

“Правила щодо антидемпінгу для нас та України тепер будуть однаковими та наші дискусії відбуватимуться в рамках СОТ”.

Відео - найголовніше

Як пройшов візит Ентоні Блінкена до Києва? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00
XS
SM
MD
LG