Актуально
У США закінчилась естафета смолоскипу Голодомору
На тижні, що минув, закінчилась естафета територією Сполучених Штатів смолоскипу Голодомору. Ця акція, започаткована Світовим конгресом українців за підтримки Президента України, проводиться у 75 річницю українського Голодомору. Її мета – привернути увагу світу до маловідомої йому трагедії. Загалом вогонь побачать у 33 країнах світу, у тому числі і в Україні. Смолоскип вже побував в Австралії, Канаді та 21 місті США. Останньою його зупинкою у Сполучених Штатах став Вашингтон. Також тут відбулося відкриття виставки “Голодомор 1932-1933-го років в Україні”, підготованої фондом “Україна 3000”.
У Вашингтоні смолоскип зустрічали у бібліотеці Конгресу США. Після вітальних слів, серед інших, Посла України у Вашингтоні Олега Шамшура та заступника Державного секретаря США Поли Добрянські, присутнім зачитали звернення від мера Округу Колумбія Адріана Фенті, сенаторів Гілларі Клінтон та Джона МакКейна, а також від Конгресмена Лінкольна Діаз-Балларта.
У своєму зверненні голова американської столиці оголосив 30 травня 2008-го року Днем пам’яті Голодомору в Україні та закликав мешканців міста більше дізнатися про цю трагедію. І чимало американців його дослухалися: на лекції історика Станіслава Кульчицького, присвяченій Голодомору, зібралась рекордна кількість слухачів. Були тут і ті, хто пережив цю трагедію. Марія Галич-Дуткевич переїхала до США після війни:
“Це дуже-дуже важливо, щоб ми згадувати і дали цілому світу знати, що Сталін зробив, що комуністи зробили”.
Тетяна Павлічка з Чернігівської області, яка зараз мешкає у Філадельфії, виступала зі своїми свідченнями про Голодомор у Конгресі ще у 1986-му році:
“Люди їли своїх дітей, людей, яких ловили на вулиці, кого могли. На той час не було вже ані кота, ані птаха, ані собаки, нічого живого, що можна їсти. Школи в 33-му році взимку вже цілком закрилися. Вже не могли діти ані дійти до школи з голоду. Як оголосили, що дітям будуть давати обіди у школі, то з’явилися у школі із чотирьох класів зробили один клас. Ми вже більшість своїх ровесників не побачили на той час, але не можна було нічого говорити”.
Мешканка Вашингтону Емілі Соломон каже, що ніколи раніше не чула про цю трагедію:
“Це дуже сумна подія. Важко в це повірити. Подібні трагедії відбуваються і зараз, наприклад в Дарфурі, наша відповідальність щось робити, щоб такого не повторювалося”.
Посол України Олег Шамшур вважає, що проведення цієї та інших акції вшанування жертв Голодомору потрібно українцям, аби пам’ятати та розуміти свою історію. Але правда про Голодомор потрібна і світові:
“Як свідчать події недавнього часу, і що відбувається зараз в різних кутках світу, свідчить про те, що уроки Голодомору треба засвоїти. Всі ми маємо реагувати на порушення прав людини, геноцид, маємо робити все можливо, щоб це не повернулося. Ось для цього потрібне відзначення пам’яті Голодомору”.
Естафету ходи смолоскипу та акцій із вшанування пам’яті жертв Голодомору у Сполучених Штатах перебрали країни Латинської Америки.
Всі новини дня
Кірбі: Путін мусить знати, наскільки погані його справи в Україні. Відео
«Я сподіваюся, він [Путін] побачив шкоду і руйнування, яких завдали цьому місту [Маріуполю] його війська. Що його солдати, його армія, його війна зробили із цим містом. Він знає наскільки погані його справи в Україні», - заявив координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі.
Вчителі, фермери, айтішніки. Добровольці-штурмовики на захисті Донбасу. Відео
У мирному житті вчителі, фермери, айтішніки - а зараз солдати-штурмовики. Через повномасштабний наступ Pосії вони були змушені покинути родини та улюблені професії та взяти до рук зброю. Їхнє життя тепер - це обстріли, окопи та смертельна небезпека.
З відео Путіна у Маріуполі видалили вигук: "Це все напоказ!"

На сайті Кремля опублікували перемонтоване відео з поїздкою президента Росії Володимира Путіна до окупованого Маріуполя. З ролика вирізали фрагмент із криком жінки "Це все неправда! Це все напоказ!". Увагу на це звернув телеграм-канал "Можемо пояснити", пише Радіо Свобода.
Вигук пролунав, коли Путін розмовляв біля під'їзду із місцевими жителями. Крім крику, з нового відео видалили слова чоловіка, що йому теж 70 років (як і Путіну), але він "залишився без нічого". Вихідну версію запису зберегли медіа. Також на сайті Кремля залишилася первісна аудіодоріжка: віддалений із відео фрагмент на ній починається з 22:26.
Приїзд президента Росії Володимира Путіна до Маріуполя після ордеру на його арешт Міжнародного кримінального суду є "символічною демонстрацією бравади Путіна", написали світові видання. А численні користувачі соцмереж в Україні та оглядачі за кордоном порівняли це із візитом лідера нацистської Німеччини Адольфа Гітлера у 1941 році.
"Як і личить злодіям, Путін під покровом ночі відвідав український Маріуполь. По-перше, це безпечніше. Крім того, темрява дозволяє йому висвітлити те, що він хоче показати, і сховати місто, яке його армія повністю зруйнована, а мешканців вціліло небагато, подалі від сторонніх очей", - йдеться у заяві Міноборони України у Twitter.
Київ і Пекін планують розмову між Зеленським та Сі - медіа

Київ і Пекін ведуть переговори щодо планування телефонної розмови між президентом України Володимиром Зеленським та лідером Китаю Сі Цзіньпіном для обговорення пропозиції Пекіна щодо мирного плану для України. Про це український посадовець повідомив американському телеканалу CNN.
Якщо дзвінок відбудеться, це буде перша розмова між двома лідерами, але український високопосадовець додав, що "нічого конкретного не заплановано".
При цьому віце-прем'єрка України Ірина Верещук в інтерв'ю італійській газеті Corriere della Sera заявила, що Київ чекає на підтвердження від Пекіна щодо того, чи відбудеться розмова між Зеленським і Сі. "Не знаю, чекаємо підтвердження, - сказала Верещук. - Це був би важливий крок. Їм є що сказати одне одному".
Сі Цзіньпін прибув до Москви напередодні з триденним державним візитом у понеділок, щоб зустрітися з російським лідером Володимиром Путіним. На порядку денному - війна Росії в Україні та мирна пропозиція Китаю. Сі став першим лідером іноземної держави, який зустрінеться з Путіним після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента.
"Те, що президент Сі їде до Росії через кілька днів після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента Путіна, дозволяє припустити, що Китай не відчуває відповідальності за притягнення Кремля до відповідальності за звірства, скоєні в Україні", - сказав напередодні державний секретар США Ентоні Блінкен.
Він також підкреслив, що якщо мирний план Китаю не передбачатиме відновлення українського суверенітету, він спрямований на затягування часу і не буде конструктивним.
А координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що США висловлюють стурбованість тим, що Китай у Росії може домовлятися про перемир'я в Україні, при якому російські війська залишаться на окупованих територіях.
Раніше Голос Америки повідомляв, що візит японського прем'єр-міністра Фуміо Кісіди до Києва на тлі державного візиту китайського керівника Сі Цзіньпіна у Москві став ще однією ознакою протилежностей між Китаєм і західними країнами та союзниками в оцінках російської війни проти України.
У статті використано матеріали Reuters
Угорщина заблокувала заяву ЄС щодо ордера на арешт Путіна – Bloomberg

Угорщина заблокувала публікацію спільної заяви країн Європейського союзу, присвячену видачі Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордера на арешт президента Росії Володимира Путіна за підозрою у скоєнні воєнних злочинів на території України. Про це пише Радіо Свобода, цитуючи агентство Bloomberg, що посилається на власні джерела.
Через позицію Угорщини верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Європейський Союз "взяв до відома" рішення МКС.
"ЄС розглядає рішення МКС як початок процесу щодо притягнення до відповідальності російських лідерів за злочини та звірства в Україні, які скоюються за їхнім наказом, з їхнього дозволу або які вони вчиняють самі, – сказав Боррель. - Це важливе рішення для міжнародного правосуддя і для народу України. Ми чітко заявили в Європейському Союзі, що відповідальні за незаконну агресію проти України мають постати перед правосуддям".
Міністри юстиції ЄС 20 березня опублікували власну заяву на підтримку рішення Міжнародного кримінального суду, яку Угорщина також не підписала. Позиція Угорщини щодо видачі ордера на арешт Володимира Путіна може бути висловлена на черговому саміті ЄС, що відбудеться у Брюсселі 23-24 березня, пише Bloomberg.
За даними агентства, у проекті спільної заяви використовуються формулювання, схожі на коментар Борреля. У тексті наголошується, що ЄС "бере до уваги" нещодавно видані ордери на арешти Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.
За словами джерел Bloomberg, деякі лідери ЄС, ймовірно, наполягатимуть на жорсткіших формулюваннях.
Нагадаємо, 17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт російського президента Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової. Ордери звинувачують Путіна у воєнному злочині примусової депортації дітей з окупованих територій України до Російської Федерації.
Президент США Джо Байден так прокоментував ордер МКС: "Я вважаю, що це виправдано. Але питання в тому, що це не визнано на міжнародному рівні, у нас теж. Але я думаю, що це дуже вагома позиція. Він явно вчинив воєнні злочини".
Форум