Спеціальні потреби

Актуально

Росія погрожує Україні розірвати Договір про дружбу

“Безвідповідальний крок”. Таким вважають прийняте у середу рішення російської Держдуми в Міністерстві закордонних справ України. У четвер українське МЗС оприлюднило заяву, в якій назвало пропозицію російських парламентарів «ультимативною вимогою» та «спробою неприхованого тиску». Українське зовнішньополітичне відомство наголосило, що виступає проти денонсації базового Договору про дружбу. Оскільки він, як зазначається в заяві, однаковою мірою відповідає інтересам України та Російської Федерації.

Свою відповідь на недружній крок Держдуми готує також український парламент. До цього сьогодні закликав парламентарів спікер Верховної Ради. «Ми не можемо залишатися осторонь процесів, що відбуваються в двосторонніх відносинах» – сказав Арсеній Яценюк, додавши, що при цьому слід утриматись від жорстких заяв і проявити дипломатичність.

«Наша основна мета – налагодити стосунки, а не інспірувати протистояння. І ми як український парламент проявимо максимум інтелекту у цьому підході», – пообіцяв Яценюк.

Як відомо, у середу Держдума Росії ухвалила рішення звернутися до керівництва Росії з пропозицією розірвати базовий Договір про дружбу з Україною у тому разі, якщо Україна рухатиметься до вступу в НАТО.

А у четвер мер Москви Юрій Лужков виступив з ще радикальнішою ідеєю. В інтерв`ю «Російскій газеті» він запропонував вийти з Договору незалежно від того, чи буде Україна просуватись до НАТО, чи ні. Лужков закликав російську владу розірвати договір для того, щоб, як він каже, укласти новий і зайнятися питанням повернення Росії Криму і Севастополя.

Наскільки реальна можливість денонсації Росією базового Договору про дружбу з Україною, і які можуть виникнути загрози розповів директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України Олександр Сушко:

«Україна цілком може жити і без Договору про дружбу і співробітництво, тому що це зовсім не є обов`язковим елементом двосторонніх відносин. Але враховуючи, що цей документ все ж таки є єдиним нормативно-правовим двостороннім актом, який закріплює непорушність кордонів і повагу до територіальної цілісності, то все ж таки цей документ має значення. От, власне, навіть одна його стаття, лише заради однієї статті Договір має бути збережений. Це друга стаття, де сторони визнають територію одна одної в існуючих успадкованих від СРСР кордонах. Тому безумовно, можливе денонсування слід трактувати тим, що російська сторона не визнає кордонів. Було б наївно говорити, що ці наміри пов`язані зі вступом чи невступом України в НАТО. До речі, Юрій Лужков доволі відверто підтвердив цю позицію, що незалежно від того, вступає Україна, чи не вступає, цей Договір не треба продовжувати. Саме тому, що російська політична еліта, за великим рахунком, ніколи остаточно й не визнавала незалежності України та її права самостійно проводити внутрішню і зовнішню політику. І на сьогодні озвучено більш-менш зручний привід, щоб це питання поставити».

Водночас наразі експерт не вбачає ознак серйозності намірів російської сторони. Як він зазначив, для розірвання договору має бути витримана певна процедура: не пізніше ніж за півроку до завершення дії угоди, тобто у жовтні цього року, країна мала б заявити про небажання угоду продовжувати. В іншому разі Договір автоматично вважатиметься продовженим на наступні десять років.

Всі новини дня

Російські окупанти ґвалтували жінок та розстрілювали місцевих: свідчення жителів звільненного села Високопілля. Відео

До села Високопілля, яке звільнили ще на початку вересня, одним з перших журналістів потрапив Сергій Лисенко. Місцеві мешканці розповіли йому, що російські окупанти ґвалтували жінок, били, розстрілювали місцевих та мародерили. Послухайте їхні свідчення про життя в окупації.

Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї ядерної позиції. Відео

Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї ядерної позиції. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00

Президент США Джо Байден сказав, що загроза використання ядерної зброї – найвища з часів Кубинської кризи. В Білому Домі пояснили: президент говорив про безвідповідальну ядерну риторику Кремля, і що Сполучені Штати не бачать причин для зміни своєї позиції щодо ядерної загрози.

Нобелівська премія миру: перші коментарі лауреатів та експертів. Відео

Нобелівська премія миру: перші коментарі лауреатів та експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

«Це відзнака усьому українському народу» – прокоментувала правозахисниця Олександра Матвійчук призначення Нобелівської премії миру організації «Центр громадянських свобод». Лауреатами стали також білоруський правозахисник Алєсь Біляцький та російська організація «Меморіал».

Девід Креймер: Нобелівська премія миру відзначила тих, хто бореться за усі універсальні цінності. Відео

«Премія відзначила тих, хто бореться за права людини, свободу преси, свободу слова, зібрань, усі універсальні цінності. Нобелівський комітет визнає героїчну і сміливу роботу цих людей та цих організацій», - заявив директор з глобальної політики центру Джорджа Буша Девід Креймер.

США ввели нові санкції проти Північної Кореї, після ракетних запусків

Фото: люди переглядають відео запуску ракети КНДР, 6 жовтня 2022 року

Державний секретар США Ентоні Блінкен у п’ятницю оголосив нові економічні санкції проти Північної Кореї після того, як ця ізольована країна запустила серію балістичних ракет. Блінкен назвав запуски «безпрецедентними за своєю швидкістю, масштабом і розмахом».

За минулі 12 днів Північна Корея провела шість випробувань балістичних ракет, останнє – у четвер. Дві балістичні ракети малої дальності (SRBM) було запущено в той час, коли дипломати в Раді Безпеки ООН обговорювали, як відповісти на запуск іншої ракети над Японією, що був двома днями раніше.

У п'ятничній заяві Блінкен сказав, що лише цього року Північна Корея або Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР) запустила 41 балістичну ракету, включаючи шість міжконтинентальних балістичних ракет.

У відповідь він оголосив, що Сполучені Штати запроваджують санкції проти «двох фізичних осіб і трьох юридичних осіб за діяльність, пов’язану з експортом нафти до Корейської Народно-Демократичної Республіки, яка безпосередньо підтримує розробку озброєнь КНДР та її військових»

Блінкен сказав, що Управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC) зареєструвало New Eastern Shipping Co Ltd. разом із особами Квек Кі Сенг і Чен Ши Хуан за участь у передачі або доставці нафтопродуктів до КНДР.

У заяві Блінкен зазначив, що за допомогою санкцій «Сполучені Штати посилають чітке повідомлення про те, що ми продовжуватимемо вживати заходів проти тих, хто підтримує розвиток армії та арсеналу зброї КНДР».

Більше

XS
SM
MD
LG