Спеціальні потреби

Експерти про електоральні перспективи ‘Єдиного центру'


З`їзд партії «Єдиний Центр» відбувся у Києві минулої суботи. Партія позиціонує себе як нова пропрезидентська сила в Україні, проте експерти висловлюють скепсис щодо електоральних перспектив цього проекту.

Глава президентського Секретаріату Віктор Балога не очолив «Єдиного центру». Таку головну новину приніс суботній з`їзд партії. Попри очікування та прогнози, натхненник «ЄЦ», який напередодні урочисто вступив до лав створеної ним політичної сили, не став до керма; офіційно кермувати залишився Ігор Кріль. Несподіванкою стало і те, що на з`їзд партії, котра позиціонує себе як пропрезидентська, не прибув президент.

Решта було очікувана як для з`їзду партії влади. Зал, орендований у палаці «Україна», помпезний концерт із прямою трансляцією по УТ-1 і майже всуціль чиновницький склад делегатів. Втім, як пообіцяв Ігор Кріль, не за горами той час, коли до «Єдиного центру» приєднаються відомі політики. Виступаючи на з`їзді, очільник «ЄЦ» окреслив програмні цілі партії. Серед них, зокрема, повернення до президентсько-парламентської форми правління, вибори за відкритими списками, об`єднання Заходу і Сходу України. Очевидно, саме з цією метою нова партія у своїй програмі делікатно обійшла дражливі теми: НАТО і мовне питання.

Як заявили на з`їзді лідери «Єдиного центру», їхня партія сповідує ідеологію центризму. А відповідаючи на запитання журналістів, Віктор Балога та Ігор Кріль відкинули звинувачення в адмінресурсі як принципові будівництва «ЄЦ» і наголосили: «Єдиний центр» це не політичний проект, а справжня партія.

А тим часом, коментуючи створення нової пропрезидентської сили, експерти доволі скептично оцінюють її електоральні перспективи. Президент Аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов зазначає:

«Будуть намагатися через це забезпечити другий строк президентства для Віктора Андрійовича, домовившись з регіоналами. Але на мій погляд, це досить утопічна ідея, оскільки електорат це не яйця, які можна перекласти з однієї корзини до іншої. І взагалі до виборів залишилося не так багато часу. Тому на мій погляд, це досить утопічний проект».

Не вірить у майбутнє нової партії і політтехнолог Олег Медвєдєв: «Проект абсолютно адміністративний, створюваний на адміністративній базі, тому що в цьому проекті немає лідера. І я так чув, що є спроби позиціонувати цю силу як пропрезидентську, але я б на місці президента не ризикував свої 6-8% множити на 0% «Єдиного центру», тому що від такого множення вийде тільки нуль. Від цього програють і президент, і «Єдиний центр». Звичайно, що немає в цієї партії і ніякої ідеологічної основи».

Директор Національного інституту стратегічних досліджень Юрій Рубан каже:

«Насправді відповідь дадуть тільки вибори. От вибори покажуть – якщо це адміністративний проект, ви одразу побачите результат. Якщо ця партія знайде якийсь політичний відгуг – то ми теж побачимо результат. Можна скільки завгодно говорити про спекуляцій і тільки за результатами виборів буде зрозумілий результат».

Наразі, як твердять соціологи, електоральна підтримка «Єдиного центру» дуже незначна. За даними опитувань центру «Софія», з червня 2008-го року за «ЄЦ» були готові проголосувати 0,3%.

XS
SM
MD
LG