Спеціальні потреби

Екс-держсекретарі США за зміни Закону про воєнні повноваження


Двоє колишніх державних секретарів США, один з яких – республіканець, а інший – демократ говорять, що Сполучені Штати повинні змінити свої критерії, за якими вони визначають порядок оголошення i розгорнення воєн. Нині цей порядок регулює так званий «Закон про воєннi повноваження», який був прийнятий Конгресом під час В’єтнамської війни. Втім, американські президенти дуже часто його ігнорують.

“Закон про воєнні повноваження” був прийнятий Конгресом у 1973-му році, коли закінчувалася війна у В’єтнамі. Ця вiйна була другим випадком, де президент втягнув країну у військовий конфлікт без формальної згоди Конгресу. Прийняття закону розглядалося як спроба укріпити владу законодавцiв. Але Джеймс Бейкер і Ворен Крістофер кажуть, що закон виявився неефективним i неконституційним і пропонують його змiнити:

«Ми вважаємо, що влада закону, яка є основою американської демократії, підірвана і спаплюжена, коли головне положення закону ставиться під сумнів або ж взагалі ігнорується».

Обидва колишніх державних секретарі протягом року очолювали комiсiю, якiй було доручено вивчити спiрне питання. За їх словами, закон повинен зобов’язати Президента США радитися з Конгресом перед тим, як починати війну. Згідно з американською Конституцією, президент є головнокомандувачем збройних сил США, але Конгрес має повноваження контролювати витрати на війну і оголошувати про її початок. Востаннє Конгрес це зробив 1941-го року. Запропонований сьогодні комісією проект закону зобов’язав би президента радитися з Конгресом до того, як відправляти війська на війну довше, ніж на тиждень. Крістофер каже, що був би створений комітет із сенаторів і членів Палати представників, з якими, власне, президент і мав би консультуватися. Згідно з пропозиціями комісії, Конгрес також був би змушений у тридцятиденний термін дати або не дати згоду на воєнні дії.

Ворен Крістофер зазначає: «Пропонований закон гарантував би Конгресові місце за столом, за яким вирішують – брати чи не брати Сполученим Штатам участь у війні. Також Конгрес мав би доступ до усіх розвідувальних даних американських спецслужб.

За словами Бейкера, проект нового закону розробляли, не зважаючи на війну в Іраку чи будь-який інший військовий конфлікт, в якому США беруть сьогодні участь.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG