Спеціальні потреби

Актуально

Лещенку забороняють писати про отруєння Ющенка

В Україні знову перетнулися шляхи президента і журналіста Інтернет-видання «Українська правда». Щоправда, Віктор Ющенко, на відміну від свого попередника Леоніда Кучми, офіційно виступив на захист журналіста. Глава держави висловив занепокоєння примусовим допитом Сергія Лещенка у Генпрокуратурі. Як сказано в заяві, що з`явилась у вівторок увечері на президентському сайті, «примусові заходи, вжиті слідчими у цій справі, не відповідають принципам свободи слова». Ющенко закликав прокуратуру невідкладно надати всі необхідні роз`яснення суспільству у зв`язку з інцидентом.

На вимогу Президента України Генеральна прокуратура відреагувала вже вранці у середу. «Жодних порушень кримінально-процесуального законодавства щодо журналіста Сергія Лещенка не було допущено», – запевнила прес-служба відомства. Як пояснюється в заяві, вміщеній на офіційному сайті ГПУ, слідчі прокуратури працюють над розкриттям справи про отруєння Віктора Ющенка і в рамках розслідування допитують свідків. Таким є, зокрема, журналіст Лещенко, якого кілька разів запрошували на допит, проте він не з`являвся. А відтак слідчий був змушений винести постанову про застосування приводу свідка.

Що ж до самого Лещенка, то після допиту у понеділок, у середу 16 липня він провів шість годин на повторному допиті в ГПУ. За словами журналіста, на допиті йшлося про його професійну діяльність. Йому знову запропонували підписати пункт про досудове нерозголошення таємниці слідства, проте він відмовився.

Сергій Лещенко переконаний: допити в Генпрокуратурі є спробою заборонити йому писати на тему отруєння Президента Ющенка. Як сказав журналіст в інтерв`ю «Голосу Америки», виклики до ГПУ він розцінює як тиск:

«Я розцінюю ці виклики як втручання в роботу журналіста. Тобто йде тиск. Я сиджу на допиті, слідчий мені каже, як консультацію, поза рамками протоколу: з цього моменту вважайте, що на тему отруєння ви не можете писати жодних статей з викладенням фактажу. Ви можете писати роздуми на тему був Ющенко отруєний, не був отруєний. Пишіть якісь аналітичні матеріали навколо цього, Але писати з фактажем більше не можна, бо це розголошення даних досудового слідства.

Слідчі мене попередили, що існує кримінальна відповідальність за розголошення даних досудового слідства. І в протоколі допиту міститься пункт, що я як свідок попереджений про це. Водночас я свій підпис не ставлю під цим. Слідчий каже: «Все одно, я попередив». Тоді я кажу: «Поясніть мені, яку таємницю слідства я знаю, щоб я її, не дай Боже, не розголосив».

Це абсурдна ситуація, тому що журналіста не можна позбавляти права на професію через те, що він став свідком у кримінальній справі. Я не збираюся припиняти займатись цією темою, тому що це абсурд».

Останнім часом журналіст багато писав на тему отруєння президента. В Інтернет-виданні «Українська правда» було, зокрема, вміщені його інтерв`ю з екс-міністром охорони здоров`я Юрієм Поляченком, а також народним депутатом Давидом Жванією – автором сенсаційного повідомлення про те, буцімто ніякого навмисного отруєння не було.

Всі новини дня

Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Друкована плата з напівпровідниковими мікросхемамии. Photo REUTERS/Florence Lo/Illustration/File Photo

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.

У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.

Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."

Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.

У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."

Дивіться також:

План бюджету США на 2024 рік і допомога Україні. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.

Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео

"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

США не бачать ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю - Карін Жан-П'єр

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу у Вашингтоні в понеділок, 27 березня. REUTERS/Jonathan Ernst

США не бачать ані причин для зміни власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу в понеділок, 27 березня.

Відповідаючи на запитання журналістів, якою буде реакція адміністрації президента США Джо Байдена на заяву президента Росії про намір розмістити російську тактичну ядерну зброю в Білорусі, Карін Жан-П'єр відповіла: "Ми плануємо продовжувати стежити за наслідками. Ми не бачимо ані причин для коригування нашої власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія має намір застосувати ядерну зброю. Ми, як і раніше, віддані колективному захисту НАТО, але не бачимо причин прямо зараз змінювати чи коригувати нашу позицію."

Раніше у понеділок координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі також заявив, що Вашингтон не бачить ознак переміщень тактичної ядерної зброї РФ чи готовності використати ядерну зброю або зброю масового ураження в Україні.

Як повідомляв Голос Америки, експерти звертають увагу, що слова Путіна про намір Росії розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі пролунали через 4 дні після спільної заяви із лідером Китаю Сі Цзіньпіном про недопустимість розміщення ядерної зброї на території третіх країн.

Більше

XS
SM
MD
LG