Спеціальні потреби

Актуально

Гельсінська спілка вимагає звільнити Генпрокурора

Відставки Генерального прокурора вимагає Українська Гельсінська спілка з прав людини. Правозахисники оприлюднили черговий щорічний звіт, де констатують погіршення ситуації із захистом прав людини в Україні.

Правозахисники обурені найсвіжішим прикладом беззаконня і кажуть – такого в Україні ще не було. У ніч з 28 на 29 липня Росії видали її громадянина Олега Кузнецова, який свого часу з Росії втік і мав в Україні офіційний статус біженця, до того ще й підтверджений судом. Генеральний прокурор, за чиїм рішенням відбулася незаконна екстрадиція, повинен поплатитися за це посадою, – стверджує співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров:

«Ми вимагаємо відставки Генерального прокурора. Хай це буде зроблено через парламент, хай парламент висловить недовіру Генеральному прокурору. Хай це буде зроблено президентом, який має подати подання про звільнення Генерального прокурора. Він скоїв злочин».

Як нагадують правозахисники, Україна вже не раз порушувала свої зобов`язання щодо шукачів притулку: у 2006-му до Узбекистану були видані 11 узбеків, у 2008-му до Шрі-Ланки – 11 тамілів. Тоді, як і у випадку з Кузнецовим, існували обґрунтовані побоювання щодо небезпеки, яка загрожує на батьківщині їхньому здоров`ю і життю.

Презентуючи черговий щорічний звіт, Гельсінська спілка відзначила: ситуація з правами людини в Україні або без змін, або змінюється на гірше. Традиційно проблемними залишаються правоохоронні органи. Вже класичними для України стали такі порушення, як безпідставні арешти, нерозслідування дорожно-транспортних пригод, скоєних високими посадовцями, катування в міліції і тюрмах. Торік було винесено два вироки міліціянтам, винним у жорстокому поводженні з в`язнями. Проте цього надто мало – кажуть правозахисники – аби стримати повсюдну практику катувань. Жодних змін на краще і в судах: корупція порушує право на справедливий суд, а 70% уже прийнятих судових рішень, згідно з офіційною статистикою, не виконуються.

Що ж до ділянок, у яких ситуація з правами людини погіршилась, то Гельсінська спілка вказує на зменшення політичних свобод і почастішання злочинів на расовому ґрунті. Євген Захаров зазначає:

«Політична свобода в Україні, як бальзаківська «шагренева шкіра», стає все меншою і меншою. Це є пов`язано з тим, що люди, які не є членами партій, не можуть стати депутатами навіть районної ради народних депутатів».

Як нагадують правозахисники, членами партій є в Україні лише 4% населення; а відтак лише 4% громадян реально користуються конституційним правом обиратися до органів влади.

Стосовно ж расистських проявів, то промовистими є такі цифри. У 2007-му році нападів на расовому ґрунті сталося у п`ять разів більше, ніж у 2006-му, а за першу половину 2008-го – вже удвічі більше, ніж за весь 2007-ий. Адекватної реакції з боку держави нема, – констатують правозахисники. Хоч є й певні позитивні зрушення: створений спецпідрозділ для розслідування цих злочинів ненависті, з`явилися перші вироки суду.

Водночас експерти Гельсінської спілки наголошують: расизм в Україні, порівняно з ж Росією – у зародковому стані. І часто-густо використовується як привід для політичних провокацій, – каже Захаров:

«Якщо ми подивимось на смолоскипні ходи біля гуртожитків іноземних студентів вночі з суботи на неділю, які роблять інші студенті українські, які вигукують російською мовою гасла Україна для українців – ну я ніколи не повірю, що вони це роблять просто так! Я абсолютно впевнений (хоч у мене нема доказів), що їх зібрали, заплатили, і вони пішли. А потім про це пішла інформація по російських сайтах – бачте, які вони, українці, ксенофоби.

Приклади ще – історія з лялькою Гітлера. Одразу поїхала група ОРТ, знайшла магазин, зняла ляльку і пустила в Росії ефір, що в Україні випускають ляльки Гітлера, які є хітом сезону, і їх масово купують українські діти, і в Україні буде нацизм. Після Росії цей сюжет повторила ВВС, Дойче велле – і це передрукували сотні європейських газет. І це свідчить, начебто Україна така ксенофобна країна, яка схильна до нацизму. Але ж це все неправда».

Цьогорічний звіт експерти Гельсінської групи завершують невтішним висновком: державна політика в сфері прав людини безсистемна, хаотична і неефективна. Єдине з людських прав, щодо якого у правозахисників немає претензій і якого свято дотримуються в Україні – це свобода мирних зібрань.

Всі новини дня

Лідери G7 зібралися на зустріч затьмарену російською війною проти України

Президент США Джо Байден з керівниками Баварії, південного регіону Німмеччини, де відбувається триденний саміт G7. 25 червня 2022 р.

Російська війна проти України та наслідки агресивних дій Москви для світу стали головними темами переговорів на саміті Групи 7 (G7) - зустрічі керівників найвпливовіших демократій, що відбувається у німецькій Баварії.

В той час як керівники Великої Британії, Італії, Канади, Німеччини, США, Франції та Японії зібралися у неділю 26 червня на триденну зустріч, з України надійшли повідомлення про нові вибухи російських ракет у Києві та в інших українських містах на тлі руйнівного наступу Росії на Донбасі.

Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна.
Олаф Шольц

Від західних лідерів очікують кроків у межах обіцяної довготермінової економічної і військової підтримки України та дієвіших санкцій проти Росії.

Викликом, особливо для Європи, є пошуки заміни для російської нафти й газу на тлі різкого зростання світових цін на енергію.

Український президент Володимир Зеленський визнав, що війна зараз вийшла на “морально та емоційно складний етап”, коли українці впевнені у перемозі, але також розуміють подальшу загрозу втрат.

Нові чисельні ракетні удари деякі коментатори називають розлюченою відповіддю Москви на початок застосування українцями ракетних установок і далекобійних гармат отриманих нещодавно від США та інших західних держав.

Сигналом для саміту Групи 7, а також для саміту НАТО через кілька днів у Мадриді, називають також заяву Росії про плани розмістити в Білорусі ракети здатні нести ядерні боєзаряди.

“Це підтвердження, що санкційних пакетів проти Росії недостатньо, збройної допомоги для України треба більше і що системи протиповітряної оборони – сучасні системи, які є в наших партнерів, – мають бути не на полігонах або на зберіганні, а в Україні, де вони зараз і потрібні. Потрібні більше, ніж у будь-якому іншому місці у світі”, - сказав у суботу Зеленський, зазначивши головні положення його планованих виступів перед учасниками самітів G7 і НАТО.

Західні лідери також намагатимуться узгодити нові зусилля для подолання міжнародної енергетичної кризи, браку харчів та глобальних кліматичних змін ускладнених російською війною.

Партнери Заходу

Німецький канцлер Олаф Шольц запросив на саміт також керівника Сенегалу, що головує зараз в Африканському Союзі, Аргентину - голову Спільноти країн Латинської Америки й Карибських держав, а також Індонезію, Південно-Африканську республіку та Індію, що прийматиме наступний саміт G20.

“Саміт повинен подати сигнал, що не лише НАТО і G7 зараз більш згуртовані ніж будь-коли, але й що демократії світу спільно стоять проти імперіалізму Путіна так само як і в боротьбі з голодом і злиднями”, - заявив Шольц напередодні, виступаючи в парламенті у Берліні.

Агентство Reuters зауважує, що багато країн південної півкулі стурбовані можливими міжнародними негативними наслідками західних санкцій проти Росії.

Reuters цитує офіційного представника Європейського Союзу про те, що країни Сімки будуть доводити партнерам, що різке зростання цін на харчі у світі - це результат дій Росії, оскільки санкції проти сільського господарства західні країни не запроваджували.

Також лідери вказуватимуть, що агресивні й руйнівні дії Москви є проблемою не тільки України, а вражають цілий світ.

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео

У Сан-Дієго відкрили благодійну виставку - "Український голос". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

У Сан-Дієго відкрили виставку-фандрайзінг "Український голос". На ній представили понад 140 робіт українських художників, кошти від продажу яких підуть на допомоги родинам, що постраждали віж війни.

Лідери "Групи семи" домовились про ембарго на російське золото -ЗМІ

Фото: золоті зливки  (Photo by Девід Грей / AFP)

Президент США Джо Байден а також інші лідери "Групи семи" домовились запровадити ембарго на російське золото, повідомляють Reuters, CNN, Bloomberg з посиланням на осіб наближених до переговорів.

G7 планує оголосити про заборону на імпорт російського золота на саміті, що починається в неділю в Німеччині. У США ембарго введе в дію рішення Міністерства фінансів США, яке установа планує видати у вівторок, пише Bloomberg.

Після того, як Лондонська асоціація зливків виключила Росію із своїх котирувань, значна частина країн перестала купувати російське золото. Однак, в травні до Швейцарії надійшло майже три тонни російського золота, що могло свідчити про послаблення неформальних обмежень, пише Bloomberg. Також, за повідомленнями російських ЗМІ, російска влада заявила цього тижня про плани створити резерви коштовних металів для швидкої мобілізації у час війни.

Майже 10% видобутку золота в світі припадає на Росію. США та союзники запровадили масштабні санкції проти Росії, через її вторгнення до України.

Експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь. Відео

Українці, як неодноразово зазначали у Пентагоні, дуже успішно використовують нову зброю, і особливо креативно - дрони. Після чотирьох місяців повномасштабної війни, експерти роблять висновки про перші уроки великої війни, і про те, що означають вони для майбутнього озброєнь.

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка

«Герої не вмирають». Прем’єра короткометражного фільму Сергія Лисенка
please wait

No media source currently available

0:00 0:13:23 0:00

Сергію Марущаку було 29 років. Він не встиг створити сім’ю, але вже будував дім для майбутньої дружини та дітей. Старший солдат першої окремої танкової бригади загинув під Харковом - його машина підірвалася на міні.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG