Спеціальні потреби

Актуально

Український будівельний ринок переживає сповільнення

Держкомітет статистики оприлюднив дані, які свідчать про перший за останні роки спад у будівельній галузі. Деякі експерти називають його передвісником кризи і прогнозують вплив на економіку України вцілому.

Повідомлення і статті про те, що український будівельний ринок на межі кризи все частіше з`являюься в пресі. Будівельники скаржаться, що не можуть продати вже споруджене житло і не мають грошей завершити незакінчені проекти. Люди, які інвестували в будівництво власних квартир ризикують їх не отримати.

Держкомітет статистики підрахував – за півріччя обсяги збудованого в Україні скоротилися більш ніж на відоток. Це перше падіння за останні роки. Раніше будівництво було локомотивом економіки і демонструвало щорічне зростання на десятки процентів.

Спад на ринку нерухомості почали відчувати й інші галузі. Найбільше зачепило виробників будівельних матеріалів. На них впав попит бо будувати стали менше. Кажуть – ситуація найгірша за останні сім років. Деякі компанії оголосили про скорочення виробництва. Провідний німецький концерн повідомив про тимчасове згортання інвестицій – бо його будівельна продукція не знаходить збуту і залежується на складах.

Експерти називають декілька причин – одна із них – згортання банками різноманітних кредитних програм. Відсотки за кредитами виросли за рік чи не вдвічі – для багатьох українців вони стали недоступними. Адже майже 70% об`єктів продавалися завдяки довготерміновим кредитним програмам.

Нерухомість перестала рости в ціні, а відтак перестала бути привабливою для інвесторів. Ті, хто вкладав гроші в будівництво з метою заробітку, нині намагаються продати об`єкти, щоб вкласти в більш рентабельні проекти.

Оглядачі кажуть – нинішня ситуація на ринку в дечому нагадує американську. Там теж після кількарічного стрімкого зростання цін на нерухомість почався спад. Свої домівки втратили сотні тисяч громадян, які не могли виплачувати іпотечні кредити. У Сполучених Штатах криза перекинулася й на банківський сектор. Фінансові установи зазнали багатомільярдних збитків. Аналітики роздумують, чи зачепить нинішій спад на ринку нерухомості і українську банківську систему. Песимісти лякають – криза може мати масштабний вплив на економіку країни вцілому.

Всі новини дня

Сенатори США запропонували законопроект проти країн, які підтримають нелегальну анексію Росії. Відео

Сенатори США представили новий законопроект, який у разі схвалення автоматично позбавить американської підтримки ті країни, які визнають нелегальну анексію Росією українських територій.

Сенат США схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

Сенат Сполучених Штатів схвалив додаткове фінансування для України на суму в понад 12 мільярдів доларів. Як важливість додаткового фінансування для України прокоментували лідери демократів та республіканців у Сенаті – деталі.

Не допомагати Путіну. Чи заберуть іноземці свій бізнес з Росії через указ про мобілізацію? Відео

Мобілізація може підштовхнути іноземні компанії, які ще залишаються в Росії, закрити свій бізнес в країні. Про вихід іноземних інвесторів з Росії "Голос Америки" поговорив з аналітиками проекту «Бізнес для України» та Школи управління Єльського університету.

США ніколи не визнають претензій Росії на суверенну територію України - Байден про "референдуми" та плани анексії РФ

Президент США Джо Байден під час Саміту США та країн Тихоокеанського регіону у Вашингтоні. 29 вересня 2022. REUTERS/Jonathan Ernst

"Сполучені Штати ніколи, ніколи, ніколи не визнають претензій Росії на суверенну територію України. Цей так званий "референдум" був обманом, абсолютним обманом. Результати були штучно виготовлені в Москві", - заявив у Вашингтоні президент США Джо Байден.

Раніше Кремль оголосив про намір 30 вересня підписати договори про начебто "вступ до складу Росії нових територій" за "підсумками" фіктивного "референдуму". Результати цього так званого "голосування" не визнають США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн "Групи семи", Україна та інші держави світу.

Байден назвав ці спроби анексії "безсоромними": "Справжня воля українського народу – очевидна. Кожен день – коли вони жертвують своїми життями, щоб врятувати людей, зберегти незалежність своєї країни і захистити свободу".

"Напад Росії на Україну з метою досягнення імперських амбіцій Путіна є кричущим, кричущим порушенням Статуту ООН, основних принципів суверенітету та територіальної цілісності", - сказав американський глава.

Раніше про те, що анексія Росією регіонів чотирьох областей України не матиме юридичної сили, попередив генсек ООН.

"США не визнаватимуть легітимність цих фіктивних референдумів" - Ентоні Блінкен

Державний секретар США Ентоні Блінкен у Вашингтоні, 28 вересня 2022. Kevin Wolf/Pool via REUTERS

Державний департамент заявив про невизнання легітимності фіктивних "референдумів" Росії на окупованих територіях України.

У заяві відомства підкреслено, що "Росія змусила значну частину населення захоплених нею районів тікати, а громадян України, які залишилися, примусила голосувати, погрожуючи зброєю". "Ми ніколи не визнаємо ці території частиною будь-якої іншої країни, крім України, і підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно", - йдеться у заяві держсекретаря Ентоні Блінкена.

Як "Голос Америки" повідомляв раніше, генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив, що "будь-яке рішення про анексію Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей України не матиме юридичної сили і заслуговує на засудження".

У Кремлі оголосили, що 30 вересня планують підписати договори про начебто "вступ до складу Росії нових територій" за "підсумками" так званого "референдуму", результати якого не визнають США, ЄС, Велика Британія, Канада, решта країн "Групи семи", Україна та інші держави світу.

Більше

XS
SM
MD
LG