Спеціальні потреби

Актуально

Російсько-грузинський конфлікт у світлі західної преси


Тема грузино-російського конфлікту залишається провідною в американських засобах масової інформації. Навіть Олімпійські ігри у Пекіні не змогли витіснити інформацію про розвиток подій на Кавказі. Американські ЗМІ намагаються розібратися у причинах агресії з боку Росії, небезпеки поширення насильства в регіоні та навіть можливості втягнення у конфлікт інших країн, наприклад України. Свої думки з приводу конфлікту і шляхів його врегулювання висловили у пресі провідні американські експерти і дипломати.

Газета «Гаффінгтон Пост» спробувала з’ясувати причини конфлікту у відомого американського політолога Збігнєва Бжезинського. Росія шукає для себе роль у новій міжнародній системі, – зауважив експерт, однак вибрала для цього хибний шлях. Бжезинський погоджується з головою МЗС Швеції, який порівняв дії Москви на Кавказі з політикою Сталіна у і Гітлера у кінці 30-их років ХХ століття. Сталін, як відомо, застосував силу, щоби приєднати Фінляндію, а Гітлер послав війська у Чехословаччину визволяти судетських німців.

Захід не може покинути Грузію напризволяще, вважає експерт, бо інакше втратить вихід до Каспійського моря і країн Центральної Азії, а це дорівнює втраті контролю над нафтопроводом Баку-Джейхан.

Росію також необхідно зупинити і тому, що тактика вжита Кремлем проти Грузії може бути застосована і до України. Путін, нагадує Бжезинський, уже зробив такі погрози на адресу України.

Вихід з кризи політолог бачить у мобілізації міжнародного співтовариства та організацій – ООН, Європейського Союзу і НАТО. Важливим у цьому зв’язку, на думку Бжезинського, має стати запрошення Грузії до Плану дій щодо надання членства в НАТО, як це обіцяли зробити країни-члени Альянсу на саміті у Бухаресті. Не виключає експерт і проголошення економічних санкцій, у разі потреби, проти Росії.

Захід і Сполучені Штати, зокрема, бачили наближення конфлікту, однак не зуміли йому запобігти, – пише колишній посол США в ООН Ричард Голбрук на сторінках «Вашингтон пост». Грузія не прагнула цієї війни і помилки, допущені Тбілісі в регіоні, не можуть виправдати агресії Росії, порушення статуту ООН і фундаментальних принципів співпраці і безпеки в Європі, – вважає дипломат. Військові дії Росії скеровані не лише на вирішення проблеми статус-кво у Південній Осетії. Москва хоче повалити прозахідний уряд Грузії. Кремлівським босам не подобається хода демократії на кордонах Росії і розширення ЄС та НАТО – наголошує Голбрук. Руйнуючи Грузію, Росія демонструє, що тісні відносини з Вашингтоном і Заходом не приносять дивідендів.

Що ж робити Заходу у цій ситуації? Голбрук радить, по-перше – проявити солідарність, зупинити бойові дії і захистити цілісність кордонів Грузії. По-друге - перестати закривати очі на присутність в регіоні так званих російських миротворців, По-третє - протидiяти тиску Росiї на її сусiдiв, зокрема на Україну, яка може стати наступним об’єктом нападу Росії. Сполучені Штати і Європейський союз мають дати чітко зрозуміти, що Україна і Грузія не є якоюсь «сірою зоною».

Голбрук виключає можливість військового втручання Заходу у конфлікт між Грузією та Росією. Але вважає, що Захід повинен переглянути свої політичні та економічні відносини з Кремлем і зробити відповідні висновки, навіть якщо це буде бойкот Олімпійських ігор у Сочі.

Всі новини дня

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео

Німеччина визнала Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00

Німецький Бундестаг визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео

Саміт НАТО в Бухаресті: нова допомога, перспективи членства України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:06 0:00

Союзники мають мобілізувати якомога більше військової, фінансової та гуманітарної підтримки для України, заявив за результатами другого дня саміту НАТО в Бухаресті генсек Альянсу Єнс Столтенберг, наголосивши, що...

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Більше

XS
SM
MD
LG