Спеціальні потреби

Актуально

Як фінансова криза позначиться на економіці України

Майже на 3% у середу впала в ціні українська національна валюта. На міжбанківському ринку за 100 американських доларів нині дають 494 гривні – менше ніж офіційний курс НБУ. Вартість гривні залишалася стабільною практично все літо. Знецінення аналітики пов`язують із підвищенням попиту на іноземну валюту. Його пов`язують із необхідністю проводити розрахунки за спожиті нафту і газ. Додатковим фактором стала політична криза в країні та фінансова у світі. В умовах нестабільності інвестори виводять свої капітали із ринків, що розвиваються. Нацбанк поки що не втручався в ситуацію на валютному ринку. Хоча в минулому в ситуаціях нестабільності неодноразово вдавався до інтервенцій.

Український фондовий ринок у середу не приніс поганих новин. Рекордні щоденні обвали цінних паперів українських компаній не повторилися. Вартість більшості акцій залишилася на рівні поперднього дня. Напередодні був зафіксований рекордний обвал. Порівняно до показників початку року індекс ПФТС, який складається із вартості акцій провідних українських компаній знизився майже втричі.

Відтік іноземного капіталу з України призведе до подальшого подорожчання кредитів та іпотечних позик. Підвищення вартості фінансових ресурсів вже відчув на собі бізнес. З подорожчанням кредитів значно впав попит на автомобілі та нерухомість. Кількість проданих у серпні в Україні авто виявилася значно меншою від прогнозованої. Стимулювати попит автосалонам не допомогло ні значне зниження цін, ні проведення різноманітних акцій.

Будівельники також відзначають значне падіння попиту на житло. Одна з найбільших російських девелоперських компаній «Міракс» повідомила, що розглядає можливість замороження деяких із своїх проектів в Україні, зокрема спорудження найвищої будівлі у Києві – офісного центру «Міракс Плаза». Економіст Олег Соскін вважає, що нинішня криза вплине на характер української економіки:

«Час кредитів на купівлю дорогих авто минув. Ми повинні перейти від карнавальної моделі економіки до рутинно накопичувальної економіки. Час бездумних витрат грошей минув. Наступає час економії і збирання грошей усіма верствами населення і економії з боку держави і з боку лідерів фінансово-корпоративного сектора».

Аналітики сподіваються, що Україні вдасться уникнути банкрутств банківських установ. Вони розраховують, що НБУ в разі необхідності надасть комерційним банкам фінансову допомогу.

Наступного року, кажуть оглядачі, світова коньюнктура матиме значний вплив на економіку України. Позитивним фактором може стати подальше падіння цін на нафту і газ. У той же час існує небезпека падіння на світових ринках попиту на продукцію металургії. Вона ж складає значну частину ВНП країни і є одним із основних джерел надходження валюти.

Всі новини дня

Російська війна в Україні - один з чинників на виборах президента Чехії

Петр Павел (ліворуч) висловлюється за твердий курс Чехії як члена ЄС і НАТО, а його суперник Андрей Бабіш має застереження до деяких кроків узгоджених союзниками

Чеські виборці у п’ятницю і суботу 27-28 січня голосують у другому турі президентських виборів, у який вийшли колишній генерал Петр Павел та колишній прем'єр-міністр підприємець Андрей Бабіш.

Голосування закінчиться у суботу о 14:00 і результатів очікують того ж вечора.

Президент у Чехії не урядує країною, але затверджує прем’єр-міністра, голову центрального банку і конституційного суду, а також може використовувати свою посаду для пропагування певних політичних ідей та висловлюватися з питань зовнішньої політики.

У першому турі виборів з невеликим розривом перед вів Петр Павел, набравши 35,40%, а за ним був Андрей Бабіш з показником 34,99%.

61-річного Петра Павела називають центристським прозахідним кандидатом, який зокрема підтримує міжнародну допомогу Україні для захисту від російської агресії.

Павел зокрема висловлювався за те, щоб Чехія, член ЄС і НАТО, також вступила до Європейського монетарного союзу і запровадила спільну валюту євро.

68-річний найбагатший в країні підприємець Андрей Бабіш заробив собі репутацію «євроскептика» приязного до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Під час виборчої кампанії він заявляв, що, як і Орбан, остерігається збройної допомоги Україні, щоб не спричинити поширення війни.

Бабіш стверджував, що він міг би сприяти мирним переговорам з Росією і дорікав супернику Павелу, що той, буцімто, може втягнути Чехію у війну.

Чинний чеський президент Мілош Земан, повноваження якого закінчуються у березні, також часто викликав палкі суперечки в суспільстві, висловлюючись за тісніші відносини з Китаєм, а до російського лютневого вторгнення в Україну він також виступав за співпрацю з Росією.

Дивіться також:

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти. Відео

В чому перевага танків Абрамс, Леопард і Челленджер над російськими танками, і які можливості вони відкриють ЗСУ – пояснюють експерти.

Заступниця Держсекретаря США: Ми зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Відео

США зосереджені на тому, щоб найшвидше доставляти Україні зброю, якої вона потребує. Про це в інтерв'ю Албанській службі Голосу Америки сказала заступниця Держсекретаря США Карен Донфрід.

Чому тільки зараз адміністрація США прийняла рішення надати Україні танки: деталі зі слухань в комітеті Сенату. Відео

Питання протидії російській агресії проти України обговорили в Комітеті із закордонних справ Сенату США. Зокрема, законодавці розпитували представників адміністрації, чому тільки зараз вона прийняла рішення надати Україні танки Абрамс.

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео

Мстислав Чернов про “20 днів у Маріуполі”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:09 0:00

Український документальний фільм “20 днів у Маріуполі” Мстислава Чернова показали на кінофестивалі Sundance.

Більше

XS
SM
MD
LG