Спеціальні потреби

Актуально

Експерти обговорили загрози нацбезпецi України

Після російсько-грузинського конфлікту загрози національній безпеці України зросли. У цьому впевнена абсолютна більшість експертів, яких опитав Центр миру, конверсії та зовнішньої політики. Водночас як випливає з даних опитування, найбільша загроза національній безпеці знаходиться всередині України.

На відміну від інших держав, Україна не виробила консолідованої позиції щодо російсько-грузинського конфлікту. Трійка її політичних лідерів під час «п`ятиденної війни» на Кавказі тягла кожен у свій бік: Ющенко підтримав Грузію, Янукович став на бік Росії, Тимошенко тримала нейтралітет. Котрий із цих підходів найбільше відповідає національним інтересам України?

Відповідь дають результати експертного опитування, в якому взяли участь понад шість десятків вітчизняних експертів з питань безпеки та міжнародної політики. Як засвідчило дослідження, найменшу експертну підтримку здобула позиція лідера Партії регіонів Віктора Януковича. Експерти вкрай критично поставились до його заклику визнати незалежність двох самопроголошених республік – Пiвденної Осетiї та Абхазiї; лише півтора відсотка опитаних вважають ідею відповідною українським національним інтересам.

Натомість найвищу оцінку отримав глава держави. 80% експертів назвали дії та заяви Віктора Ющенка під час кавказької кризи такими, що відповідають національним інтересам України. Що ж до прем`єр-міністра, то тут думки розділились. У те, що «умивання рук» Юлії Тимошенко піде на користь Україні, вірить менше половини – 40% опитаних. Експерти не впевнені, чи це мудра позиція, -- каже директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко:

«Експерти не схильні вважати, що максимальна нейтральність чи уникнення будь-якого загострення є правильною позицією з точки зору національних інтересів у цій кризовій ситуації».

Дослідження засвідчило також одностайну думку експертного середовища: російсько-грузинська війна негативно вплинула на національну безпеку України. На це вказує 95% опитаних. Серед потенційних загроз аналітики наголошують на посиленні підтримки Росією сепаратистських рухів в Україні та ймовірній участі російського Чорноморського флоту у спробах дестабілізувати ситуацію в Криму.

Проте найбільший виклик національній безпеці знаходиться всередині самої Україні, -- вважають експерти. І знову Олександр Сушко:

«Те, що ми бачимо в Україні, це повна розформатованість політичного поля, неготовність політичних еліт говорити одним голосом і їхня політична безпорадність перед обличчям зовнішньої загрози», -- пiдкреслив Сушко.

Всі новини дня

Фінляндія і Швеція зробили ще крок в НАТО - підписані протоколи про вступ

Президент Фінляндії Саулі Нііністо (ліворуч) і прем'єр-міністерка Швеції Маґдалена Андерссон на саміті НАТО в Мадриді 29 червня 2022 року, де обидві країни отримали офіційне запрошення вступити в Альянс.

В штаб-квартирі НАТО у Брюсселі представники 30 країн - членів альянсу 5 липня підписали протоколи про вступ Фінляндії та Швеції, здійснивши вирішальний крок на шляху до чергового розширення альянсу.

Фінляндія та Швеція вирішили відмовитися від тривалого статусу військової позаблоковості після того, як Росія в лютому почала відкрите вторгнення в Україну.

Підписання протоколів означає перехід до наступного етапу, в ході якого вступ нових членів мають ратифікувати законодавчі органи кожної з країн НАТО.

Потужна обороноздатність Фінляндії, суспільна готовність і витривалість буде внеском у міцність альянсу.
Саулі Нііністо

Тим часом представники Фінляндії та Швеції вже братимуть участь у нарадах альянсу, хоча ще не матимуть права голосу.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ з нагоди підписання протоколів заявив, що приєднання Фінляндії та Швеції зробить альянс міцнішим і додасть безпеки народам.

“Двері НАТО залишаються відкритими для європейських демократій, які готові і бажають зробити внесок до нашої спільної безпеки”, - проголосив Столтенберґ.

На тлі російської війни проти України залишається відкритим проголошене українське бажання вступити в альянс, яке фактично відкладене на невизначений час.

Швидкий процес приєднання Фінляндії та Швеції опинився під сумнівом після застережень оголошених Туреччиною, але Єнс Столтенберґ завжди наполягав, що всі питання вдасться залагодити.

Турецький президент Реджеп Таїп Ердоган дав зрозуміти, що готовий знову загальмувати вступ тих двох країн, якщо фінський та шведський уряди не виконають вимог Туреччини щодо політики Фінляндії та Швеції стосовно курдських організацій та активістів, яких Анкара звинувачує в тероризмі, а також стосовно турецьких активістів організацій підозрюваних у причетності до спроби військового перевороту.

Чому американський ветеран готовий ризикувати своїм життям заради України: історія Джеймса Васкеса. Відео

Американський ветеран Джеймс Васкес вирішив боротися за незалежність України, щойно Росія розпочала вторгнення 24 лютого. Він зібрав своє спорядження, дочекався, поки отримає закордонний паспорт, і поїхав у свою першу в житті подорож до Європи.

Медичне обладнання для українських лікарень збирають волонтери з Нью-Джерзі. Відео

Серед медичного обладнання, яке наразі найбільше потребують українські військові госпіталі, та лікарні, які надають медичну допомогу як військовим, так і цивільним, – це апарати для вакуумного лікування ран, а також фіксатори для кісток.

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео

День Незалежності США: українці взяли участь у параді у Вашингтоні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:32 0:00

Сполучені Штати сьогодні відзначають День Незалежності. 4 липня святкування відбуваються по всій країні, та, певно, найбільше урочистостей - у Вашингтоні. Цьогоріч участь у параді до Дня Незалежності США вперше взяли і українці.

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео

Як волонтери налагоджують постійне харчування в Бородянці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

«Перші дні коли ми відчинили двері їдальні, багато хто з людей плакав, вони отримали першу тарілку з гарячою їжею».

Більше

XS
SM
MD
LG