Актуально
Експерти обговорили загрози нацбезпецi України
Після російсько-грузинського конфлікту загрози національній безпеці України зросли. У цьому впевнена абсолютна більшість експертів, яких опитав Центр миру, конверсії та зовнішньої політики. Водночас як випливає з даних опитування, найбільша загроза національній безпеці знаходиться всередині України.
На відміну від інших держав, Україна не виробила консолідованої позиції щодо російсько-грузинського конфлікту. Трійка її політичних лідерів під час «п`ятиденної війни» на Кавказі тягла кожен у свій бік: Ющенко підтримав Грузію, Янукович став на бік Росії, Тимошенко тримала нейтралітет. Котрий із цих підходів найбільше відповідає національним інтересам України?
Відповідь дають результати експертного опитування, в якому взяли участь понад шість десятків вітчизняних експертів з питань безпеки та міжнародної політики. Як засвідчило дослідження, найменшу експертну підтримку здобула позиція лідера Партії регіонів Віктора Януковича. Експерти вкрай критично поставились до його заклику визнати незалежність двох самопроголошених республік – Пiвденної Осетiї та Абхазiї; лише півтора відсотка опитаних вважають ідею відповідною українським національним інтересам.
Натомість найвищу оцінку отримав глава держави. 80% експертів назвали дії та заяви Віктора Ющенка під час кавказької кризи такими, що відповідають національним інтересам України. Що ж до прем`єр-міністра, то тут думки розділились. У те, що «умивання рук» Юлії Тимошенко піде на користь Україні, вірить менше половини – 40% опитаних. Експерти не впевнені, чи це мудра позиція, -- каже директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко:
«Експерти не схильні вважати, що максимальна нейтральність чи уникнення будь-якого загострення є правильною позицією з точки зору національних інтересів у цій кризовій ситуації».
Дослідження засвідчило також одностайну думку експертного середовища: російсько-грузинська війна негативно вплинула на національну безпеку України. На це вказує 95% опитаних. Серед потенційних загроз аналітики наголошують на посиленні підтримки Росією сепаратистських рухів в Україні та ймовірній участі російського Чорноморського флоту у спробах дестабілізувати ситуацію в Криму.
Проте найбільший виклик національній безпеці знаходиться всередині самої Україні, -- вважають експерти. І знову Олександр Сушко:
«Те, що ми бачимо в Україні, це повна розформатованість політичного поля, неготовність політичних еліт говорити одним голосом і їхня політична безпорадність перед обличчям зовнішньої загрози», -- пiдкреслив Сушко.
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум