Спеціальні потреби

Актуально

Агентству НАСА виповнилося пiвстолiття

Першого жовтня 1958 року у США почало працювати Національне управління з аеронавтики та досліджень космічного простору, відомого у світі як НАСА. За п’ятдесят років роботи, задуманий як ідеологічний проект протистояння Радянському Союзу у сфері освоєння космосу, сьогодні НАСА – одна з найпотужніших установ у світі, яка займається цивільними дослідженнями космосу, проектуванням, будуванням та випробуванням нових поколінь човників. І, можливо, вже не так далекі ті часи, коли завдяки розробкам НАСА людство зможе освоїти не лише Місяць та планети Сонячної системи, але і віддалені куточки Всесвіту.про iсторiю НАСА
Гонка за освоєння космосу між Радянським Союзом та Америкою була ознаменована промовою молодого президента Джона Кеннеді 1961 року, у якій він оголосив про плани США дістатися Місяця. «Ми вирішили полетіти на Місяць та зробити у наступне десятиліття ще кілька подібних місій. І ніхто не говорить, що це буде легко», - сказав Кеннедi.про головнi досягнення НАСА
Ніщо так не прискорило освоєння космосу, як запуск Радянським Союзом у 1957 роцi Спутніка. Відтоді НАСА здійснює свій перший успішний запуск супутника у космос – човника Експлорер-1. Відразу після того президент Айзенгауер у 1958 роцi підписує закон про створення незалежного федерального агентства НАСА. Через шість місяців оголошено про початок програми Меркюрі, яка закінчилась польотом у космос екіпажу із семи астронавтів – Слейтона, Шіри, Купера, Карпентера, Ґлена, Ґріссома та Шепарда. Нація познайомилась з першими американськими астронавтами 9-го квітня 1959 року. В інтерв’ю, яке він дав незадовго перед своєю смертю, Алан Шепард пригадав той день як один з найщасливіших днів у його житті: «Тоді ми офіційно були представлені, як американський перший космічний екіпаж», -- вiдзначив вiн.

5-го травня 1961 року Алан Шепард став першим американцем, який вийшов у космос у відкритій капсулі Фрідом Спейс. Його подорож тривала п’ятнадцять хвилин. У лютому 1962 року програма Меркюрі досягла своєї головної мети. За чотири години та п’ятдесят п’ять хвилин Джон Ґленн три рази облетів земну кулю.

За програмою Меркюрі настала ера Джемінай, за час якої було сформовано два екіпажi, здійснено кілька виходів у космос та навколоземних подорожей. Джемінай заклала фундамент успіху програми Аполлон, у рамках якої космічну подорож здійснили три екіпажi, були розроблені потужні ракетні носії, створені місячні модулі. Доба Аполлон відзначилась як успіхом, так і трагедією. У 1967 роцi три астронавти НАСА загинули у пожежі, яки виникла під час випробувань Аполлону-1. Від часу трагедії НАСА з новим хистом взялась за справу освоєння космосу. 20-го липня шістдесят дев’ятого року астронавт Дейл Армстронг виконав обіцянку президента Кеннеді, ставши першою людиною, яка ступила на поверхню Мiсяця. Слова, сказанi ним у цей момент, уже увiйшли в iсторiю: «Маленький крок людини – величезний стрибок для людства».

З того часу НАСА здійснило ще шість запусків у рамках програми Аполлон, яка була припинена у 1972 році. Саме висадки на Місяць стали поштовхом для початку співпраці у космосі. У липні 1975 року радянський човник Союз та американський Аполлон здійснили першу стиковку на орбіті.

Ера програми Аполлон завершилась, однак розпочиналась нова доба. Свій перший політ у космос човник багаторазового використання Колумбія здійснив у 1981 роцi. На борту корабля у космос було доставлено кілька супутників та космічний телескоп Габбл, знімки якого привернули увагу усього світу. Програма Шаттл, однак, зазнала два великих удари. У 1986 році на сімдесят четвертій секунді після запуску вибухнув човник Челленджер. Всі сім членів екіпажу загинули. У лютому 2003 року з сімома астронавтами на борту загинула Колумбія. На певний час програма космічних запусків НАСА була заморожена. Нині її відновлено і найбільшою її частиною є завершення побудови Міжнародної космічної станції. До 2010 року НАСА планує вивести з дії всі свої човники. А нині ж управління продовжує працювати у галузі досліджень, дизайну та створення нового покоління космічної флотилії, яка б проклала шлях пересічним мешканцям Землі до інших планет.


Всі новини дня

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Напередодні Європейський союз ухвалив історичне рішення і надав Україні офіціний статус кандидата у члени ЄС. Питання підтримки України буде одним із ключових на самітах Групи Семи, який розпочинається у Німеччині цих вихідних, і НАТО, що пройде в Іспанії наступного тижня.

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?

Поснюємо рішення Конституційного суду щодо абортів у США, і що воно означає на практиці?
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:01 0:00

Верховний суд США скасував рішення у справі Роу проти Вейд, яке впродовж півстоліття закріплювало конституційне право на аборти у державі.

"Планованим геноцидом" назвав війну Росії проти України екс-держсекретар США Помпео

Архівне фото: колишній держсекретар Майк Помпео, лютий 2022 року (AP Photo/Джон Ру)

Майк Помпео, який обіймав посаду держсекретаря США за президентства Дональда Трампа в 2018-2021 році, різко засудив агресію Росії проти України і рішуче підтримав суверенітет України.

"Незаконна, загарбницька війна Путіна становить планований геноцид, який є умисним знищенням народу, за визначенням ООН 1948 року", - сказав він у своєму виступі в Гудзонівському інституті в п'ятницю. Помпео порівняв теперішні дії Путіна із діями Йосипа Сталіна.

"Поки Путін залишається при владі, Росія залишатиметься фактичною в'язницею і жодна країна, яка ставить кордон для її розширення не буде в безпеці", - додав він. США мають підтримати Україну, вказав колишній посадовець. Він обґрунтував це необхідністю "уникнути більш широкого конфлікту в Європі, який майже напевне вимагав би безпосереднього долучення американських військових", запобігти "відбудові російської імперії" та утворенню союзу Росії та Китаю.

Серед необхідної оборонної підтримки, Помпео виступив за надання Україні американських танків "Абрамс" та систем "Патріот".

Він виступив за створення міжнародної коаліції, щоб протистояти діям Росії та Китаю, союз яких, на думку Помпео, може призвести до світової економічної рецесії, і наголосив на важливості енергоресурсів для російської економіки та міжнародного впливу а також розкритикував уряд США за недостатню увагу розбудові провідної ролі Америки в енергосфері.

Адміністрація президента США Джо Байдена різко засуджує агресію Росії проти України і надає оборонну та гуманітарну підтримку Україні. Цього тижня Сполучені Штати оголосили новий пакет військової допомоги для України на суму 450 мільйонів доларів. Цього разу до нього заклали ще чотири додаткові ракетні установки HIMARS.

Крім цих ракетних систем, Сполучені Штати надають Україні 36 тисяч боєприпасів для артилерії 105 калібру, 18 тактичних транспортних засобів для пересування 155-мм артилерії, 1200 гранатометів, 2000 кулеметів, 18 прибережних та річних патрульних катерів, а також запчастини та інше спорядження.

"Це не кінець" - Байден про рішення Верховного суду США щодо абортів

Президент США Джо Байден під час виступу в Білому домі, 24 червня 2022 року. REUTERS/Елізаьет Франц

Президент США Джо Байден назвав "трагічною помилкою" та "жорстокістю" рішення Верховного суду США скасувати прецедент, що визнавав конституційний захист права на аборти. Тепер окремі штати у США будуть вирішувати, чи дозволяти аборти в своєму штаті.

"Це сумний день для нашої країни, і, з моєї точки зору, боротьба не завершилась", - заявив Байден в ремарках у Білому домі в п'ятницю. Він додав: "Це втілення екстремальної ідеології і трагічна помилка Верховного суду, я вважаю. Суд зробив те, чого не робив раніше - відкрито забрав конституційне право".

Байден закликав Конгрес США на законодавчому рівні захистити такі права.

"Це рішення не може стати останнім словом, - сказав американський президент. - Моя адміністрація використає всі відповідні правові повноваження, але Конгрес має діяти, вашими голосами ви можете діяти і сказати остаточне слово. Це не кінець".

Серед дій, які може вжити уряд, щоб полегшити для жінок доступ до абортів, Байден назвав захист жінок, які подорожують до інших штатів для проведення абортів, захист доступу до медикаментозних абортів.

Впливові політики в опозиційній Республіканській партії привітали рішення суду. Лідер Республіканців в Сенаті Мітч Макконнелл назвав рішення "сміливим і вірним".

Верховна комісарка ООН з прав людини Мішель Бачелет побачила у рішенні порушення прав жінок.

"Доступ до безпечних, законних та ефективних абортів вкорінено в міжнародне право, що захищає права людини, - заявила посадовиця, - це основа автономії жінок та дівчат і здатності робити власний вибір щодо тіла та життя, вільний від дискримінації, насильства та примусу. Це рішення позбавляє такої автономії мільйони жінок у США, особливо жінок з низьким доходом, представниць расових та етнічних меншин і шкодить основоположним правам".

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео

Блінкен: Війна Росії ставить під загрозу харчування до 50 мільйонів людей. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

«Три роки тому у світі було приблизно 100 мільйнів людей, харчування яких було під загрозою. Рік тому їх було вже 160 мільйонів. Тепер до того числа додаються ще 40 чи 50 мільйонів через російську агресивну війну проти України», - держсекретар США Ентоні Блінкен.

Більше

Відео - найголовніше

Чого очікувати Україні на самітах «Групи Семи». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00
XS
SM
MD
LG