Спеціальні потреби

Актуально

Агентству НАСА виповнилося пiвстолiття

Першого жовтня 1958 року у США почало працювати Національне управління з аеронавтики та досліджень космічного простору, відомого у світі як НАСА. За п’ятдесят років роботи, задуманий як ідеологічний проект протистояння Радянському Союзу у сфері освоєння космосу, сьогодні НАСА – одна з найпотужніших установ у світі, яка займається цивільними дослідженнями космосу, проектуванням, будуванням та випробуванням нових поколінь човників. І, можливо, вже не так далекі ті часи, коли завдяки розробкам НАСА людство зможе освоїти не лише Місяць та планети Сонячної системи, але і віддалені куточки Всесвіту.про iсторiю НАСА
Гонка за освоєння космосу між Радянським Союзом та Америкою була ознаменована промовою молодого президента Джона Кеннеді 1961 року, у якій він оголосив про плани США дістатися Місяця. «Ми вирішили полетіти на Місяць та зробити у наступне десятиліття ще кілька подібних місій. І ніхто не говорить, що це буде легко», - сказав Кеннедi.про головнi досягнення НАСА
Ніщо так не прискорило освоєння космосу, як запуск Радянським Союзом у 1957 роцi Спутніка. Відтоді НАСА здійснює свій перший успішний запуск супутника у космос – човника Експлорер-1. Відразу після того президент Айзенгауер у 1958 роцi підписує закон про створення незалежного федерального агентства НАСА. Через шість місяців оголошено про початок програми Меркюрі, яка закінчилась польотом у космос екіпажу із семи астронавтів – Слейтона, Шіри, Купера, Карпентера, Ґлена, Ґріссома та Шепарда. Нація познайомилась з першими американськими астронавтами 9-го квітня 1959 року. В інтерв’ю, яке він дав незадовго перед своєю смертю, Алан Шепард пригадав той день як один з найщасливіших днів у його житті: «Тоді ми офіційно були представлені, як американський перший космічний екіпаж», -- вiдзначив вiн.

5-го травня 1961 року Алан Шепард став першим американцем, який вийшов у космос у відкритій капсулі Фрідом Спейс. Його подорож тривала п’ятнадцять хвилин. У лютому 1962 року програма Меркюрі досягла своєї головної мети. За чотири години та п’ятдесят п’ять хвилин Джон Ґленн три рази облетів земну кулю.

За програмою Меркюрі настала ера Джемінай, за час якої було сформовано два екіпажi, здійснено кілька виходів у космос та навколоземних подорожей. Джемінай заклала фундамент успіху програми Аполлон, у рамках якої космічну подорож здійснили три екіпажi, були розроблені потужні ракетні носії, створені місячні модулі. Доба Аполлон відзначилась як успіхом, так і трагедією. У 1967 роцi три астронавти НАСА загинули у пожежі, яки виникла під час випробувань Аполлону-1. Від часу трагедії НАСА з новим хистом взялась за справу освоєння космосу. 20-го липня шістдесят дев’ятого року астронавт Дейл Армстронг виконав обіцянку президента Кеннеді, ставши першою людиною, яка ступила на поверхню Мiсяця. Слова, сказанi ним у цей момент, уже увiйшли в iсторiю: «Маленький крок людини – величезний стрибок для людства».

З того часу НАСА здійснило ще шість запусків у рамках програми Аполлон, яка була припинена у 1972 році. Саме висадки на Місяць стали поштовхом для початку співпраці у космосі. У липні 1975 року радянський човник Союз та американський Аполлон здійснили першу стиковку на орбіті.

Ера програми Аполлон завершилась, однак розпочиналась нова доба. Свій перший політ у космос човник багаторазового використання Колумбія здійснив у 1981 роцi. На борту корабля у космос було доставлено кілька супутників та космічний телескоп Габбл, знімки якого привернули увагу усього світу. Програма Шаттл, однак, зазнала два великих удари. У 1986 році на сімдесят четвертій секунді після запуску вибухнув човник Челленджер. Всі сім членів екіпажу загинули. У лютому 2003 року з сімома астронавтами на борту загинула Колумбія. На певний час програма космічних запусків НАСА була заморожена. Нині її відновлено і найбільшою її частиною є завершення побудови Міжнародної космічної станції. До 2010 року НАСА планує вивести з дії всі свої човники. А нині ж управління продовжує працювати у галузі досліджень, дизайну та створення нового покоління космічної флотилії, яка б проклала шлях пересічним мешканцям Землі до інших планет.


Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG