Спеціальні потреби

Актуально

Європарламент: Голодомор був злочином проти людства

Європарламент визнав Голодомор злочином проти людства і закликав відкрити архіви, щоб дослідити організацію штучного голоду.

Таке визначення містить резолюція, за яку сьогодні проголосував Європейський парламент. Документ, прийнятий на засіданні в Страсбурзі, засуджує Голодомор як злочин проти людства, висловлює співчуття українському народу, який пережив цю трагедію, та віддає данину шани померлим від штучного голоду. Резолюція містить також заклик до країн колишнього Радянського Союзу відкрити архіви про Голодомор, щоб вчені могли дослідити, як він був організований.

У резолюції Європарламенту, однак, немає згадки про геноцид – а саме на визнанні Голодомору геноцидом наполягала Україна. Відтак новину зі Страсбурга українські ЗМІ подали по-різному. В той час як одні видання наголошують: «Європарламент визнав Голодомор», інші підкреслюють: «Європарламент не визнав Голодомор геноцидом».

Поразка чи перемога? На думку директора Музею совєтської окупації Романа Круцика, це однозначно перемога:

«Бо у перелік злочинів проти людства входить і злочин геноциду. Згідно з Конвенцією 48-69 року про незастосування терміну давності до злочинів проти людства, і там іде перелік злочинів проти людства, і в той перелік входить і злочин геноциду. Це те саме, тільки трошки інше формулювання».

З Круциком згоден інший експерт, Олександр Палій з Інституту зовнішньої політики при Дипломатичній академії МЗС:

«Мені здається, що таке визнання Голодомору достатньо сприятливе для України і для тих політичних та історичних цілей, які ставить Україна щодо відродження пам`яті. Тобто визнається навмисний характер Голодомору. Це фактично перша стадія визнання Голодомору як геноциду. Оскільки це визнано злочином проти людства, надзвичайно тяжким злочином, то це означає, що цей злочин був вчинений свідомо. І якщо злочин проти людства по знищенню населення був вчинений свідомо, то це, фактично, і є геноцидом».

Таке розуміння Голодомору у світі зростає, -- кажуть експерти. Вони нагадують про недавню резолюцію ОБСЄ, де мовиться про Голодомор як наслідок «спланованих дій», а також про останню резолюцію Палати представників Конгресу США, де Голодомор прямо названий геноцидом. На сьогоднішній день понад 20 країн уже визнали Голодомор геноцидом проти українського народу. Сподіватися на таке визнання з боку Організації Об`єднаних Націй найближчим часом не випадає, -- зазначають експерти, -- через присутність в ООН Росії та орієнтованих на неї країн. А проте коли кількість держав, що визнають український геноцид, з двох десятків збільшиться, приміром, до п`яти десятків, міжнародне визнання можна буде вважати доконаним фактом, -- каже Олександр Палій:

«Тобто всі актуальні для України держави, які перебувають в таких організаціях, як ЄС і НАТО, зроблять свій вибір і дадуть свою оцінку. Власне кажучи, розраховувати на визнання країн, які зав`язані на політичні відносини з Росією чи з Китаєм, буде не надто реалістично найближчим часом. Але я певен, що й до них дійде з часом розуміння злочинності того, що відбулося в Україні 75 років тому», -- зазначив Палій.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG