Спеціальні потреби

ЦВК: дострокові вибори 7-го грудня нереальні


Достроковим парламентським виборам дали відбій. Такого висновку доходять експерти, аналізуючи останні політичні події в Україні. Тим часом голова ЦВК каже, що проведення виборів 7-го грудня нереальне.

Щоб провести перевибори, потрібен новий указ. Таке заявив у вівторок голова Центрвиборчкому Володимир Шаповал. Як він пояснив журналістам, вибори 7-го грудня вже нереальні, а щоб перенести їх на іншу, пізнішу дату, не обійтися без юридичного обгрунтування. Отож якщо президент далі воліє «перезапустити» Раду, мусить видавати указ номер два, – вважає Шаповал: «Необхідно видавати новий указ. Бо строки пішли і строки усі уже порушені. Для легальної і водночас легітимної організації проведення позачергових виборів необхідне видання нового указу».

Про те, що попередній указ від 9 жовтня можна здавати в архів, свідчить не тільки заява голови ЦВК, але й затухання судової війни, ще недавно запеклої, між Ющенком і Тимошенко. У вівторок окружний адміністративний суд Києва закрив провадження у справі про оскарження президентського указу. Від спору відмовився сам позивач – Блок Юлії Тимошенко. Як пояснили його представники, загроза дострокових виборів минула. Про це, на їхню думку, свідчить те, що сам президент 20 жовтня зупинив свій указ про припинення повноважень Ради.

Відчуття того, що ініціатори перевиборів потроху спускають ідею на гальмах, посилила заява заступниці голови президентського секретаріату Марини Ставнійчук. Вона обмовилась – вочевидь, не випадково – про можливу альтернативу виборам. «Або дострокові вибори, або формування нової парламентської коаліції», -- накреслила шляхи виходу з політичного тупика Ставнійчук, слова якої зацитувала у понеділок прес-служба президента.

Дострокових виборів не буде – цей прогноз, слідом за Юлією Тимошенко, дедалі впевненіше повторюють аналітики. Як сказав «Голосу Америки» президент аналітичного центру «Відкрита політика» Ігор Жданов, громадянам навряд чи доведеться найближчим часом іти на дільниці:

«На мій погляд, останні політичні події свідчать про те, що ймовірність проведення дострокових парламентських виборів поступово знижується. Якщо говорити точніше, то поступово наближається до нульової позначки».

За словами Жданова, причина у тому, що вітчизняні олігархи, вони ж спонсори політичних проектів, зрозуміли: зайвих грошей на вибори зараз, в умовах фінансової кризи, немає. До того ж, каже Жданов, без ухвалення антикризових законів Україні не бачити 16 з половиною мільярдів доларів кредиту від МВФ не бачити. А тому непримиренні ще кілька днів тому сторони конфлікту сигналізують про можливість примирення. На думку експерта, промовистою ознакою став внесений до парламенту президентський варіант законопроекту щодо захисту від економічної кризи, за який готовий проголосувати у повному складі БЮТ.

Є шанс, що згаданий законопроект буде прийнятий навіть сьогодні. Як не дивно, ухвалювати його будуть як мінімум у форматі вже недіючої неякий час демократичній коаліції, а як максимум – ще й за підтримки Блоку Литвина. Тобто ідея, яку намагалися реалізувати політики наприкінці вересня, може отримати своє друге дихання.

Спільне голосування за антикризовий законопроект також може поставити жирну крапку на позачергових парламентських виборах, адже і експерти і багато хто в народі вважає, що нинішня криза настільки серйозна, настільки глибока, що проводити в таких умовах виборчу кампанію рівносильно самогубству.

XS
SM
MD
LG