Спеціальні потреби

Актуально

Західні експерти про економічну ситуацію в Україні

Західні експерти кажуть, що економічна криза в Україні викликана в першу чергу проблемами у фінансовому секторі і наразі не охоплює економіку в цілому. Втім, проведення виборів в даній ситуації, вони вважають тотожним із «самознищенням».Верховна Рада України 29-го жовтня у першому читанні ухвалила законопроект «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи». Цей законопроект, після остаточного ухвалення, дасть можливість Україні отримати кредит Міжнародного Валютного Фонду у 16 з половиною мільярдів доларів. На думку голови Національного банку України Володимира Стельмаха, без цього кредиту в Україна може опинитись на межі дефолту.

Схожої думки притримуються і економісти у Вашингтоні, які уважно стежать за впливом світової економічної кризи на країни Східної Європи і України зокрема. Стан української економіки вони оцінюють як критичний. І, як каже головний радник Американсько-української бізнес ради Едільберто Сеґура, причиною цього головно є проблеми у фінансовому секторі.

«Головною проблемою сьогодні є проблеми у фінансовому секторі, а не в економіці у цілому. Звичайно, у найближчому майбутньому це вплине і на загальний стан економіки. Україна поставила себе у дуже складну позицію через надзвичайно великі зовнішні позички, взяті приватним сектором. Державний борг особливо не збільшився. Але борг приватного сектора виріс надзвичайними темпами. З приблизно 38 мільярдів доларів два роки тому до 82 мільярдів сьогодні. І це не було б настільки проблематично, якби не вибухнула міжнародна фінансова криза».

Тепер українські компанії через фактичну зупинку кредитування у світі не можуть здійснити перефінансування своїх боргів. Паралельно з цим процесом свою вартість почала втрачати гривня, і економісти прогнозують, що у наступний рік-два курс української валюти може впасти до шести з половиною – семи гривень за долар. Однак водночас доктор економічних наук Сеґура віддав належне діям Національного банку у напрямку стабілізації національної валюти.

«Ці дії разом із значним кредитом Міжнародного валютного фонду можуть стабілізувати ситуацію. Під стабілізацією я маю на увазі спробувати уникнути хаосу у падінні вартості гривні. Але не має жодного сумніву, що таке падіння відбудеться у наступний рік чи більше».
Застереження у економістів викликає і те, що у розпал економічної кризи політики збираються вести виборчу кампанію, що аж ніяк не сприятиме ухваленню швидких і водночас виважених рішень, необхідних для подолання кризи. Старший експерт Інституту міжнародної економіки імені Петерсона у Вашингтоні навіть пішов на крок дальше назвав проведення виборів в даній ситуації тотожним із самознищенням.

«Проводити вибори за таких обставин повністю дестабілізує ситуацію. Це неодмінно викличе шквал популістських заяв щодо цього антикризового пакету, який є жорстким і повинен бути жорстким. І це може легко поставити Україну на грань національного колапсу. Це просто самознищення для України проводити вибори у цій ситуації».
Доктор Аслунд каже, що є одна причина, чому Україна з усіх країн Східної Європи чи не найбільше постраждала у результаті світової фінансової кризи.
«Міжнародні фінансисти не довіряють українським політикам. Це не через проблеми з базовими фінансовими інституціями, це тому, що вони бачать політичний хаос», -- сказав Андерс Аслунд.

Всі новини дня

В Конгресі США розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Відео

У Конгресі США сьогодні розглядають додаткове фінансування для України на суму в понад 12 млрд доларів. Окрім прямої військової та економічної підтримки, законопроект передбачає виділення коштів на "підготовку та відповідь на потенційні ядерні та радіологічні інциденти".

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео

ЄС оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:34 0:00

Євросоюз оголосив про новий пакет заходів проти Росії. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн та головний дипломат ЄС Жозеп Боррель пояснили: санкції стосуватимуться експортно-імпортних обмежень – і є відповіддю на нову ескалацію війни в Україні.

“Надсилають повістки всім підряд”: росіяни масово виїжджають з Росії в Грузію, щоб ухилитися від мобілізації. Відео

Чоловіки виїжджають з Росії, щоб ухилитись від мобілізації. Тисячі людей стоять в черзі на в'їзді в Грузію. Значна частина грузинів побоюється, що із тими, хто проти російського вторгнення в Україну, прибудуть і ті, хто підтримує політику Кремля, але не хоче воювати особисто.

CША оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в понад 1 мільярд доларів. Відео

США оголосили пакет військової допомоги Україні на суму в 1 млрд дол. В нього входять 18 систем HIMARS, боєприпаси до них та інше озброєння. Також США готують санкції у відповідь на проведення РФ того, що вона називає референдумами на тимчасово окупованих територіях України.

Пентагон оголосив про додаткові $1,1 млрд військової допомоги Україні, серед яких 18 HIMARS

Високомобільна артилерійська ракетна система HIMARS під час навчань у Латвії, 26 вересня 2022. REUTERS/Ints Kalnins

Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні в розмірі близько 1,1 мільярда доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (Ukraine Security Assistance Initiative - USAI). "Цей пакет USAI [...] являє собою багаторічну інвестицію в критично важливий потенціал для нарощування потужності Збройних Сил України, які продовжують захищати суверенітет і територію України перед обличчям російської агресії", - йдеться у повідомленні Пентагону.

Американське оборонне відомство пояснює, що на відміну від розпорядження президента Байдена (Presidential Drawdown Authority - PDA), що дозволяло швидко постачати Україні обладнання із запасів Пентагону, USAI дає можливість уряду США закуповувати техніку у виробників.

Відповідно до USAI, США відправлять до України зокрема 18 додаткових ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS) і боєприпасів до них; 150 броньованих багатоцільових машин високої мобільності (HMMWV); 150 тактичних машин для буксирування зброї; 40 вантажівок і 80 причепів для перевезення важкої техніки; два радари для безпілотних літальних систем, тактичні захищені системи зв'язку, системи спостереження, оптика, обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів, бронежилети та інше польове спорядження.

Загалом від початку неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого США виділили для України понад 16,2 мільярда доларів безпекової допомоги, повідомляє Міноборони США. Там зазначено: "Разом із нашими союзниками та партнерами наші об’єднані зусилля допоможуть Україні й надалі досягати успіху сьогодні, одночасно зміцнюючи потужність українських сил для забезпечення подальшої свободи та незалежності українського народу".

Медіа повідомляють, що уже наступного тижня російські законодавці можуть "прийняти до складу" Росії окуповані території України після фіктивних "референдумів" не визнаних США, ЄС, країнами "Групи семи" та Україною. У відповідь на псевдореферендуми, часткову мобілізацію та ядерні погрози ЄС оголосив про новий пакет санкцій проти Кремля, відповідні обмеження готує й Вашингтон.

Більше

XS
SM
MD
LG