Актуально
Американці обирають наступного президента
Ці вибори вже охрестили історичними. Демократ Барак Обама у разі перемоги стане першим президентом афроамериканцем. Якщо ж переможе республіканець Джон Маккейн, віце-президентом вперше в історії країни стане жінка – Сара Пейлін. Для обох кандидатів день виборів став заключним акордом шаленних перегонів, які для них почались майже два роки тому.
Обама проголосував у рідному Чикаго, Маккейн у Фініксі, штат Арізона. Рекордна кількість виборців зробила свій вибір ще до вівторка. У штатах де дозволено дострокове голосування, зі своїм вибором визначилось приблизно 29 мільйонів людей. Більшість з них, зареєстровані демократи.
Голосування проходить без особливих проблем та збоїв. Як і очікувалось, явка виборців вища ніж звичайно, тому повсюди перед виборчими дільницями із самого ранку утворювались досить довгі черги. Оскільки цей день не є вихідним, більшість людей планували проголосувати або вранці перед роботою, або ввечері після неї. Ранковий пік вже минув, тому організатори чекають пожвавлення на дільницях у вечірні години. Ситуація дещо ускладнюється тим, що більшість людей, які прийшли сьогодні на дільниці вперше мали справу з новою системою голосування.
Дві третини виборців США заповнюють бюлетні вручну, після чого його зчитує спеціальний сканер. Таким чином виборча комісія має електронний варіант голосування і його паперову копію про всяк випадок. Ця система вже починає давати збої. Якщо виборець поставить неправильну позначку на бюлетені, сканер може неправильно визначити за кого той проголосував або взагалі визнати цей бюлетень недійсним.
У деяких штатах люди голосують лише паперовими бюлетенями, ця систима проста, але підрахунок голосів відбуватиметься довше. А приблизно чверть всіх виборців голосують, натискаючи кнопки на сенсорному моніторі комп'ютера. При цьому взагалі не залишається паперової копії бюлетеня. Ця система давала серйозні збої у попередні роки і зараз, багато хто побоюється що з нею виникнуть проблеми. Адже існує можливість, що хтось отримає несанкціонований доступ в ці комп'ютери, або програма випадково знищить дані результатів голосувань. Останнє, до речі, траплялося ще у 2004-му році.
До сьогоднішнього дня у більшості штатів визначився явний фаворит. Або Обама або Маккейн. Лише у кількох штатах останні соціологічні опитування показували майже рівну боротьбу між ними. Саме до цих штатів і прикута уся увага глядачів та експертів. Це насамперед Огайо, Флорида, Індіана та Північна Кароліна. Ситуація така, що Маккейну потрібно перемагати у кожному з цих штатів. Якщо він програє хоч в одному з них – він програє вибори загалом. Досить непросте завдання для Маккейна.
Сьогодні у Сполучених Штатах обирають не лише президента. Сьогодні одночасно американці переобирають повний склад Палати представників, а це 435 конгресменів. І третину складу Сенату – 35 сенаторів. У демократів є усі шанси вибороти не лише президентське крісло, але і зміцнити більшість в обох палатах Конгресу США. Тобто вся влада у Вашингтоні може перейти у руки Демократичної партії.
Цікавим фактом є те, що говорять здебільшого лише про двох кандидатів у президенти від основних партій США – Демократичної та Республіканської. А насправді у бюлетені кожен американець побачить аж 13 прізвищ президентських кандидатів. Серед них є представники аж трьох соціалістичних партій чи такої екзотичної партій, як «Бостонська партія чаювання». Крім того в бюлетені є графа «інший кандидат». І кожен виборець може вписати туди ім'я свого кандидата, якого немає в загальному списку.
Всі новини дня
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео
Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
- Голос Америки
США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.
"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.
В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.
В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.
В статті використано матеріали AFP, AP.
Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.
"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.
На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".
Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.
Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.
Спостерігачі ОБСЄ кажуть, що вибори в Туреччині вільні, але не рівні

Європейські спостерігачі на президентських виборах в Туреччині вказали на недоліки виборів, на яких президент Реджеп Таїп Ердоган здобув ще один п’ятирічний термін на посаді.
Об’єднана делегація кількох органів Організації з безпеки і співробітництва у Європі (ОБСЄ) не ставить під сумнів результати голосування, але вказує на проблеми - зокрема на нерівність умов для кандидатів, обмеження й упередженість засобів масової інформації тощо.
...Чинний президент і далі користувався несправедливою перевагою...Фара Карімі
Багато світових лідерів зокрема президент США, прем’єр-міністр Великої Британії, президент Франції і канцлер Німеччини привітали Реджепа Ердогана з перемогою, заявивши про готовність співпрацювати з ним.
Результати виборів визнали також чільні представники Європейського Союзу, але, вітаючи Ердогана з переобранням, вони не згадали про те, що Туреччина має статус країни - кандидата на членство в ЄС.
Процес зближення Туреччини з Євросоюзом був заморожений 2018 року на тлі застережень, що Туреччина «віддаляється від цінностей і стандартів ЄС».
У звіті з попередніми висновками спостерігачів міститься схвальна оцінка того, що другий тур голосування 28 травня в Туреччині був справжнім змаганням двох політичних суперників і підкреслено, що активність виборців була дуже високою.
«Але, як і під час першого туру упереджене висвітлення в засобах масової інформації та брак рівних умов створили несправедливі переваги для чинного (президента)», - йдеться у звіті.
Спостерігачі також вказали на те, що названо «браком прозорості і спілкування» з боку виборчих установ, хоча й визнали, що «з технічної сторони» процеси голосування були організовані добре.
Серед інших проблем під час виборів представники ОБСЄ помітили використання «обома сторонами» дискримінаційної риторики, що розпалювала ворожість разом з, як сказано, «залякуванням представників певних опозиційних партій».
«В умовах обмежень свободи висловлювань ні приватні, ні суспільні ЗМІ не забезпечили редакційної незалежності та неупередженості у висвітленні кампанії, зменшивши виборцям здатність робити поінформований вибір», - кажуть спостерігачі.
Очільниця місії ОБСЄ Фара Карімі зауважила 29 травня, що одним з важливих завдань переможця на виборах в Туреччині буде подолання розколу в турецькому суспільстві.
Чільний представник делегації Ян Петерсен також сказав, що в ОБСЄ готові допомогти Туреччині виправляти недоліки.
Угода щодо збільшення боргового ліміту США: в чому полягає компроміс? Відео
Джо Байден і Кевін Маккарті досягнули домовленості щодо збільшення боргового ліміту США, аби уникнути дефолту. Тепер її фінальне погодження залежатиме від голосування в Конгресі.
Форум