Спеціальні потреби

МВФ надасть Україні кредит у 16,5 мільярдів доларів


Офіційний Київ із оптимізмом відреагував на рішення Міжнародного валютного фонду надати Україні багатомільярдний кредит. Урядовці вважають, що він дозволить стабілізувати фінансову систему країни і мінімізувати втрати від економічного спаду.

Вже за декілька днів Україна може отримати першу частину із понад 16 мільярдів доларів кредиту МВФ, який напередодні ухвалив позитивне рішення. Українські урядовці називають це успіхом – адже гроші надаються на тривалий термін і під невеликі відсотки.

Юлія Тимошенко переконана, що гроші МВФ дозволять стабілізувати фінансову ситуацію в Україні, а також наповнити економіку України реальними грошима і стабілізувати банківську систем. Президент Ющенко назвав рішення фонду сигналом для світової спільноти про підвищення довіри до України. Каже – поглиблення кризи в банківській сфері вдалося зупинити:

«Банківська система зібралася в кулак, домовилися про спільну позицію, вона привела нас до поміркованого оптимізму в депозитній і курсовій політиці. Ніхто не скаже, що це перемога, але притік вкладів збільшуєтсья. І це вже добрий показник».

Отримання кредиту від МВФ стало можливим лише після виконання Україною декількох умов. Одна із них – вирішення проблеми з одним із найбільших банків ПІБ. Той опинився на межі банкрутства і обмежив видачу вкладів населенню. Напередодні НБУ повідомив, що проблемний банк викупить приватний інвестор, який має виконати усі зобовязання перед клієнтами.

Очікується, що перший кредитний транш у 4,5 мільярди доларів надійде Києву уже за 2-3 дні. Український уряд взяв на себе зобов’язання повернути його через два роки. Фінанси МВФ будуть направлені на подолання економічної кризи перш за все на подолання таких явищ як забезпечення ліквідності банків та стабілізація курсу гривні. Про це, перебуваючи у Вашингтоні, сказав «Голосу Америки» голова українського парламенту Арсеній Яценюк:

«Після позитивного рішення Міжнародного валютного фонду питання стабілізації валютно-обмінного курсу гривні постане на щаблину більш прогнозованого курсу, на щаблину більш зваженої політики. З резервами у фактично 48 мільярдів доларів набагато легше справлятись з валютно обмінним курсом ніж з резервами у 32 мільярди доларів.

Арсеній Яценюк додав, що на його думку курс гривні найближчим часом зберігатиметься в існуючих на сьогодні рамках.

Чутки про проблеми у банківському секторі викликали ажіотаж серед вкладників – ті почали масово забирати гроші із фінансових установ. Щоб зупинити паніку НБУ тимчасово обмежив видачу депозитів. Зараз ця норма поступово послаблюється. Українські урядовці кажуть, що отримані від МВФ гроші допоможуть не тільки банкам, а й підтримають промисловість. Речник Секретаріату президанта Олександр Шлапак зазначає:

«Нам потрібно суттєво стимулювати функцію кредитування економіки. В умовах, коли закриті зовнішні ринки, нам потрібно підтримати українські інвестиційні проекти. Для цього будуть потрібні дуже серйозні ресурси».

Оглядачі кажуть – серйозна підтримка українській економіці наступного року дійсно знадобиться. Експерти прогнозують перший за останні вісім років спад економіки викликаний світовою фінансовою кризою та падінням попиту і цін на продукцію українського експорту – метали, зерно та хімічну продукцію.

XS
SM
MD
LG