Спеціальні потреби

Українському бізнесу йти на Схід чи Захід?Геополітичне розташування України сприяє розвитку її торговельних відносин як із Сходом, так і з Заходом. Попри те, що Україна у питаннях зовнішньої політики обрала західний вектор розвитку, східні ринки залишаються більш доступними, і відтак чи не більш привабливими для багатьох українських підприємців.

І бізнесмен із Східної України Олег Логвінов, і підприємець із Західної – Євген Бісовський погоджуються в тому, що немає значення де заробляти свій капітал. Євген Бісовський – директор львівської компанії виготовлення пластикової упаковки «РосанПак», яка має сорок мільйонів доларів річного обороту в Росії. Логвінов очолює кондитерську компанію «Конті» у Донецьку. За перше півріччя 2008-го року продажі компанії в Росії становили 90 мільйонів доларів і навіть дещо перевищили продажі в Україні. Логвінов каже, що компанія орієнтується більше на ринки пострадянських країн та Китаю, аніж на європейський ринок.

«Європейський ринок насичений і більш стабільний. Потрібний колосальний капітал, аби створити і розвинути новий бренд на європейському ринку. Однак є багато країн, де з меншими затратами можна досягти більшого результату».

Євген Бісовський каже, що на європейському ринку компанія «РосанПак» реалізує менше, ніж четвертину продукції. Він зазначає, що так звана Шенгенська митна зона і строгий контроль на кордоні ускладнюють розвиток українського бізнесу на захід.

«Щоб наш працівник поїхав за кордон, йому потрібно візу спочатку на місяць, потім на три місяці, опісля на півроку. Немає такого, що є працівник, якому дали візу на п`ять років і сказали ‘в`їждажай і розвивай ринок’. Ні, потрібні запрошення і ті довгі, довжелезні черги очікування в консульствах».

Існують побоювання, що російські інвестиції означатимуть посилення впливу з боку Росії на українське суспільство. Однак віце-президент Львівської торгово-промислової палати Юрій Пукальський каже, що українців це не повинно лякати.

«Українці не повинні цього боятися. Вони просто самі повинні ставати сильнішими. А сильному тоді не страшні такі впливи, адже гроші працюватимуть на твою власну економіку. Треба самому ставати сильнішим».

Однак, в умовах сьогоднішньої економічної кризи багатьом українським підприємцям не до політичних міркувань, адже їм доводиться боротися не лише за місце на ринку, але й за виживання.

XS
SM
MD
LG