Спеціальні потреби

В Україні незадоволений попит на іноземну валюту


Курс української гривні у вівторок значно знизився. В країні і надалі спостерігається незадоволений попит на іноземну валюту. Для його обмеження найближчим часом уряд може запровадити підвищені ставки мита на широке коло імпортних товарів, зокрема автомобілі і сільгосппродукцію.

Після декількох днів стабільності курс української валюти на міжбанківському ринку сьогодні суттєво знизився. За американський долар давали 6 гривень 20 копійок. Майже на 40 копійок більше, ніж у понеділок. Причина – пасивність Нацбанку. Той вирішив не виходити на ринок і не продавати валюту. Крім НБУ бажаючих продати долари або євро було небагато – в очікуванні подальшого зниження курсу банки і підприємства притримують валюту. В обмінних пунктах її також купити складно.

Вже найближчим часом уряд може вжити низку заходів для обмеження імпорту. В першу чергу можуть скоротити потік автомобілів іноземного виробництва. Мито на них хочуть підняти у 2,5 рази із нинішніх 10% до 25%. Голова ради Національного банку Петро Порошенко називає такий крок цілком виправданим:

«На сьогодні забезпечення безперебійної роботи автомобільної галузі – це не просто забазпечення ВВП, або випереджаючого зростання економіки. Останні роки інвестиції в галузь складали сотні мільйонів доларів. Забезпечення розвитку галузі – пріоритет держави».

У Верховній Раді українські автовиробники мають потужне лобі. Впливові представники цього бізнесу є у найбільших парламентських фракціях. Тому підняття мита на автомобілі іноземного виробництва можна вважати дуже ймовірним, хоч як би проти цього не виступали імпортери.

Цю ідею підтримують і у Секретаріаті президента. Причому зауважують – імпортні мита можуть підняти й на товари широкого вжитку і продовольство.« Цю ідею треба обговорити із місією Міжнародного валютного фонду в Україні», – заявив у вівторок речник Секретаріату президента Олександр Шлапак. На його думку, ставки можуть зрости на 10-12% і це буде стосуватися м’яса і промислових товарів, які страждають від конкуренції з іноземними виробниками. Такий крок допоможе українським підприємствам, – кажуть експерти і зазначають, що водночас він призведе до зростання цін.

XS
SM
MD
LG