Спеціальні потреби

Актуально

Eксперти прогнозують поглиблення кризи в Україні

У ці часи економічної кризи західні експерти не забувають і про Україну. У вівторок в інституті Брукінгса у Вашингтоні відбулася конференція з досить немилозвучною для українського вуха назвою: «Дві проблеми України: ворогуючі політики і загострення фінансової кризи».Експерти з трьох галузей: економіки – Андерс Аслунд, політичних процесів – Надія Дюк, та міжнародних відносин – Стівен Пайфер пояснювали американцям, як розвивається ситуація в Україні і не шкодували міцних словечок.

Експерти кажуть, що справи в Україні йдуть погано, але перед тим як стане краще – буде ще набагато гірше. Якщо раніше експерти загалом підкреслювали позитивні сторони України, закликали інвесторів приходити туди, а міжнародні організації з нею співпрацювати, то цього разу вони в унісон попереджали, що політична ситуація в державі – практично не контрольована, а світова економічна криза – суттєво підірве економічні показники України.

На думку Надії Дюк, ситуацію погіршує роз'єднаність, навіть ворожість між політичними таборами в Україні. І це загрожує серйозними наслідками:

«Поки Україна залишатиметься в такому не зовсім консолідованому демократичному стані, а це в тому числі і не інтегрованість в Європейський Союз, незрозумілі взаємовідносини з організаціями колективної безпеки, Росія інстинктивно вважатиме, що, мовляв, наші слов'янські брати мають бути об'єднані разом. Але коли Україна зможе, у що я вірю, наблизитися до демократичного світу, то уявлення про відновлення цього слов'янського союзу у тому вигляді, як це бачить Росія, відійде в історію.

Найбільш песимістичними були прогнози експерта Інституту міжнародної економіки Андерса Аслунда. На його думку, залежність України від важкої металургії та її експорту робить економіку держави надзвичайно уразливою до теперішньої глобальної кризи. За словами Аслунда, Україна кілька років поспіль демонструвала стабільний ріст ВВП у 7%, але лише за останні два місяці її ВВП не лише не зріс, але й впав на 2% і це лише початок:

«Ми очікуємо значне падіння економіки, мене не здивує, якщо ВВП України впаде на 20% у наступні кілька років. Цілком ймовірно, що Україна опиниться у кризі швидше, але й зможе відновитися швидше».

Андерс Аслуд також підкреслив, що політичний розбрат в Україні лише шкодить її економіці і ще глибше заганяє україну в Кризу:

«Міжнародний фінансовий ринок не вірить в український уряд, бо він просто позбавлений сенсу».

Позитивним прикладом дій української влади, Аслунд назвав швидкість, з якою Україна домовилися про кредит з Міжнародним валютним фондом, ставши другою країною в світі, якій вдалося гарантувати собі гроші МВФ.

Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер сказав, Україна навряд чи отримає План дій щодо членства в НАТО у грудні цього року. По перше, українська влада так і не переконала українців у важливості вступу в НАТО, а останні події в Києві додали європейцям аргументів не приймати рішення щодо України зараз. Втім, на думку Пайфера, в України є й інші шляхи зблизитися з альянсом окрім ПДЧ:

«Ви можете це зробити і під іншою назвою. Україна роками співпрацює з Альянсом у різних проектах. Шляхи можуть бути різними, головне продовжувати практичну роботу. Це і є частиною відповіді. Вам не потрібно обов'язково називати це планом дій, головне мати широку програму співпраці між НАТО та Україною, що включатиме роботу спільних комітетів, обміни, навчання. Тож можна зробити багато і не називати це ПДЧ».

Загалом есперти погодились, що найближчим часом на Україну чекають важкі часи. Водночас вони висловили сподівння, що можливо економічний спад народить в країні нові політичні конфігурації, які адекватно реагуватимуть на внутрішні та зовнішні виклики.


Всі новини дня

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео

Як США реагують на ядерний шантаж Путіна та псевдореферендуми. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:11 0:00

Росія зіткнеться з «катастрофічними наслідками», якщо застосує ядерну зброю проти України. Про це заявив радник з національної безпеки США Джейк Салліван.

Додаткові 12 мільярдів доларів Україні може виділити Конгрес США - Reuters

Жителі Ізюма у черзі на отримання гуманітарної допомоги, Харківщина, 25 вересня 2022. REUTERS/Gleb Garanich

Конгрес США може виділити Україні додаткових 12 мільярдів доларів у відповідь на запит адміністрації президента США Джо Байдена. Зараз американські законодавці ведуть обговорення щодо нового федерального бюджету, а голосування може відбутись у вівторок або середу.

Допомога Україні закладена в цей законопроект, повідомляє агенція Reuters із посиланням на власні джерела. У проекті бюджету також закладено допомогу для афганських біженців.

Фіскальний рік у США триває з 1 жовтня по 30 вересня, тож, аби уникнути часткової зупинки роботи урядових установ, коли відсутнє фінансування для федеральних програм, представникам Конгресу необхідно домовитись про новий бюджет до п'ятниці опівночі.

Раніше "Голос Америки" повідомляв, що попри наявну двопартійну підтримку України у Конгресі, все більше республіканців можуть почати виступати проти додаткового виділення грошей для України, зокрема, це критикує екс-президент Дональд Трамп.

Нагадаємо, з початку року на боротьбу з Росією Конгрес США схвалив понад 53 мільярди доларів на безпекову, економічну та гуманітарну допомогу Україні.

Тим часом, за оцінками Організації економічного співробітництва та розвитку через війну Росії проти України світ втратить 2,8 трильйона доларів. Дослідники вважають: криза може поглибитись, якщо Росія спровокує енергетичну кризу взимку в Європі, тоді Європі загрожує рецесія.

У статті використано матеріали Reuters

Усі митні пункти Грузії переведені на особливий режим роботи через масовий приїзд росіян

Кордон Грузії з Росією - пункт пропуску Земо Ларсі/Верхній Ларс

Росіяни призовного віку масово їдуть до Грузії

Служба доходів Міністерства фінансів Грузії повідомляє, що за умов підвищеного транспортного потоку в регіоні всі митні пункти переведені на особливий режим роботи. Відомство заявляє, що з метою забезпечення безперешкодного проведення процедур митного контролю на місцях збільшено кількість працівників.

З 21 вересня, після оголошення президентом Росії Володимиром Путіним так званої "часткової мобілізації", на КПП "Верхній Ларс" на кордоні Росії з Грузією утворилася величезна черга із машин.

За різними джерелами, станом на 26 вересня черга розтягнулася на 20 кілометрів. Чимало громадян переходять кордон на скутерах і велосипедах, щоб скоротити час очікування. Причому, як заявляють місцеві ЗМІ, грузинські митники нібито не впускають до країни жителів Північного Кавказу, при цьому не відмовляючи у в'їзді росіянам, які мешкають в інших регіонах РФ.

«На непередбачений випадок»

Згідно з фотографіями, поширеними через соцмережі, опівдні з російського боку кордону з'явився БТР з російськими військовими, що викликало паніку в лавах громадян, які виїжджають з РФ. Проте, поки що офіційних обмежень щодо виїзду чоловіків призовного віку з Росії не оголошено. Як пишуть у російських ЗМІ, посилаючись на Прикордонне управління ФСБ по Північній Осетії, російських військових розмістили на місці як «резерв на непередбачений випадок, якщо резервісти захочуть прорвати пункт пропуску і без будь-яких прикордонних оформлень покинути країну».

За даними Північної Осетії, за останній тиждень через митний пункт пропуску «Верхній Ларс» грузино-російський кордон в обох напрямках перетнули 37 тисяч автомобілів та понад 115 тисяч осіб. Як заявив 26 вересня віце-прем'єр Північної Осетії Ірбек Томаєв, це на 23,3% перевищує дані щодо перетину держкордону за аналогічний період минулого року.

"У чому логіка?"

Грузинська опозиція вкотре розкритикувала владу за відсутність продуманої політики щодо хвилі мігрантів із країни, що окупує двадцять відсотків території Грузії. Опозиційні політики марно вимагають запровадження віз для російських громадян, тоді як представники правлячої партії «Грузинська мрія» не бачать у цьому необхідності, стверджуючи, що відповідні структури успішно контролюють ситуацію.

Більше того, як заявив ЗМІ депутат від правлячої партії Бека Давітуліані, «влада Росії, яка має проблеми з мобілізацією, і так закриє кордон з 28 числа».

«У чому логіка, аби не пускати людей із Росії, які не хочуть йти на передову фронту? Тобто дати режиму в Росії можливість пустити їх на поле бою та нашкодити Україні? Адже ми маємо допомогти Україні виграти війну, відповідно… якщо це не зашкодить нашим інтересам, то ми приймемо тих, хто не хоче туди їхати», – сказав у коментарі для ЗМІ Давітуліані.

Міграція та інтереси країни

Аналітик Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень Шота Утіашвілі вважає, що запроваджувати візи на даному етапі немає сенсу, оскільки Росія, намагаючись утримати військовозобов'язаних у країні, сама незабаром «закриє кордони». Хоча, експерт вважає, що в цій ситуації влада Грузії не робить необхідних кроків. Насамперед політолог вважає невиправданим те, що влада не розробила відповідну міграційну політику. За його словами, необхідно мати певний план на той випадок, якщо в країні залишиться «надто велика» кількість росіян, необхідно врахувати і те, що росіяни, які ухиляються від заклику, не зможуть повернутися до Росії як мінімум, протягом кількох років, протягом яких їм будуть потрібні кошти для існування.

«Коли в'їжджаєш у західні держави, необхідно документовано підтвердити, що в тебе є кошти для фінансування свого перебування в тій чи іншій країні, наша влада могла хоча б тимчасово ввести цей захід, щоб уникнути в майбутньому проблем, пов'язаних з мігрантами, що залишилися без даху над головою і грошей», - вважає Утіашвілі.

Також експерт наголошує на пасивності влади Грузії щодо співгромадян в Абхазії та Цхінвальському регіоні, де, згідно з незалежними джерелами, активно уникають мобілізації. Утіашвілі вважає, що на даному етапі у Тбілісі з'явився шанс зближення з громадянами, які проживають у тих регіонах. Аналітик каже, що грузинська сторона має створити їм усі необхідні умови, щоб уникнути мобілізації. При цьому політика партії «Грузинська мрія», яка полягає «в діях, спрямованих на те, щоб не розгнівати Росію», на думку Утіашвілі, не виправдана, оскільки суперечить інтересам Грузії.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG