Спеціальні потреби

Актуально

НАТО готується оцінити готовність України до ПДЧ

Цього тижня Північноатлантичний Альянс має дати перші оцінки готовності України перейти на вищий етап співпраці – Плану дій із набуття членства. Напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО в брюссельській штаб-квартирі натякнули, досягти єдності в українському питанні організації не вдалося. Відтак, рішення, очевидно, носитимуть більш декларативний характер.

Україна сьогодні не готова до членства в Альянсі, проте НАТО і надалі допомагатиме їй, як і Грузії, проводити реформи, що наближали б ці дві країни до вступу в Північноатлантичний блоку. Саме таку ідею висловив напередодні відкриття зустрічі міністрів закордонних справ держав-членів Альянсу його речник Джеймс Аппатурай. І розяснив, про що саме говоритимуть із українцями.

Ще донедавна українська влада сподівалася отримати під час цієї зустрічі запрошення приєднатися до виконання ПДЧ. Принаймні саме такі надії висловлювалися відразу після Бухарестського саміту Альянсу. Однак згодом декілька впливових членів Блоку, серез яких називають Францію і Німеччину дали зрозуміти – Україні рано говорити про ПДЧ. Лідери цих країн офіційно пояснювали причини відмови неготовністю Києва і Тбілісі до нового рівня стосунків із Альянсом. Неофіційно давали зрозуміти – не хочуть дратувати цим рішенням Кремль. Там не приховують свою незацікавленість у подальшому зближенні України із НАТО.

З огляду на це Британія запропонувала взагалі відмовитися від ПДЧ для України і Грузії. І відразу запропонувати їм членство, як тільки кожна із країн виконає критерії організації. Цю пропозицію, яку підтримали і Сполучені Штати, активно обговорювали весь минулий тиждень. Однак виглядає, що навіть у самій штаб-квартирі Альянсу досі не визначилися – чи обов’язковим є етап ПДЧ перед наданням повного членства, – пояснює Аппатурай:

«До 1999 року не було такого поняття як ПДЧ. І країни, які приєдналися до Альянсу до цього часу не виконували Плану дій. Але на досвіді цих трьох країн і була розроблена процедура ПДЧ. І з того часу приєднання до НАТО відбувалося через виконання Плану».

Однак, чи є ПДЧ обов’язковим, чи цей етап дійсно можна пропустити – питання подальших дискусій в самому Альянсі. Позиція Сполучених Штатів і Британії, як виглядає, поки не одержала підтримки в Берліні і Парижі.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG