Спеціальні потреби

Актуально

Гранати замість опійного маку – перспектива для Афганістану

Понад 90% опійного маку у світі вирощують в Афганістані, зокрема в тих районах країни, де відсутній контроль центрального уряду. Проте є одна культура, яка могла б принести для убогих афганських фермерів навіть більші прибутки.

Південно-західний Афганістан – глобальний центр вирощування опійного маку. Тут збирають майже увесь урожай забороненої рослини, експорт якої за кордон приносить близько трьох з половиною мільярдів доларів прибутку.

Проте в регіоні останнім часом набирає популярності вирощування іншої культури, яка в перспективі могла б замінити опійний мак, без зменшення доходів фермерів. Йдеться про гранат, фрукт, якого в самому лише Афганістані 48% видів, включно з одним, який не має зерняток. Беручи до уваги ріст попиту на цю поживну рослину в світі, американські і афганські урядовці намагаються познайомити іноземних бізнесменів із афганськими фермерами.

Вільям Філімор – американський бізнесмен, компанія якого виробляє напій з гранатного соку, який користується великою популярністю серед людей, що дбають про своє здоров’я. Відвідуючи Міжнародний ярмарок гранатїв у Кабулі, Вільям Філімор зазначив:

«Гранат з Кандагару темніший за кольором, ніж більшість тих сортів, які ми купуємо в Індії. А це означає, що він солодший і має менше кислоти. На мій погляд, якість висока. Їм слід попрацювати над питаннями упаковки, сортування, кваліфікації для міжнародного ринку, тому що саме цього очікує міжнародний ринок».

Гранати в Афганістані перевозять в мішках у вантажівках, по поганих дорогах. Це нищить фрукт і зменшує час, коли він може зберігатися на полицях магазинів. Менше ніж 5% урожаю експортується. Афганські урядовці сподіваються, що кращі склади і засоби транспорту можуть збільшити доходи фермерів.

Досі головні зусилля докладалися до того, щоб експортувати найкращі гранати на багаті світові ринки. Цього року у рамках програм фінансованих американським і афганським урядами, до Дубаї експортовано понад дві тисячі тонн свіжих гранатів.

Протягом останніх двох років в Афганістані посаджено два з половиною мільйона гранатових дерев. Вони досягають зрілості за п’ять років. А після того, як вони почнуть давати плоди, вважають фахівці, малоймовірно, що фермери знову повернуться до маку.

Представник Агентства міжнародного розвитку США Лорен Стодарт:

«Овочеві культури – це чудово. Але чому нам подобаються гранати у довгостроковій перспективі – бо овочі треба садити і збирати щороку, тому їх можливо замінити маком. А гранати ніколи не замінюються».

Стодарт каже, що фермери, які експортують свою високоякісну продукцію заробляють до п’яти тисяч доларів з гектара, приблизно на 15% більше, ніж за опійний мак.

Мало хто з афганських фермерів заробляє стільки. Зараз експорт маку в багато разів перевищує продаж гранатів. Проте, фермери і покупці гранатів настроєні оптимістично.

На головному ринку фруктів в Кабулі, продавці говорять про ріст у глобальному попиті на гранати і про вищі ціни. Гадджі Арґундабі експортує свій пізний врожай до Таджикистану. Наступного року він планує транспортувати його навіть дальше.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG