Спеціальні потреби

Актуально

Гранати замість опійного маку – перспектива для Афганістану

Понад 90% опійного маку у світі вирощують в Афганістані, зокрема в тих районах країни, де відсутній контроль центрального уряду. Проте є одна культура, яка могла б принести для убогих афганських фермерів навіть більші прибутки.

Південно-західний Афганістан – глобальний центр вирощування опійного маку. Тут збирають майже увесь урожай забороненої рослини, експорт якої за кордон приносить близько трьох з половиною мільярдів доларів прибутку.

Проте в регіоні останнім часом набирає популярності вирощування іншої культури, яка в перспективі могла б замінити опійний мак, без зменшення доходів фермерів. Йдеться про гранат, фрукт, якого в самому лише Афганістані 48% видів, включно з одним, який не має зерняток. Беручи до уваги ріст попиту на цю поживну рослину в світі, американські і афганські урядовці намагаються познайомити іноземних бізнесменів із афганськими фермерами.

Вільям Філімор – американський бізнесмен, компанія якого виробляє напій з гранатного соку, який користується великою популярністю серед людей, що дбають про своє здоров’я. Відвідуючи Міжнародний ярмарок гранатїв у Кабулі, Вільям Філімор зазначив:

«Гранат з Кандагару темніший за кольором, ніж більшість тих сортів, які ми купуємо в Індії. А це означає, що він солодший і має менше кислоти. На мій погляд, якість висока. Їм слід попрацювати над питаннями упаковки, сортування, кваліфікації для міжнародного ринку, тому що саме цього очікує міжнародний ринок».

Гранати в Афганістані перевозять в мішках у вантажівках, по поганих дорогах. Це нищить фрукт і зменшує час, коли він може зберігатися на полицях магазинів. Менше ніж 5% урожаю експортується. Афганські урядовці сподіваються, що кращі склади і засоби транспорту можуть збільшити доходи фермерів.

Досі головні зусилля докладалися до того, щоб експортувати найкращі гранати на багаті світові ринки. Цього року у рамках програм фінансованих американським і афганським урядами, до Дубаї експортовано понад дві тисячі тонн свіжих гранатів.

Протягом останніх двох років в Афганістані посаджено два з половиною мільйона гранатових дерев. Вони досягають зрілості за п’ять років. А після того, як вони почнуть давати плоди, вважають фахівці, малоймовірно, що фермери знову повернуться до маку.

Представник Агентства міжнародного розвитку США Лорен Стодарт:

«Овочеві культури – це чудово. Але чому нам подобаються гранати у довгостроковій перспективі – бо овочі треба садити і збирати щороку, тому їх можливо замінити маком. А гранати ніколи не замінюються».

Стодарт каже, що фермери, які експортують свою високоякісну продукцію заробляють до п’яти тисяч доларів з гектара, приблизно на 15% більше, ніж за опійний мак.

Мало хто з афганських фермерів заробляє стільки. Зараз експорт маку в багато разів перевищує продаж гранатів. Проте, фермери і покупці гранатів настроєні оптимістично.

На головному ринку фруктів в Кабулі, продавці говорять про ріст у глобальному попиті на гранати і про вищі ціни. Гадджі Арґундабі експортує свій пізний врожай до Таджикистану. Наступного року він планує транспортувати його навіть дальше.

Всі новини дня

Інспектори від уряду США не виявили порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Відео

Інспектори від американського уряду не виявили серйозних порушень, пов’язаних з використанням допомоги США Україні. Про це сьогодні вони засвідчили у Конгресі Сполучених Штатів. За слуханнями комітету з міжнародних відносин Палати представників уважно стежила Катерина Лісунова.

Президент України Володимир Зеленський віртуально взяв участь у Саміті демократій у Вашингтоні. Відео

У Вашингтоні офіційно розпочався Саміт демократій, який проводить адміністрація Байдена у партнерстві із кількома країнами з кожного континенту. Основною подією цього дня стало віртуальне засідання, у якому взяв участь й президент України Володимир Зеленський.

"Вагнерівці" зазнають величезних втрат у районі Бахмута - генерал Міллі

Генерал Марк Міллі під час слухань у Конгресі щодо оборонного бюджету США на 2024 рік. REUTERS/Kevin Lamarque

Найманці приватної військової команії "Вагнер" зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Про це заявив голова Об'єднаного комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі під час слухань щодо оборонного бюджету на 2024 рік у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США у середу, 29 березня.

Про "вагнерівців" під час слухань на Капітолійському пагорбі поцікавився член Палати представників від Демократичної партії Рубен Галлего. Він запитав у Міллі, чи може генерал поділитися своїм баченням відносин між групою "Вагнер" та регулярними російськими військами на оперативному рівні, та чи змінилася присутність "вагнерівців" в Африці внаслідок війни в Україні.

Міллі відповів, що група "Вагнер" зараз веде бойові дії, в першу чергу, в районі Бахмута. "Там, імовірно, 6 тис. або близько того справжніх найманців і, можливо, ще 20 або 30 тис. новобранців, багато з яких вийшли із в'язниць, і вони зазнають величезних втрат у районі Бахмута. Українці завдали цим хлопцям багато смертей і руйнувань", - сказав Міллі.

Він додав, що, крім Бахмута, бойовики групи "Вагнер" присутні в багатьох інших місцях, особливо в Західній Африці, де вони "фактично захопили країну."

Міллі назвав "вагнерівців" дуже агресивною групою і зауважив, що найманці є дуже оснащеними та багатими. "Її очолює дуже безжалісний хлопець Пригожин. Він нібито бізнесмен, але за ним стоїть неймовірне кримінальне минуле. Тому це небезпечна група. Вони досить великі. Вони досить потужні, і їм вдалося досягти принаймні частини Європи та Африки, і, можливо, деяких частин Близького Сходу," - зазначив генерал.

Як раніше писав Голос Америки, російський наступ під Бахмутом в основному вдалося зупинити. Ситуацію для Росії, імовірно, погіршили тертя між російським Міністерством оборони та групою "Вагнер. За даними британської розвідки, Росія, найімовірніше, перекинула свої ударні сили в район Авдіївки, що на південь від Бахмута, і на північ – в напрямку Кремінної та Сватового, але і там, на думку британських дослідників, Росія також переходить до оборони і може щонайбільше сподіватися стабілізувати фронт.

Популяризаторка української кухні «Пані Стефа» приїхала до США досліджувати кухню діаспори. Відео

Відома популяризаторка української кухні «Пані Стефа» вже понад десять років відтворює старовинні галицькі рецепти. Відео з її гастрономічними дослідженнями та кулінарними цікавинками надзвичайно популярні.

Сенаторка Джин Шагін: Нам потрібно зробити все можливе, щоб українці отримали усю необхідну сучасну зброю. Відео

Українська готовність боротися за власну державу та демократію надсилає важливий сигнал не лише Росії, але й Китаю та іншим автократам. Таку думку висловила сенаторка-демократка Джин Шагін в ексклюзивному інтерв’ю для Голосу Америки.

Більше

XS
SM
MD
LG