Спеціальні потреби

Актуально

Поліція Індії ідентифікувала вбитих у Мумбаї терористів

Поліція в Індії заявила, що їй вдалося встановити ідентичність дев’ятьох імовірних ісламських терористів, яких було вбито під час триденних атак у Мумбаї. Тим часом експерти з питань боротьби з тероризмом вивчають ці атаки, щоб встановити, яку науку можна винести з цього на майбутнє.

Група терористів, яка напала на Мумбаї, була озброєна не лише вогнепальною зброєю і гранатами, але мала при собі мобільні телефони, техніку глобальної системи позиціювання (GPS) та іншу високотехнологічну апаратуру. Експерти висловлюють стурбованість, що атаки в Мумбаї можуть стати початком небезпечної тенденції. Представник Центру стратегічних та міжнародних досліджень Дейвид Геймен зазначає:

«Висадка на пляжі, використання глобальної системи позиціювання, супутникових карт та мобільних телефонів – на мій погляд свідчить, що це була більш складна операція, ніж теракти 11-го вересня, коли нападники використовували програми контролю за польотами і ножі».

Експерти кажуть, що міжнародна громадськість мусить усвідомлювати, що якщо терористи використовують дедалі складнішу технологію, вони можуть одного дня здійснювати напади, використовуючи радіоактивний матеріал чи біологічну зброю.

Експерт у ділянці нерозповсюдження ядерної зброї Ленард Спектор заявив, що жорстокість, яку виявили нападники у Мумбаї викликає занепокоєння з приводу ядерних амбіцій Ірану. Якщо Іран розробить ядерну зброю, каже Спектор, є небезпека, що ядерний матеріал попаде в руки терористів:

«Ситуація така – ядерна зброя існує, але не завжди ясно, хто здійснює постійний контроль над нею, хто відповідає за кожний етап її виробництва, за зберігання високозбагаченого ядерного матеріалу під час процесу виробництва зброї. Для зовнішнього світу це все незрозуміло».

На думку експертів, влада має бути краще підготовленою до нових загроз. Індія, наприклад, мала розроблені спеціальні плани у випадку ядерної чи біологічної атаки. Але у випадку в Мумбаї, каже Геймен, органи безпеки виявилися абсолютно не готовими:

«На перший погляд, здавалося, що було зроблено багато ефективних кроків. Однак ми побачили наскільки неготовими вони були до таких нападів. У них є менше ніж сто кораблів для охорони узбережжя, яке таке ж за протяжністю як і узбережжя Сполучених Штатів».

Терористичний напад у Мумбаї мусять послужити уроком правоохоронним органам у всьому світі – каже дорадник Державного департаменту США Сет Бейлі:

«Не мати постійного загону особливого призначення в найбільшому місті країни, фінансовій столиці – Мумбаї? Я думаю, що розглядаючи те, що сталось ретроспективно, кожен може усвідомити, що це була помилка. Я певен, що це помилка, яка не повториться».

Аналітики кажуть, що напад у Мумбаї доводить – навіть якщо неможливо цілком ліквідувати тероризм, краща підготовка може обмежити шкоду, заподіяну терористами і зірвати їхні плани.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG