Спеціальні потреби

Актуально

Що думають українці про вступ України в НАТО


На вулицях Києва і на нашій вебсторінці ми провели опитування, в якому поставили запитання: «Чи вважаєте Ви, що Україна в перспективі повинна стати членом НАТО?». Ось – результати опитування і декілька коментарів на цю тему:

- 52% опитаних висловилося за вступ України в НАТО;
- 47% респондентів вважає протилежне;
- 1% не визначився.

Цей результат більш-менш співпав також з результатaми опитування на цю же тему, яке на вулицях Києва провели наші кореспонденти Оксана Лігостова і Руслан Дейниченко. Ось деякі із висловлених думок:

«Телебачення дійсно говорить, що кількість (прихильників НАТО) росте. Насправді мені здається, що люди не зовсім розуміють, що таке НАТО. І моя особиста думка, що нам це не потрібно, Україні як державі православній, якій треба брати саме на це курс. Тобто це політика президента, який більш схильний до Заходу, до США, і цурається Росії»,– Вікторія Мельник.

«Не треба. Мені 81 рік, і я так думаю, що не треба вступати до НАТО. НАТО це війна – бачите, як у Косові. Там досі не наладили. Так що я вважаю, що НАТО нам не потрібно», – Марія Ушакова.

«Дуже багато пенсіонерів, які не хочуть вступати, вони не прихильники цього. Але росте прихильність до НАТО, тому що збільшується кількість молодого покоління. Я думаю, що Україні все ж таки потрібно вступати в НАТО, тому що вона стала на шлях євроінтеграції, і НАТО може їй у цьому дуже добре допомогти»,– Аня Базима.

«Я думаю, що треба, тому що це покращить умови в нашій армії – тобто збільшить її професійність, можливо, покращаться умови у військовослужбовців, з’явиться нова техніка. Тому що НАТО – це кращий стандарт самої армії»,– Андрій Ткаченко.

«Спочатку я був проти, а тепер двома руками за НАТО. Бо так спокійніше. Тому що останнім часом Росія так некоректно себе поводить, що треба вступити в НАТО, тоді буде спокійніше. По-перше, підніметься економіка. А за цим і все інше піде»,– Ігор Кудрявцев.

А ось декілька із коментарів, які надійшли до нас електронною поштою.

«…Ми готові розвивати партнерські стосунки з альянсом, але стати його членами ми не бажаємо, оскільки цей військовий блок з’явився у США з метою поширення свого військового впливу, а ми народ мирний Вільної України, не бажаємо потрапляти під влив чужої нам культури»,- Ігор Катренко, Борвари.

«Україна обов"язково повинна стати членом НАТО. Це найкраща система колективного захисту, гарантія незалежності, демократичного розвитку держави, підвищення рівня добробуту пересічних українців»,- Олександр Бушнєв, Київ.

«Я вважаю, що Україні не потрібно вступати до НАТО. Перш за все, що взагалі Альянс вже втратив свою актуальність у сучасних геополітичних умовах, остаточно перетворившись на рудимент "холодної війни".Тим більш, що тема НАТО тільки штучно "розколює", поляризує та роздратовує Українське суспільство, ніж несе якусь "користь". Переконаний, Україні потрібно долучатися до нової, сучасної, системи колективної безпеки, побудова якої зараз відбувається»,- Ігор Шевирьов, Київ.

«НАТО для України потрібне так само, як Україна для НАТО, і якнайскоріше!!! Бо радянське минуле затягне. А політики мусять домовитись - Майдан живе!!!», - Вадим Третініченко, Київ

«Україна обов’язково повинна вступити в НАТО, оскільки це шлях країни до розвитку і незалежності від Росії, яка в свою чергу всіляко намагається завадити цьому. Нашим політикам слід зробити усе, щоби не ми просились в НАТО, а нас запрошували вступити в альянс»,- Іван, Україна

«Я особисто, сам, моя сім’я і всі сусіди і друзі з вилами в руках (тому що у нас немає зброї) будемо боротись проти НАТО. Воно нам не потрібно, тому що ми слов’яни, нащадки скифів. А вся історія свідчить, що всі лізли на русічей, всі хотіли їх завоювати. Але як сказав один історичний діяч щодо приходу з мечем і наслідків цього приходу, то наша сила в єднанні слов’ян і ніяке НАТО нам не потрібне. Тому що НАТО – це ярмо на слов’янську шию»,- Сергій, Маріуполь

«Я за НАТО. Це безпека від загарбників на тереторіальну цілісність країни та європейскі стандарти», - Оксана, Кременчуг

«Я в кінці цього літа повернувся з армії і з впевненістю можу сказати, що армії в Україні просто нема!Техніка застаріла і небоєздатна, а лозунгом нашої так званої армії може стати: "Якщо на нас нападуть - ми їм покажемо як мити підлогу до блиску і відбивати канти на ліжках"!! Тому що реально там абсолютно нічого крім цього не вчать. І нам потрібно щось з цим робити, потрібно обов'язково вступати в НАТО, щоб хоч трохи покращити боєздатність нашої так званої армії, від якої залишилась тільки назва!»,- Віталій, Львів

«Якщо до подій у Грузії я не дуже був впевнений в думці про вступ в НАТО, то тепер я просто переконаний в необхідності вступу. Якщо порівнювати культуру людей Європи і наприклад Росії, однозначно треба дивитись в сторону добрих відносин і добра»,- Денис, Северодонецьк

«Україна не повинна ставати членом НАТО тому що бiльшiсть населення проти цього кроку. До того ж це пiдсилюе обурення Росii,вiд якої Україна залежна економiчно»,- Вадим, Лос-Анджелес, США

«Думаю, що країні, яка є без`ядерною, військово-несформованою, необхідно бути забезпеченою підтримкою інших сильних країн, хоча б для того , щоб РФ не змогла впливати на становлення незалежної держави»,- Інна Цимбал, Чернівці.

«Хто на нас голодранців-панів буде нападати? Від кого нам треба захищатись?!! Послухавши "Новини", складається враження , що простих людей людей цікавить тільки голодомор 33р. і НАТО. Ні! Голодомор ЗАРАЗ повсюди по Україні, люди вдягають тільки "секонд хенд", зарплати в конвертах, корупція, наркомафія під прикриттям міліції, СНІД, ...! А неприхована, відкрита работоргівля! Спочатку треба вирішити ці нагальні проблеми, а вже потім думати (тільки думати) про НАТО!»,- Валерій, Кривий Ріг

«Реальна загроза від Росії. НАТО буде гарантом миру в Україні!»,- Володимир, Львів

«Я за НАТО, але в сьогоднішній день більша частина населення згідно соціологічних опитувань проти НАТО. Виходячи з цього, ідею вступу треба відкласти і робити все поступово. Всі сили треба прикласти до більш тісної співпраці з НАТО і обов`язково підключити до цих спільних заходів Росію. Всесторонньо розвивати співпрацю НАТО-Україна-Росія. Тільки тоді ми зміним критичне ставлення Росіі до НАТО і думку населення нашої краіни. Після цього можна говорити про вступ»,- Олег, Україна.

«Хотів би звернути вашу увагу на те, що думки та варіанти відносно теми "Україна-НАТО" просто неможливо вкласти на прокрустове ліжко "так, чи ні". Тим паче, що ні погода, ні фінансова криза, взагалі будь-який зовнішній чинник зараз просто не діє на самовпевненій українській політичній кухні. Занадто багато ворожнечі, занадто мало розуму, даруйте на такій думці, але нам краще було б вступити хоч би віртуально до якоїсь організації інопланетян, ніж до НАТО…. Тому зараз я проти вступу України до НАТО. Але за те, щоб Україна розширювала співробітництво з НАТО впритул до асоційованого членства, умови якого не будуть конфліктними ні для країн-сусідів, ні для НАТО, ні для України»,- Володимир Тиднюк, Україна.

«Україні потрібно НАТО, інакше, на мій погляд, оцінюючи останні події, можливе повторення Полтави чи 1918року. Щодо прагнення самих українців, то більшість просто налякані до смерті висловити власну думку у розбіжності з уявою своїх начальників, які в більшості є прокремлівською агентурою чи їх вихованцями, з остраху втратити єдине джерело існування – роботу, тому що в Україні створені штучно такі умови, в яких «нелояльні» не можуть вільно заробляти самі, економічний терор триває. З часом це «самозбереження» зомбує людину і вона починає сама вірити у нав’язувані їй нісенітниці. Агітація проти НАТО йде повним ходом… ведуть відверту антиукраїнську, антинатівську пропаганду, примушують своїх підлеглих йти «протестувати». Крім того, корупція досягла жахливих розмірів. Діють як справжня Коза Ностра – передають вимогу підлеглим збирати гроші не самі, а через своїх «навушників». Боротися з ними за фактичної відсутності права на захист беззбройним громадянам просто неможливо, нація гине (на скільки мільйонів знову зменшилася чисельність населення в Україні в період «незалежності»?). А почуття страху до цих пір тримає людей як павутиння, а реляції української влади про свободу то є просто блеф. Вона була і залишилась радянською. Існує лише імітація свободи і незалежності для Заходу, який наразі виконує функцію загонів совєтського НКВД, закривши свої кордони для «еміграції порятунку» з України. Тому без підтримки Україна не зможе подолати ту комуністичну гідру. Членство в НАТО може допомогти це зробити і зберегти незалежність, крім того, варто пам’ятати і про 1933 та 1938 роки, коли дали індульгенцію спочатку комуністам, а потім фашистам. А зараз треба зупинити божевільних кремлівських ведмедів. Це складно, корупція в Україні жахлива, але якщо Україну знову зоставлять на поталу цій гидоті саму – українська нація може остаточно загинути, а Захід вже сам стикнеться з новим фюрером: Путіним, мабуть», - Юрій, Харків

Всі новини дня

США посилюють військову присутність в країнах Балтії

Єдність у протистоянні російській агресії засвідчили під час зустрічі в Білому домі в середу віце-президентка США Камала Гарріс та прем'єр-міністр Литви Інргіда Шимоніте.

США збільшують присутність своїх сил у Естонії, Латвії та Литві. Про це заявив посол США в країні Роберт Гілхріст. Він відзначив, що в Литві це на початковій стадії включатиме перехід від епізодичних розміщень броньованих підрозділів та польової артилерії до постійної ротаційної присутності, повідомляє дипломатичне відомство.

"Військова присутність США залишається критично важливою частиною нашого стримування та оборони проти Росії, - заявив у відповідь міністр національної оборони Литви Арвидас Анушаукас. - Ми вітаємо і рішуче підтримуємо постійну військову присутність США в Литві і готові надати необхідну підтримку з боку країни перебування".

Єдність у протистоянні російській агресії засвідчили під час зустрічі в Білому домі в середу віце-президентка США Камала Гарріс та прем'єр-міністр Литви Інргіда Шимоніте.

У виступі перед зустріччю Гарріс відзначила, що США віддані захисту НАТО і, у відповідь на російську агреісю, збільшили присутність на східному фланзі НАТО і наразі утримують приблизно 100 000 військових в Європі.

Гарріс засудила "варварські та нелюдські" дії Росії. "Вони атакували лікарні, дитсадки, дитячі майданчики і зараз навмисно атакують енергетичну інфраструктуру таким чином, щоб завдати болю та страждань невинним цивільним.

Без сумніву, російські збройні сили коять воєнні злочини". Гарріс підкреслила єдність США та Литви у захисті "спільних принципів та цінностей і ми разом стоїмо на захисті народу України та важливості суверенітету та територіальної цілісності".

Шимоніте привітала розміщення в Литві військових США, які "служать задля спільного миру та свободи".

Цього року США та Литва відзначають 100 років встановлення дипломатичних відносин.

Путін заявив, що очікує на тривалу війну в Україні і висловився щодо загрози застосування ядерної зброї

Фото: військові ЗСУ працюють з установкою BM-21 "Град" під час нападу Росії поблизу Бахмута, 7 грудня 2022 року

Президент Росії Володимир Путін заявив у середу, що очікує тривалої війни в Україні, але наразі не бачить потреби мобілізувати ще солдатів.

Путін заявив на телевізійному засіданні Ради з прав людини Кремля — лояльної групи журналістів і відомих осіб — що Росія продовжуватиме «захищати себе всіма наявними засобами» в Україні. Він стверджував, що Росія розглядається на Заході як «країна другого сорту, яка взагалі не має права на існування».

"Що стосується тривалості спеціальної військової операції, то, звісно, це може бути тривалий процес", - сказав Путін, використовуючи цей термін для війни, яку він вже 10-й місяць веде в Україні.

Але він сказав, що немає потреби у другій мобілізації додаткових солдатів після призову щонайменше 300 000 резервістів у вересні та жовтні, наказ, який шокував багатьох росіян. Тисячі чоловіків, боячись, що їх відправлять на лінію фронту воювати проти України, втекли з Росії автошляхами, якщо могли, або платили надзвичайно високу ціну за квиток на літак.

Путін сказав, що з призваних 150 000 зараз дислокуються в Україні, з них 77 000 у бойових частинах, а решта виконують оборонні функції. За його словами, інші 150 000 все ще перебувають у навчальних центрах.

"За таких умов говорити про будь-які додаткові мобілізаційні заходи просто немає сенсу", - сказав він.

Як і раніше, обговорюючи війну в Україні, Путін сказав, що ризик ядерної війни зростає, але Росія не погрожуватиме безрозсудним застосуванням такої зброї.

Ми вважаємо, що будь-які розмови про ядерну зброю є абсолютно безвідповідальними
Речник Держдепу США Нед Прайс

“Ми не зійшли з розуму, ми розуміємо, що таке ядерна зброя, - сказав Путін. - Ми маємо ці засоби в більш просунутій і сучасній формі, ніж будь-яка інша ядерна країна, це очевидний факт. Але ми не збираємося бігати по всьому світу, розмахуючи цією зброєю, як бритвою».

Речник Держдепу США Нед Прайс на прохання прокоментувати заяву Путіна, не відповів прямо, але сказав: «Ми вважаємо, що будь-які розмови про ядерну зброю є абсолютно безвідповідальними».

Прайс сказав, що ядерні держави в усьому світі з часів холодної війни, включно з Китаєм, Індією, Сполученими Штатами та самою Росією, чітко дали зрозуміти, що «ядерна війна — це те, у чому ніколи не можна вести і в ній ніколи не можна перемогти».

«Ми вважаємо, що будь-яка інша риторика — чи то бряцання ядерною зброєю, чи навіть обговорення можливості застосування ядерної зброї — безвідповідальні, — сказав Прайс. - Це небезпечно і суперечить духу цієї заяви, яка була основою режиму нерозповсюдження ядерної зброї з часів холодної війни».

На даний момент змінилося одне: Росія перестала погрожувати застосуванням ядерної зброї. У відповідь на те, що міжнародне співтовариство поставило червону лінію
Канцлер Німеччини Олаф Шольц

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив в інтерв'ю, опублікованому в четвер, що міжнародний тиск на Росію зменшив ризик використання ядерної зброї в конфлікті в Україні.

"На даний момент змінилося одне: Росія перестала погрожувати застосуванням ядерної зброї. У відповідь на те, що міжнародне співтовариство поставило червону лінію", - сказав Шольц в інтерв'ю німецькій медіагрупі Funke.

На запитання, чи вдалося запобігти загрозі ядерної ескалації, Шольц відповів: «На даний момент ми зупинили це».

Цього тижня Росія зазнала нових втрат, коли безпілотники атакували авіабази на території Росії . Уряд Києва прямо не визнав, що здійснив атаки, але вказав на вразливість протиповітряної оборони РФ.

Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив у середу, що Сполучені Штати висловили Україні свою стурбованість щодо будь-якого розширення війни з Росією, але поважають її суверенітет у вирішенні того, як використовувати зброю, надану США та західними союзниками.

«Ми послідовні у занепокоєнні щодо ескалації», — сказав Кірбі та зазначив, що США «не заохочували» очевидні удари українських безпілотників по двох авіабазах у глибині Росії в понеділок.

Він сказав, що західна підтримка України полягає в захисті принципу суверенітету, і «на відміну від росіян, ми поважаємо український суверенітет».

«Коли ми даємо їм систему зброї, вона належить їм, — сказав Кірбі. - Де вони її використовують, як вони використовують, скільки боєприпасів вони використовують для використання цієї системи – це рішення України, і ми це поважаємо».

Путін у Кремлі заявив, що не шкодує про початок наймасштабнішої війни в Європі з часів Другої світової. Спочатку Росія розраховувала на швидке захоплення України. Але українці відбили атаки, і в останні місяці бойові дії зосереджені на сході та півдні України, куди Росія нещодавно відступила з Херсона.

Тим не менш, Путін сказав, що Росія географічно зросла завдяки анексії української території. У вересні він заявив, що чотири українські області тепер є частиною Росії.

"Це значний результат", - сказав Путін.

Деякі матеріали для цієї статті надійшли від Reuters і Agence France-Presse.

«США дотримуються Будапештського меморандуму, але Росія порвала його», каже колишній американський посол в Україні

Президенти України, Росії і США 14 січня 1994 року під час підписання тристоронньої декларації, де йшлося, що відносини країн базуватимуться на «повазі незалежності, суверенітету і територіальної цілісності».

Колишній американський дипломат, який працював у делегації США на переговорах щодо так званого Будапештського меморандуму підписаного в грудні 1994 року з обіцянками безпеки Україні від Росії, Сполучених Штатів та Великої Британії, сказав, що Америка фактично виконує зобов’язання зі свого боку, але дії Москви на його думку позбавили договір майбутнього і показують потребу військових гарантій безпеки для України.

Тепер через 28 років я дивлюся на минуле і кажу, що американці роблять те, що давали зрозуміти тоді 1993 і 1994 р.
Стівен Пайфер

Стівен Пайфер, який був послом у Києві 1998-2000 р. і має понад 30-річний стаж у Державному департаменті США, в інтерв’ю «Голосу Америки» висловив думку, що у найближчій перспективі найкращим способом гарантій безпеки Україні будуть постачання українцям новітньої, потужної західної зброї.

28-ма річниця підписання Будапештського Меморандуму співпала з бомбардуваннями України російським ракетами і кривавими боями на українському сході й півдні, де російські війська окупували землі - майже 17% від загалу української території.

«…Ракетною атакою Росія відзначила чергову річницю підписання Будапештського меморандуму - документу, чия доля дає відповіді на багато й сьогоднішніх запитань про Росію. Щось просто підписати з цими терористами – миру не буде. Щось просто погодити з ними – точно порушать. Віддати Росії хоча б щось з елементів безпеки інших означає нову війну», - заявив український президент Володимир Зеленський 5 грудня 2022 року.

Стівен Пайфер, зараз співробітник аналітичного центру «Інститут Брукінса», визнав, що коли опрацьовували Будапештський меморандум, то «ні у Вашингтоні ні в Києві ніхто не очікував того, що сталося 2014 чи 2022 року».

«Ми, американські посадовці, казали нашим українським колегам, що у разі порушення Меморандуму росіянами ми будемо діяти. Ми чітко говорили, що йдеться про запевнення, але не гарантії, і тому українці не могли розраховувати, що американська армія прийде їх захищати… Тепер через 28 років я дивлюся на минуле і кажу, що американці роблять те, що давали зрозуміти тоді 1993 і 1994 року: санкції щодо Росії, політична ізоляція Росії і допомога Україні на десятки мільярдів доларів, включно зі зброєю», - сказав Пайфер.

Стівен Пайфер (ліворуч) з президентом України Леонідом Кучмою в Києві 20 січня 1998 р.
Стівен Пайфер (ліворуч) з президентом України Леонідом Кучмою в Києві 20 січня 1998 р.

Документи зарестровані в ООН показують, що в англійському варіанті Меморандуму йдеться про assurances тобто «запевнення» щодо безпеки України, але в українському варіанті документу, так само і в російському, сказано «гарантії безпеки».

Одним з перших кроків США та західних союзників після захоплення Росією українського Кримського півострова 2014 року та початку війни на Донбасі було виключення Росії з «Групи 8» (G8) та започаткування разом з ЄС та іншими партнерами санкцій щодо Москви, які були розширені після вторгнення 24 лютого 2022 р.

Сполучені Штати Америки і Велика Британія, яка також підписала Будапештський меморандум, є найбільшими донорами військової та іншої допомоги Україні.

Але Стівен Пайфер погоджується, що питання міжнародних гарантій безпеки для України залишається відкритим, а оскільки Росія «порвала», як він каже, Будапештський меморандум, то «далі треба буде рухатися в іншому напрямку».

На його думку процес вступу Фінляндії і Швеції до НАТО показав, що приєднання України до альянсу і отримання гарантій колективної безпеки у якості члена тієї організації не може бути швидким.

«НАТО має залишатися перспективою на далі, але я на місці України їхав би до Вашингтона, Берліна інших столиць і домагався б зобов’язань допомоги у розбудові новітньої потужної української армії… Щоб у росіян більше ніколи не було спокуси нападати знову… І я тут веду мову про такі речі як танки «Леопард», літаки, можливо F16...», - каже Пайфер, припускаючи, що сучасну зброю, зокрема далекобійну ракетну артилерію, інші країни можуть надати швидше ніж досягти згоди понад тридцяти держав про прийняття в НАТО.

Будапештський меморандум став також частиною міжнародних угод в межах ООН про нерозповсюдження ядерної зброї, згідно з якими Росія, США і Великобританія як ядерні держави зобов’язувалися поважати суверенітет і кордони України, а також Білорусі і Казахстану у відповідь на відмову тих держав від атомної зброї успадкованої з арсеналів Радянського Союзу.

Російський президент Владімір Путін після захоплення Криму і проголошення півострова російським, заявив, що Москва більше не вважає себе зобов’язаною дотримуватися усіх попередніх договорів, в яких Росія обіцяла шанувати кордони і суверенітет України.

Дивіться також:

Люди повертаються у зруйноване село Посад-Покровське. Відео

Люди повертаються у зруйноване село Посад-Покровське. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:49 0:00

«Руїни, одні руїни», - мешканці повертаються в практично знищене російськими ракетами та авіабомбами деокуповане село Посад-Покровське на кордоні Херсонської та Миколаївської області.

Україні потрібна та зброя, з якою вона може перемогти - колишні американські дипломати. Відео

Колишні посли США в Україні та Росії вважають, що лідери США мають чітко сказати, що вони не просто допомагають Україні, а інвестують у власну безпеку. Бо без перемоги України безпека Заходу не буде гарантована. З деталями - Наталія Чурікова.

Більше

XS
SM
MD
LG