Спеціальні потреби

Україна гарантує ЄС безперешкодний транзит газу з Росії


Українські урядовці гарантують Європейському Союзу безперешкодний транзит російського газу. Київ і Москва досі не уклали контракти на постачання палива з нового року. Україна у понеділок озвучила нові пропозиції щодо врегулювання ситуації.

Україна пропонує «Газпрому» укласти короткотерміновий контракт на постачання газу. Таку ініціатву у понеділок озвучли у Секретаріаті президента. Зафіксувати ціну можна на перший квартал і скорегувати її в майбутньому. До такої схеми можна вдатися, якщо сторонам до нового року так і не вдасться узгодити усі деталі довгострокового контракту і визначити формулу розрахунку ціни. Поки що, не зважаючи на наближення нового року, «Газпром» і «Нафтогаз» так і не змогли підписати документи. У Києві вважають – ціна на наступний рік має враховувати здешевшання енергоносіїв на світових ринках. У разі підвищення вартості газу, повинен відповідно зростати й тариф на його транзит до країн ЄС.

У Москві неодноразово заявляли – якщо контракти не будуть укладені, з 1-го січня «Газпром» припинить постачання палива українським споживачам. Ще однією перешкодою для переговорів називають існування заборгованості України за газ, поставлений у жовтні та листопаді. Минулого тижня «Нафтогаз» перерахував близько одного мільярда доларів. Однак у Росії називають значно більші суми неоплачені за паливо.

Керівництво «Газпрому» вже розіслало листи своїм європейським клієнтам із попередженням про можливі проблеми із газом, якщо Україна не виконуватиме своїх транзитних зобов’язань. Відповідальність за ймовірні обмеження росіяни покладають на Київ.

Там же – заспокоюють: якщо контракти не встигнуть укласти, Україна не крастиме російський газ. Принаймні у цьому запевняють у Секретаріаті президента. Мовляв, у підземні сховища державна компанія «Нафтогаз» закачала рекордних 16 млрд кубометрів газу. А цього палива із урахуванням газу власного видобутку вистачить на декілька кварталів. Тим більше, що промисловість через економічну кризу, очевидно, споживатиме менше газу.

XS
SM
MD
LG