Спеціальні потреби

Європу непокоїть можливість створення Росією газового картелю


У вівторок у Москві розпочнеться саміт країн-експортерів газу, який на думку експертів, є спробою створити організацію на зразок ОПЕК, об’єднання до якого входять країни експортери нафти. Очікується, що головну промову перед лідерами Алжиру, Лівії, Ірану, Катару та кількох інших країн виголосить Прем’єр-міністр Росії Володимир Путін.

Кілька країн Західної Європи, які залежать від поставок газу з країн, лідери яких збираються у Москві, висловили занепокоєння з приводу саміту. Вони розглядають цей саміт як спробу контролювати ціни на газ. Занепокоєння підкріплені погрозами Москви перекрити поставки газу в Україну через суперечку навколо оплати. Однак, Росія запевняє, що мета зустрічі лише обмінятися поглядами та думками. Експерти погоджуються, що у разі створення газового об’єднання на зразок ОПЕК, Росія гратиме у ньому провідну роль. Експерт з питань енергетики інвестиційного банку «Ренесанс» Том Манді зазначає:

«Я думаю вони прагнуть отримати можливість тиснути на світ за допомогою експорту газу та контролюватимуть ціну на нього. Однак, зараз важко уявити як вони можуть зробити це швидко».

Президент Американської торгової місії в Росії Ендрю Самерс вважає, що Уряд Росії у ці дні більше переймається світовою економічною кризою, ніж будь-чим іншим:

«Вирішення проблем викликаних світовою економічною кризою повністю затягнуло російський уряд. Тож я не думаю, що питання тиску за допомогою газу зараз у центрі уваги уряду. Вони дивляться як підняти економіку та провести Росію через світову економічну кризу».

Однак, схоже, що економічні важелі для політичного тиску Москва таки використовує. До російської столиці прибув Президент Білорусі Олександр Лукашенко. Експерти припускають, що приїхав він просити три мільярди доларів у вигляді економічної допомоги. Російська преса, цитуючи не названі джерела у Міністерстві закордонних справ Росії, повідомляє, що в обмін на допомогу, Москва вимагатиме від Лукашенка визнання незалежності Південної Осетії та Абхазії навколо яких розгорівся конфлікт з Грузією. Щоправда, напередодні переговорів з Медведєвим Лукашенко заявив, що не приїхав нічого просити, а лише обговорити світову економічну кризу. Однак, Міньск витратив свої золотовалютні запаси, намагаючись штучно утримати свою валюти від колапсу і потребує допомоги. А Лукашенко ще раніше звертався до Москви з проханням позичити два мільярди доларів.

XS
SM
MD
LG