Спеціальні потреби

Україна і Росія шукають компроміс щодо газопостачання


Українські і російські урядовці у середу продовжили обмінюватися суперечливими заявами про можливість врегулювання газового питання і укладення контрактів на новий рік. У Києві кажуть про наближення до компромісу. «Газпром», навпаки, й надалі висуває нові фінансові претензії і погрожує припинити постачання вже з 1 січня.

Газове питання стало одним із центральних під час зустрічі послів країн Великої сімки із Президентом Ющенком. Той запевнив: Україна виконає всі свої зобов’язання із транзиту газу. Президент сподівається, що питання врегулюється вже найближчим часом:

«Україна забезпечує регулярні платежі за поточне споживання газу. Я сподіваюся, що найближчим часом буде підписана повноцінна угода між НАК «Нафтогаз» і «Газпромом» про умови постачання російського газу в Україну в наступному році».

Якщо цього й не станеться до нового року, каже президент, газу у підземних сховищах закачано достатньо, щоб не скорочувати постачання до країн Євросоюзу.

«Газпром» у середу підтвердив – якщо Україна не розрахується за вже придбаний газ, нових контрактів не буде. А без них постачання палива припинять вже 1 січня. Водночас сторони наводять суперечливі дані про суми заборгованості. Російсько-швейцарська посередницька компанія «РосУкрЕнерго» стверджує, що борг перевищує два мільярди доларів. Ще майже 500 мільйонів складають штрафи і пеня. Для НАК «Нафтогаз» нині це величезна сума. Тому у «Газпромі» переконані, що до нового року з ними не розрахуються. Натомість у Києві кажуть – боргів як таких немає – залишилися лише поточні платежі за листопад. При цьому кожна із сторін посилається на умови контрактів.

У той же час пересічні українці також дивляться на врегулювання газової суперечки далеко не одностайно. Хтось називає дії Росії політичним тиском, хтось переконаний, що правда на боці «Газпрому». Ось деякі думки пересічних киян:

- «Я думаю, що використовує, і не лише газ, щоб тиснути. Тому що це Росія. Вони звикли тиснути».

- «Навіть невігласу зрозуміло, що Росія використовує газове питання для тиску на Україну. Шкода, що у нас немає таких керівників, щоб адекватно їм відповіли».

- «Я думаю, що ні. Просто Росії пощастило, що в них є газ. Я думаю, що він справді недешевий, і тому цілком нормальними є ті ціни, які вони пропонують іншим країнам».

- «Якщо брали газ і не заплатили, то чому Росія мусить давати газ?»

- «Правильно. Ми повинні спершу розплатитися, а вже потім казати, щоб нам далі постачали газ. Так само, як на ринку».

- «Якби була інша влада, яка їм підходить, то їх би це задовольняло. Але ж не так вийшло, як вони хотіли».

- «Якби був Янукович, було б по-іншому. А Ющенко невідомо куди лізе, НАТО йому треба».

- «Я думаю, це чергова спроба Україну під свою «опіку» взяти, щоб використовувати нашу землю».

- «Для врегулювання суперечки сторонам залишився рівно тиждень».

XS
SM
MD
LG