Спеціальні потреби

Актуально

ЄС не втручається у газовий конфлікт між Україною і Росією

Російський газ через Україну йде практично в повному обсязі. Речник Єврокомісії Ферран Тарраделас Еспуні визнав перебої у постачанні палива до декількох країн-членів ЄС. Але додав, що за останніми даними, обсяги недоданого газу були або компенсовані, або спрямовані іншими маршрутами. Єврокомісія запевняє, що споживачі ЄС не відчули дефіциту палива. Еспуні також заявив про значну кількість запасів газу в країнах ЄС, що дозволить повністю забезпечити потреби в ньому протягом тривалого часу.

ЄС вирішив не втручатися у конфлікт двох компаній, та не підтримувати жодну із сторін. Це рішення прийнято, враховуючи конфіденційність контрактів між НАК «Нафтогаз України» і ВАТ «Газпром», що визначають умови постачання і транзиту газу. Однак Єврокомісія закликала Росію і Україну швидше владнати суперечку. Вже у понеділок до Києва прибуває група експертів ЄК, яка на місці спробує розібратися у ситуації.

Речник Єврокомісії прокоментував ситуацію під час прес-конференції.

Кореспондент: Яка ситуація із постачанням газу до європейських країн з огляду на українсько-російську суперечку. Чи не має у вас інформації про причини із нестабільним транзитом газу?

ФЕ: Підрозділи Єврокомісії аналізують ситуацію в усіх країнах-членах ЄС, які отримують газ через українські газопроводи. Було виявлено декілька перебоїв у постачанні декількох країн. Ситуація змінюється кожної хвилини. Деякі із цих проблем вже були усунуті. На цей момент я вам можу сказати, що збої у постачанні дійсно були. Поки що суттєвих недопоставок палива не було до жодної країни. Ми продовжуємо уважно стежити за ситуацією. Декілька країн відчули перепади у обсягах отримуваного палива. ЄК аналізує причини цих перепадів, як вони компенсовані і які заходи вживаються для забезпечення споживачів. Інформація, яку ми отримали від компаній постачальників газу свідчить, що на цей момент кінцеві споживачі не відчули перебоїв із постачанням газу. Ризику дефіциту газу для європейських споживачів немає.

Кореспондент: Ви згадали, про проблеми із постачанням до деяких країн. Які саме держави їх відчули?

ФЕ: Були повідомлення про перебої із постачанням із Угорщини. Але за останньою інформацією із Угорщини ситуація там в нормі. Була інформація про скорочення постачання у Словаччину. Поки ми не маємо інформації, чи стабілізувалося там постачання. Ми отримали повідомлення із Румунії про суттєве падіння тиску газу. Але цього ранку тиск нормалізувався. Також було повідомлення із Польщі про скорочення постачання газу, який транспортується через Україну. Але обсяги були компенсовані через газопроводи, які йдуть територією Білорусі. Це найостанніша інформація, яку ми маємо станом на цю годину. Але ситуація змінюється кожну хвилину. Тому і ця інформація може застаріти найближчими годинами.

Кореспондент: Якщо ситуація досить стабільна, з якою метою тоді збирається група із координації ситуації в газовому секторі?

ФЕ: Ситуація дійсно спокійна станом на сьогодні. Але є невирішені питання. Середина зими, а суперечка досі не залагоджена. До того ж мали місце перебої із постачанням газу.

Кореспондент: Чи Європейська комісія і надалі розглядає цей конфлікт як комерційну суперечку і не вбачає в ній політичного підтексту?

ФЕ: Так, це комерційна суперечка і її мають владнати обидві сторони.

Всі новини дня

ООН: гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС

Евакуація місцевих жителів із затопленої території після прориву дамби в Новій Каховці під час нападу Росії на Україну, Херсон, Україна, 9 червня 2023 року. REUTERS/Олександр Клименко

Заступник генерального секретаря ООН з гуманітарних питань і координатор надзвичайної допомоги Мартін Ґріффітс заявив, що гуманітарна ситуація в Україні «надзвичайно» погіршилася після руйнування дамби Каховської ГЕС.

У п'ятницю, 9 червня, він заявив, що 700 тисяч людей потребують питної води, і попередив, що руйнівні наслідки повені майже неминуче призведуть до зниження експорту зерна, підвищення цін на продукти в усьому світі та зменшення кількості харчів для мільйонів нужденних.

Ґріффітс назвав це «вірусною проблемою».

Україна звинувачує у підриві греблі Каховської ГЕС Росію. Служба безпеки України 9 червня оприлюднила аудіозапис перехопленої розмови, в якій, як стверджується, російський військовий заявляє, що підрив здійснила російська диверсійна група, не усвідомлюючи наслідків. Автентичність розмови підтвердити неможливо.

Українська влада стверджувала раніше, що російські військові ще минулого року замінували ГЕС на випадок українського наступу. Українські представники наголошують, що гребля проєктувалася із величезним запасом міцності проти зовнішніх впливів, і наголошують, що вона була підірвана зсередини.

Кремль називає руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва, не уточнюючи при цьому, що саме могло призвести до її руйнування.

Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче за течією й обміління водосховища вище. Затоплені десятки населених пунктів, звідки евакуюють людей. При цьому Росія продовжує обстріли Херсонщини на тлі евакуації.

За даними МВС, внаслідок повені загинули щонайменше п’ятеро людей, ще 13 вважають зниклими безвісти. Дані стосуються підконтрольної Україні території. Точні дані щодо того, скільки людей постраждали на окупованій території – наразі невідомі.

Джамала про культуру, музичний активізм та як говорить з синами про війну в інтервʼю Голосу Америки. Відео

“Перемога – це повне повернення наших територій”, – переконана українська співачка Джамала. За її словами, оскільки наразі немає ніяких безпекових гарантій для України, українці мають захищати себе самі. Про це переможниця Євробачення заявила в інтерв’ю «Голосу Америки» у Нью-Йорку.

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Відео

Сполучені Штати оголосили новий пакет озброєнь для України на понад 2 мільярди доларів. Передовсім він зосереджений на підсиленні протиповітряної оборони.

Американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Відео

Тим часом американські ЗМІ повідомляють про докази того, що дамба Каховської ГЕС була знищена внаслідок вибуху. Видання Нью-Йорк Таймс пише, що американські супутники з інфрачервоними сенсорами зафіксували вибух на Каховській ГЕС перед її руйнуванням.

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео

Майбутнє фінансування для України обговорюють у Конгресі США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:54 0:00

Президент Байден заявив, - упевнений, що в США буде фінансування для України стільки, скільки буде потрібно, незважаючи на деякі скептичні голоси в Конгресі США.

Більше

XS
SM
MD
LG