Спеціальні потреби

ЄС готовий допомогти вирішити газовий конфлікт


Європейський Союз готовий підключитися до вирішення російсько-української газової суперечки. У Брюсселі заявляють, що можуть негайно надіслати спостерігачів, щоб дві країни могли якнайшвидше владнати двосторонню суперечку і відновити постачання газу Європі. Деякі країни континенту вимушені вдаватися до екстрених заходів після повної зупинки постачання газу через територію України.

Попри те, що ще напередодні ЄС демонстративно дистанціювався від конфлікту, про готовність вислати своїх спостерігачів повідомив сьогодні речник Єврокомісі Ферран Терраделас Еспуні:

«Це пропозиція Європейської комісії, яку ми можемо розглянути, якщо обидві сторони визнають її корисною для відновлення постачання газу. Оскільки це лише пропозиція, ми не можемо сказати, які повноваження матимуть ці спостерігачі. Ці експерти могли б слідкувати за обсгягами газу, які транспортуються до ЄС через територію України».

Діяти активніше європейських чиновників змусило повне припинення транзиту російського газу українською ГТС – через неї Євросоюз отримував до 80% «газпромівського» палива.

Найбільше постраждали дев`ять європейських країн із Балкан і південного сходу континенту. Критична ситуація склалася в Болгарії – вона майже повністю залежить від російського палива. Щоб компенсувати нестачу енергоносіїв уряд країни вже розглядає можливість запустити законсервовані реактори на місцевій АЕС. Близька до критичної ситуація в Сербії та Боснії.

Представники Єврокомісії і нині ведуть активні консультації із українськими і російськими урядовцями. Однак поки що на експертному рівні, з`ясовуючи деталі суперечки. Президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозо сьогодні зранку говорив із прем`єрами Росії і України – Володимиром Путіним і Юлією Тимошенко і вимагав негайно відновити газопостачання. Про зміст розмови повідомила речниця Єврокомісі Піа Аренкільде Гансен.

«Президент Баррозо чітко заявив, що постачання газу до ЄС стало заручником двосторонніх переговорів Росії і України. Президент зазначив, що репутація обох країн як надійних партнерів у постачанні газу Євросоюзу під загрозою».

Попри активні спроби Газпрому покласти повну відповідальність за ситуацію на Україну, чиновники Євросоюзу не підтримали жодну із сторін, каже речник Єврокомісії Ферран Терраделас Еспуні:

«Ми не можемо говорити хто винен в ситуації. Обидві сторони відповідальні за невиконання своїх обов`язків із постачання газу європейським споживачам. Ми не отримуємо паливо через комерційну суперечку цих двох суб`єктів. Обидві сторони мають сісти за стіл перегворів і негайно знайти рішення».

В ЄС поки що не можуть підрахувати фінансові збитки від припинення постачання, посилаючись на конфіденційність угод європейських компаній із Газпромом. Європейські оглядачі зазначають, що і Україна і Росія вже завдали непоправної шкоди своїй репутації і змусять ЄС шукати як альтернативних постачальників, так і транзитерів газу на свій ринок.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG