Спеціальні потреби

Актуально

Експерти: газовий конфлікт має політичний характер

На противагу європейським намаганням представити газовий спір України і Росії як суто комерційний, українські експерти наголошують на його політичній природі.

У нинішній газовій війні Росія переслідує геополітичні цілі, – переконаний директор Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України Григорій Перепелиця.

«Комерційно цей конфлікт не вигідний жодній із сторін. І те, що він не приносить економічних дивідендів нікому, говорить про те, що домінантою є політична – вірніше, геополітична – складова», – заявив Перепелиця під час круглого столу «Газовий конфлікт із Росією: чи є загроза національній безпеці України?»

На думку експерта, мета Росії полягає у захопленні контролю над українською газотранспортною системою, яка транспортує 80% російського газу на європейський ринок. Для цього необхідно дискредитувати Україну як транзитера:

«Для Росії цей газовий конфлікт – привід наочно показати, що Україна не може бути надійним транспортером російського газу. Відтак цю газотранспортну систему треба взяти під російський контроль, і лише тоді постачання газу в Європу може бути надійним».

Якщо ж мета не буде досягнута, то принаймні такими акціями Росія чітко демонструє, що вона може впливати на ситуацію не тільки в Україні, але й у Європі, – вважає експерт.

«Цим газовим конфліктом Росія продемонструвала силу. Якщо країни Центральної Європи не хочуть сприймати умови Росії, вони можуть замерзнути», – зауважив Перепелиця.

«Спланована енергетична агресія Росії», – так визначає нинішню «газову війну» інший фахівець, директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло Гончар.

На його думку, однією із стратегічних цілей газової блокади було скомпрометувати Україну як ненадійного транзитера та умовити європейців виділити кошти на будівництво газогонів в обхід України – «Нортстрім» і «Саутстрім» через Балтику і Чорне море. Проте зробити цього Росії не вдасться, вважає експерт:

«Я думаю, що стратегічно і в «Газпромі», і у Кремлі прорахувались. Ефект може бути протилежним. Оскільки обидва ці проекти по суті, підвищують стратегічну залежність Європейського Союзу від Росії. А головна технологічна хиба цих проектів полягає у тому, що вони не мають по своєму маршруту сховищ газу. Адже газотранспортна система це не просто труба. Вона ефективно функціонує лише в тому випадку, якщо на маршруті транспортування є достатнього обсягу підземні сховища газу. У цьому сенсі українська газотранспортна система унікальна і незамінна».

Як додав Гончар, дуже сумнівною виглядала б ідея будувати газосховища на дні моря. Окрім того, проти спорудження обхідних газогонів говорить фактор часу: щоб збудувати нові труби в обхід України, знадобиться як мінімум 15-20 років, «і ніякі гроші цього не прискорять».

Експерт прокоментував також традиційні звинувачення України в крадіжках російського газу, які стали каменем спотикання і під час нинішніх газових переговорів. Як він повідомив, в Україні збереглася архаїчна радянська система приймання-передачі газу. Увесь свій газ Росія передає країнам ЄС на західному кордоні України. Саме тут встановлені газовимірювальні станції, що фіксують обсяг газу, який виходить з України. Скільки газу входить, Україна не знає; щоб змінити цю схему, їй слід збудувати газовимірювальні станції у себе на східному кордоні, каже експерт:

«Адже одна із проблем, чому ми не можемо в цій ситуації зрозуміти хто говорить правду, а хто маніпулює фактами, це те, що в української сторони немає змоги отримати повну об’єктивну інформацію з використанням своїх газовимірювальних станцій. Їх просто не існує на східному кордоні України».

Як зауважив Гончар, проект побудови таких станцій був розроблений ще 2005-го року, але так і не був зреалізований. «Коли з’являться станції, з’явиться енергетичний кордон, лише тоді можна буде ставити питання про перегляд існуючої схеми торгівлі газом», – констатував експерт.

Доти ж, поки зберігаються нинішні сумнівні схеми та непрозорі відносини, залишатиметься простір для голослівних звинувачень і виникатимуть приводи для нових енергетичних конфліктів, – стверджує директор енергетичних програм Центру «Номос».

Що ж до нинішньої газової війни, то на думку експерта, у ній не виграє ніхто:

«У цій енергетичній війні не буде переможців, програють всі. У тому числі і Росія, яка вирішила поставити експеримент з масштабним застосуванням газового крану в якості зброї щодо усіх своїх традиційних споживачів».

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG