Спеціальні потреби

Актуально

Газовий конфлікт на сторінках Вашингтон Пост
Як і кожний континент, Європа має свої ритуали, - починає свій коментар Енн Еппeлбаум в газеті «Вашингтон Пост». - Щовесни сюди прилітають з Африки журавлі, щоосені в Париж повертаються французи після відпочинку на півдні, а щозими росіяни погрожують Україні відключити газ. Тепер, як і попередніми роками, переговори на цю тему майже неможливо роз’яснити, враховуючи, що до них причетні не тільки Газпром, але й різноманітні тіньові посередники, сумнівні угоди і різноманітні цінові механізми. Як і попередніми роками, росіяни доводять, що конфлікт носить виключно комерційний, а не політичний, характер; що українці крадуть європейський газ; що Україна не платить нормальних цін. Але цього року – на відміну від деяких попередніх років – ці твердження звучать зокрема безпідставними , - зазначається в коментарі.

По-перше, саме російський прем’єр Володимир Путін, а не керівництво Газпрому, відкрито вирішив перекрити газ. Що більш важливо – українці, на відміну від минулого, цим разом нарешті погодились дозволити європейцям та росіянам стежити за газовим транзитом. Вони також виплатили свою величезну заборгованість Газпрому і нарешті попросили впровадити прозорішу систему встановлення цін – на зразок прийнятої в Західній Європі системи встановлення цін на нафту, - читаємо в газеті «Вашингтон Пост».

Чому ж Росія затягує з досягненням домовленостей і навіщо перекривати газ? За деякими припущеннями, не слід забувати, що це путінська Росія. Можливо, розрахунок на те, що Україна не зможе виплатити борг? Або щоби дискредитувати українське керівництво в очах Європейського Союзу? А може, вони хотіли, щоби на Заході загасло світло, щоби усіх залякати? – запитує коментатор і продовжує: -А от деякі вважають, що метою Путіна є відволікти самих росіян від власних економічних і фінансових проблем.

Але цим разом проблема не стільки в Росії і Україні, скільки в самому Європейському Союзі. ЄС досі не спромігся укласти єдину енергетичну політику для своїх членів і не досяг єдиної політики для усіх членів ЄС у відносинах з Росією. І дійсно, Газпром, який вже перестав вдавати, що він не є знаряддям російської закордонної політики, продовжує укладати угоди про постачання газу з різними окремими країнами. Путін продовжує використовувати тактику «поділу і панування» у відносинах з Європою, укладаючи пільгові угоди з Італією, купуючи політиків в Німеччині і перекриваючи газ Україні, - пише Енн Еппелбаум.

Але замість того, щоби утворити реально безпечну систему постачання газу, більшість європейських країн обмежуються тимчасовими угодами, - пише коментатор газети «Вашингтон Пост». - Замість того, щоби використовувати свою колективну потугу, вони поводяться, як ніби повністю залежні від Газпрому, тоді як насправді все навпаки: росіянам так само потрібні гроші від продажу газу, як європейцям – їх газ. Європейцям слід раз і назавжди розв’язати цю проблему. Час на це вже настав.


Всі новини дня

«Митці у війні». Відео

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00

Власний досвід проживання війни змушує до пошуку нової мистецької мови. «Митці у війні» - програма, започаткована у Львові, існує завдяки донатам, підтримує митців, які працюють в Україні та заохочує їх повертатися до творчості.

"Готові відповісти подальшими санкціями" - ЄС про ядерні заяви Путіна

Міжконтинентальна балістична ракета "Ярс" випробувана під час російських ядерних навчань з пускового майданчика в Плесецьку, 26 жовтня 2022. Прес-служба Міноборони РФ/AP

Розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі означатиме "безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці", і Євросоюз "готовий відповісти подальшими санкціями". Про це заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Він додав, що "Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір".

Намір Кремля засудила й Франція. Там закликали Москву проявити "відповідальність" і скасувати "дестабілізуюче" рішення. "Після порушення Росією... договору New START, ця угода є додатковим елементом підривання міжнародної архітектури контролю над озброєннями та стратегічної стабільності в Європі", - йдеться у заяві МЗС країни.

Міністерство закордонних справ Німеччини заявило, що заява президента Путіна є "спробою залякування". "Порівняння, проведене президентом Путіним щодо розподілу ядерних сил НАТО, вводить в оману і не може бути використане для виправдання кроку, оголошеного Росією", – заявили у Берліні і нагадали про зобов'язання Білорусі за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї.

Зовнішньополітичне відомство Литви заявило, що "в якості одного із заходів у відповідь [заяві Кремля] Литва закликатиме до введення нових санкцій". "Разом зі своїми євроатлантичними партнерами Литва вирішить, як реагувати на ці мілітаристські плани російського та білоруського режимів", - йдеться в заяві міністерства.

Раніше у відповідь на заяву Кремля МЗС України звернулось до держав Групи Семи та ЄС "попередити білоруську владу про далекосяжні наслідки для Білорусі у разі її згоди прийняти на своїй території тактичну ядерну зброю від Росії".

"Україна очікує на ефективні дії щодо протидії ядерному шантажу Кремля з боку Великої Британії, Китаю, США та Франції, зокрема і як постійних членів Ради Безпеки ООН, які несуть особливу відповідальність за недопущення погроз агресії з використанням ядерної зброї", - йдеться у заяві Києва поряд із вимогою негайно скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Як повідомляв Голос Америки, НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії, які б змусили їх скоригувати нашу власну". В Білому домі заявили, що не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь. Також міністерство оборони США заявило, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю, а також пообіцяли далі "стежити за цією ситуацією".

У статті використано матеріали AFP, Reuters

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео

Jam Factory – центр сучасного мистецтва. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Jam Factory – це центр сучасного мистецтва у будівлях фабрики, зведених у ХІХ столітті. Попри війну, його будівництво відновили у Львові. «Цей неоготичний стиль старої фабрики несе у собі дивовижний шарм», - каже історик та засновник арт-центру Гаральд Біндер.

У Білому домі не бачать ознак переміщення російської ядерної зброї в Білорусь 

Координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі

Відповідаючи на запитання журналістки каналу CBS про обіцянку президента Росії Володимира Путіна розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі, координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Джон Кірбі сказав: «Ми повинні за цим стежити та побачити, куди це піде».

«Ми не бачили жодних ознак того, що він виконав цю обіцянку або перемістив ядерну зброю. Насправді ми не бачили жодних ознак того, що він має будь-який намір застосувати ядерну зброю всередині України. Очевидно, ми погоджуємося, що ядерну війну не слід вести, жодну ядерну війну неможливо виграти. Очевидно, що це перетне важливий поріг. Я також хотів би вам сказати, що оскільки ми стежимо за цим, і ми стежимо за цим щодня, адже ми повинні, зважаючи на риторику, що лунає з Москви, і риторику, яка лунає з початку війни, - ми не бачили нічого, що змусило б нас змінити нашу стратегічну позицію стримування», - заявив Кірбі в програмі «Обличчям до нації» в неділю.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Пентагон заявив, що немає ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю.

«Ми бачили повідомлення про оголошення Росії і продовжуватимемо стежити за цією ситуацією, - йдеться у суботній письмовій заяві прес-служби Міністерства оборони, яку цитує агентство Reuters. - Ми не бачили жодних підстав коригувати нашу стратегічну ядерну позицію, а також жодних ознак того, що Росія готується застосувати ядерну зброю. Ми залишаємося відданими колективній обороні альянсу НАТО».

Про свій намір розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі Путін заявив в інтерв'ю, показаному на телеканалі «Россия-24» 25 березня.

За словами Путіна, білоруський керівник Олександр Лукашенко уже довгий час просив його розмістити таку зброю в країні. Як заявив російський президент, до 1 липня має завершитися будівництво в Білорусі сховища для тактичної ядерної зброї. Крім того, Білорусі передано ракетний комплекс «Іскандер», який може використовувати цю зброю, та літаки, які можуть нести ядерні ракети.

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео

Вивчив українську через соцмережі: поради від американця. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:50 0:00

Американець Зак Нельсон вивчив українську мову через соцмережі. Він каже: "Я дуже-дуже люблю українську мову і дуже цікавлюся діалектами".

Більше

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG