Спеціальні потреби

Експерт: У газовій війні Україна має показати Європі зуби


Росія програла інформаційну війну за газ. Але це не додало Україні союзників у Європі: в газовому конфлікті з Росією Україна далі залишається сам-на-сам.

Таку думку висловив в інтерв’ю «Голосу Америки» експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький. За його словами, сьогодні Україна перебуває ще в гіршій ситуації, ніж на самому початку газової війни.

«Контракту нема, ціни на газ нема, а європейці зайняли позицію – “це ваші проблеми”», – сказав експерт. Як він додав, відбувається те саме, що й під час російсько-грузинської війни, коли Європа умила руки.

Перемогою України в інформаційній газовій війні Жеребецький називає появу європейських спостерігачів на українських газорозподільних станціях:

«Я вважаю однією з наших найбільших перемог те, що ми добилися, аби на газовимірювальні станції пустили європейських спостерігачів. Фокус полягає у тому, що у нас є газовимірювальні станції лише на західному кордоні – в Ужгородській, Львівській областях. А на східному кордоні в нас газовимірювальних станцій нема. 17 років наші урядовці обіцяли: «Ми збудуємо станції», але їм пропонували солідний куш і вони давали задній хід – навіщо запроваджувати суворий облік там, де можна стільки «наварити». Тому в нас станцій немає. І ми росіянам платимо по факту. Вони нам приносять папірець, а ми платимо і не знаємо, скільки газу реально отримали. Натомість на наших західних станціях постійно сидять росіяни, а також представники країн-споживачів – Польщі, наприклад, чи Угорщини, і контролюють скільки ми викачуємо.

І те, що ми пустили сюди європейських інженерів, які добре розуміються на проблемі, дає нам незаперечні аргументи в газовій інформаційній війні. Вони відразу скажуть, хто крав, хто не крав. І дуже швидко з’ясується, що ніхто газу, крім технологічного, не забирав».

Як каже експерт, Росія програла, тому що «забрехалася» і тому що повелася аж надто агресивно:

«Якщо ти знижуєш тиск, то хоч не перекривай зовсім! Просто Володимир Володимирович ввійшли в раж, перекрили газ і всім стало зрозуміло, що вони погрожують не тільки Україні – братній православній країні, на різдвяні свята. Вони погрожують цілій Європі!

Тому росіяни програли з тріском цю інформаційну війну. І те, що вони заплатили величезні гроші різним писакам за кордоном, які пишуть, що українці сякі-такі, крадуть газ, – їм не допомогло. Європейські державні діячі, фахівці і просто люди більш-менш мислячі чітко побачили в Росії хижого звіра, який відчув трошки сили і намагається свої проблеми вирішити за рахунок інших».

Водночас як підкреслив Жеребецький, перемога України в інформаційній війні не обіцяє їй жодних дивідендів:

«Ну так, європейці скажуть: українці хороші хлопці. І що далі? Хай самі домовляються з Росією. Таке вже було не раз. Європа каже: з Росією треба бути обережним, не дратувати її, а з українцями можна не церемонитись. Вони хороші хлопці, вони й так газ будуть качати».

Європа мислить цинічними категоріями власної вигоди, – наголошує експерт:

«Потрібно говорити всерйоз про абсолютно цинічну – я сказав би навіть, сволочну Європу. І союзників у нас насправді дуже мало. Це насамперед Сполучені Штати, які чітко бачать зростаючу стратегічну загрозу з боку Росії.

А тому я особисто вважаю, що ми повинні показувати зуби. Ми повинні попередити європейців, що не можемо платити таку ціну за газ, бо вона економічно не виправдана. І якщо росіяни пропонуватимуть 470 доларів, ми будемо вимагати з них 11 доларів за транзит, а якщо не погодяться, будемо відбирати газом. І хай Європа з ними сама розбирається, якщо вона хоче газ. Потрібно Європі показувати зуби».

XS
SM
MD
LG