Актуально
Експерт: У газовій війні Україна має показати Європі зуби
Росія програла інформаційну війну за газ. Але це не додало Україні союзників у Європі: в газовому конфлікті з Росією Україна далі залишається сам-на-сам.
Таку думку висловив в інтерв’ю «Голосу Америки» експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький. За його словами, сьогодні Україна перебуває ще в гіршій ситуації, ніж на самому початку газової війни.
«Контракту нема, ціни на газ нема, а європейці зайняли позицію – “це ваші проблеми”», – сказав експерт. Як він додав, відбувається те саме, що й під час російсько-грузинської війни, коли Європа умила руки.
Перемогою України в інформаційній газовій війні Жеребецький називає появу європейських спостерігачів на українських газорозподільних станціях:
«Я вважаю однією з наших найбільших перемог те, що ми добилися, аби на газовимірювальні станції пустили європейських спостерігачів. Фокус полягає у тому, що у нас є газовимірювальні станції лише на західному кордоні – в Ужгородській, Львівській областях. А на східному кордоні в нас газовимірювальних станцій нема. 17 років наші урядовці обіцяли: «Ми збудуємо станції», але їм пропонували солідний куш і вони давали задній хід – навіщо запроваджувати суворий облік там, де можна стільки «наварити». Тому в нас станцій немає. І ми росіянам платимо по факту. Вони нам приносять папірець, а ми платимо і не знаємо, скільки газу реально отримали. Натомість на наших західних станціях постійно сидять росіяни, а також представники країн-споживачів – Польщі, наприклад, чи Угорщини, і контролюють скільки ми викачуємо.
І те, що ми пустили сюди європейських інженерів, які добре розуміються на проблемі, дає нам незаперечні аргументи в газовій інформаційній війні. Вони відразу скажуть, хто крав, хто не крав. І дуже швидко з’ясується, що ніхто газу, крім технологічного, не забирав».
Як каже експерт, Росія програла, тому що «забрехалася» і тому що повелася аж надто агресивно:
«Якщо ти знижуєш тиск, то хоч не перекривай зовсім! Просто Володимир Володимирович ввійшли в раж, перекрили газ і всім стало зрозуміло, що вони погрожують не тільки Україні – братній православній країні, на різдвяні свята. Вони погрожують цілій Європі!
Тому росіяни програли з тріском цю інформаційну війну. І те, що вони заплатили величезні гроші різним писакам за кордоном, які пишуть, що українці сякі-такі, крадуть газ, – їм не допомогло. Європейські державні діячі, фахівці і просто люди більш-менш мислячі чітко побачили в Росії хижого звіра, який відчув трошки сили і намагається свої проблеми вирішити за рахунок інших».
Водночас як підкреслив Жеребецький, перемога України в інформаційній війні не обіцяє їй жодних дивідендів:
«Ну так, європейці скажуть: українці хороші хлопці. І що далі? Хай самі домовляються з Росією. Таке вже було не раз. Європа каже: з Росією треба бути обережним, не дратувати її, а з українцями можна не церемонитись. Вони хороші хлопці, вони й так газ будуть качати».
Європа мислить цинічними категоріями власної вигоди, – наголошує експерт:
«Потрібно говорити всерйоз про абсолютно цинічну – я сказав би навіть, сволочну Європу. І союзників у нас насправді дуже мало. Це насамперед Сполучені Штати, які чітко бачать зростаючу стратегічну загрозу з боку Росії.
А тому я особисто вважаю, що ми повинні показувати зуби. Ми повинні попередити європейців, що не можемо платити таку ціну за газ, бо вона економічно не виправдана. І якщо росіяни пропонуватимуть 470 доларів, ми будемо вимагати з них 11 доларів за транзит, а якщо не погодяться, будемо відбирати газом. І хай Європа з ними сама розбирається, якщо вона хоче газ. Потрібно Європі показувати зуби».
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум