Спеціальні потреби

Євросоюз розчарований відсутністю постачання газу


«Газпром» і «Нафтогаз» досі не можуть відновити транзит газу до країн ЄС. Сторони продовжують шукати прийнятні умови, щоб українські газогони запрацювали в європейському напрямку. При цьому без перестанку обмінюються взаємними звинуваченнями і перекладають один на одного відповідальність.

Меморандум про розблокування транзиту, підписаний всіма сторонами, так і не запрацював, – із жалем визнав сьогодні речник ЄК Ферран Терраделас Еспуні:

«Наші спостерігачі тільки можуть слідкувати за обміном факсами. Але на цю хвилину газ не виходить із жодної станції і на жодну не заходить».

Оглядачі визнають – конфлікт зайшов занадто далеко і сторони не довіряють одна одній. Лідери обох країн не можуть погодити навіть місце, де мають продовжитися переговори. Росіяни запросили Президента України Віктора Ющенка на саміт із главами країн ЄС із газового питання. У Києві прийняли запрошення, але пропонують провести саміт в одній із європейських столиць. Росія наполягає, що зустріч має відбутися в Москві. Керівники Єврокомісії готові взяти участь в таких переговорах. Але вкотре закликали Росію і Україну розблокувати постачання країн Європи. Про роль ЄК на цих переговорах розповів її речник Йоганнес Ляйтенбергер:

«Мета участі Єврокомісії в переговорах – допомогти Україні і Росії знайти довготривале вирішення проблеми із транзитом. Європейська комісія знову закликає обидві країни негайно відновити транзит газу до ЄС. Жодні зустрічі не можуть бути виправданням для затримок із відновленням газопостачання. Це все зайшло дуже далеко».

Українці кажуть, що готові негайно відновити транзит газу до країн ЄС у повному обсязі, якщо «Газпром» надаватиме паливо у обсягах, достатніх для підтримки тиску в магістральних газогонах. Йдеться принаймні про 320 мільйонів кубометрів на добу. Сторони обговорюють ще одну ідею – щоб європейські споживачі купували газ на українсько-російькому кордоні. Відтак, саме вони платитимуть за транзит палива територією України. Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко повідомила у четвер, що домовилася про відновлення газових переговорів на міжурядовому рівні. Її зустріч із російським колегою Володимиром Путіним запланована на 17 січня. Вона планує повернутися до домовленостей, досягнутих восени минулого року про трирічний перехідний період до світових цін на газ і транзит. Після початку газового конфлікту російське керівництво заявило, що підписані тоді документи втратили силу.

XS
SM
MD
LG