Спеціальні потреби

Україна і Росія підписали довготермінові газові угоди


Українські і російські нафтогазові компанії підписали сьогодні у Москві угоди, які регулюють постачання газу в Україну і розблокують транзит палива до Європи. Перед підписанням керівники урядів двох країн – Юлія Тимошенко і Володимир Путін знову довго говорили віч-на-віч. Угоди матимуть довготерміновий характер і розраховані на 10 років.

Один із принципових пунктів домовленостей – перехід з 1 січня 2009 року до європейського принципу формування ціни на газ. Відтепер вона буде залежати від вартості інших енергоносіїв на світових ринках і розраховуватиметься за формулою. Ціна не буде фіксованою і періодично переглядатиметься. До кінця року Газпром надасть 20% знижку до світової ціни. Але за цю поступку українська компанія Нафтогаз транзитуватиме російське паливо в Європу також за пільговою ставкою. З наступного року – жодних поступок і знижок. І газ і транзит коштуватимуть стільки ж, як у Європі.

З урахуванням пільг, вартість палива для України в першому кварталі може зрости майже вдвічі. Однак, за умови збереження нинішніх цін на нафту, до кінця року вона може суттєво впасти. Оглядачі кажуть, що з урахуванням значних запасів газу у підземних сховищах, НАК може уникнути закупівлі значних обсягів російського палива. За деякими оцінками, середньорічна ціна на імпортний газ для України складе близько $250 за тисячу кубічних метрів. Для деяких металургійних і хімічних підприємств таке значне подорожчання означатиме балансування на межі збитковості.

Водночас сторони підтвердили, що контракти укладаються напряму між Газпромом і Нафтогазом. Тобто із схеми постачання газу в Україну виключається швейцарська компанія РосУкрЕнерго. Сторони назвали це стабілізуючим фактором, який дозволить уникнути повторення ситуації із зупиненням транзиту в майбутньому.

В ЄС сподіваються, що досягенння домовленості між Україною і Росією дозволить розблокувати транзит газу до країн Європи. Сьогодні спостерігачі повідомили, що українськими трубопроводами не надійшло жодного кубічного метру газу. Українська ГТС продовжувала працювати в автономному режимі. Володимир Путін після підписання угод, заявив, що вже дав керівникам Газпрому вказівку негайно відновити постачання газу споживачам ЄС в повному обсязі. Юлія Тимошенко підтвердила, що Нафтогаз без затримок відновить транзит газу до Європи.


Відео - найголовніше

Як пройшов візит Ентоні Блінкена до Києва? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00
XS
SM
MD
LG