Спеціальні потреби

В Україні сперечаються про дату президентських виборів


27 грудня цього року чи 17 січня наступного? Дата майбутніх президентських виборів в Україні стала темою жвавої суперечки політичних сил.

Дискусію відкрив президентський Секретаріат. Заступник глави канцелярії Ігор Пукшин днями заявив: свого наступного президента країна обиратиме 17 січня 2010-го року. При цьому представник Секретаріату послався на вимогу Конституції, за якою чергові президентські вибори призначаються на останню неділю останнього місяця п’ятого року повноважень глави держави.

Як нагадав Пукшин, Віктор Ющенко склав присягу і вступив на посаду 23 січня 2005-го року. Відтак п’ятий рік його повноважень спливає 22 січня 2010 року. Отже, вибори мають бути проведені в неділю 17 січня.

Така логіка, однак, переконлива не для всіх. Блок Юлії Тимошенко не може дочекатися свята волевиявлення і пропонує влаштувати його на три тижні раніше – 27 грудня 2009-го року. Відповідну постанову подав до парламенту депутат-бютівець Андрій Шевченко. За його розрахунками, оскільки чинний президент вступив на посаду в 2005-му році, то п’ятим роком його повноважень є 2009-й рік. Останній місяць року – грудень, а остання неділя – 27 число. Свої арифметичні аргументи Шевченко підкріпив політичними. Як заявив народний обранець, «на ці вибори в Україні покладають стільки надій, що чим раніше вони відбудуться, тим краще».

Натомість нетерплячку БЮТу не поділяє голова Верховної Ради. Володимир Литвин приєднався до позиції Секретаріату президента: наступні президентські вибори мають бути призначені на 17 січня 2010-го року. Таку заяву спікер зробив у вівторок в ефірі 5 каналу, закликавши «припинити ламати списи у цьому технічному питанні». Литвин пообіцяв також, що Верховна Рада у найближчий пленарний тиждень ухвалить постанову про дату президентських виборів – «аби зняти різночитання та політичні страхи».

Дискусія навколо дати президентських виборів не залишила байдужим також главу Секретаріату президента. Віктор Балога вкотре взявся за перо, щоб викрити підступи своєї традиційної опонентки Юлії Тимошенко. Адже за його словами, нав’язана суспільству суперечка про точну дату виборів – не що інше як «черговий обманний маневр БЮТ із прикриття економічних провалів нинішнього уряду». У заяві, оприлюдненій 28 січня, глава Секретаріату провів паралелі між дискусіями про дату виборів президента і атакою прем’єрки на Національний банк. На його думку, і в тому, і в іншому випадку йдеться про спробу дезорієнтувати громадськість та підмінити сурогатними приводами пріоритетні питання. «Так завжди робили ідеологи тоталітарних режимів», – зауважив Балога.

При цьому, як він наголосив, самого президента предмет суперечки не цікавить. Трьома тижнями менше, трьома тижнями більше, – йому байдуже:

«Для Президента Віктора Ющенка немає принципового значення, коли саме – у грудні 2009-го чи січні 2010-го року – відбудеться голосування. Уся ця малопродуктивна метушня, яку БЮТ організував навколо дати виборів, його зовсім не цікавить», – підсумував Віктор Балога.

XS
SM
MD
LG